Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Pismo stotim ženskam (in vsaj enemu moškemu)

Borut Peršolja: O pravkar končanem pohodu sto žensk na Triglav, o kakovostni množičnosti in primerih dobre prakse.

»Mislim, da pri gorah in pri ženskah ni skoraj nobenega razločka.
Ko prilezeš čisto gor, si nagrajen in deležen vse lepote, ki si jo moreš želeti.«
(Riel, J. 1978: Hiša mojih očetov I, Ljubljana; stran 53)

Časopisno podjetje Slovenske novice je danes končalo z izvedbo 45. tradicionalnega pohoda Sto žensk na Triglav. Pohoda sta se leta 1966 spomnila Ante Mahkota in njegov urednik Zoran Jerin. Sprva je šlo “bolj za štos“, potem pa se je “pohod prijel” (sprašujem se, če besedna zveza prijetne punce pride od glagola prijeti?) in zato ga “od takrat vsako leto organiziramo. Naval je veličasten, letos se je prijavilo več kot 800 žensk, vzeli pa smo jih sto.”

Legendarni fotograf Joco Žnidaršič je v dokumentarcu o Triglavu (scenarist, režiser in montažer Amir Muratović, TV Slovenija, 2002/2004) povedal, da je na pohodih “spoznal več kot 3.500 prijaznih, ljubeznivih in veselih Slovenk, s katerimi smo v teh 30 letih vedno, vsaj z nekaterimi, uspeli priti na vrh kljub temu, da so bile včasih obupne razmere.” Po pripovedovanju upokojenega novinarja Slovenskih novic in nekdanjega urednika Planinskega vestnika Marjana Raztresena je nekoč revija Jana kot protiutež organizirala pohod 100 moških na Triglav z druge strani, z Doliča. Ta pohod pa se očitno »ni prijel«.

Pohod je torej nastal ob koncu »zlate dobe slovenskega planinstva«, ko so v sozvočju časa obstajali še drugi takšni in drugačni pohodi. Glede na njihovo razširjenost in prispevek k tradiciji slovenskega gorništva (?) so našli svoje mesto tudi v preglednih planinskih kronikah. Franček Vogelnik je v knjigi Slovenske gore (1982, stran 209) ob sliki značilne domoljubne gneče na Triglavu napisal: »Slika kaže prometno in prireditveno gnečo ob najbolj vročih dneh, ko se recimo nabaše gor 100 žensk in 300 spremljevalcev, mogoče pa še kakšen bolj množičen pohod … Vsi so navdušeni: res mora biti nekje globoko v Slovencu nekakšen verniški odnos do te triglave gore.«

Pa je ta verniški odnos res tisti, ki omogoča telesno in duhovno razsežnost, ki je »iskra ali dih, ki osmišlja življenje«?

* * *
Če ostanemo pri gorništvu: cilji kakovostne gorniške dejavnosti se nanašajo na ukrepe za varnejše in naravi prijazno obiskovanje gora, na usposobitev za samostojno načrtovanje in izvajanje gorništva v kasnejših starostnih obdobjih in na oblikovanje pristnega, spoštljivega ter kulturnega odnosa do narave in njenih obiskovalcev. ...

Dalje na avtorjevem spletniku Razgledi >>>

  07.09.2010


Je v helikopterju pilotka ali pilot – ali kaj ima helikopter skupnega s pohodom?
(Žig Triglavske pošte)

Kategorije:
Novosti POH SLO Vse objave
Značke:
novosti pohod

11 komentarjev na članku "Pismo stotim ženskam (in vsaj enemu moškemu)"

Iztok Snoj,

Če bomo šli v to smer, da bo PSZ edina pristojna za pravila, zakaj in kako naj hodimo v gore (oz. kako naj živimo svoj del življenja v gorah), potem ... ne vem, kaj bo!

Vsaj enemu moškemu predlagam naslednje branje o šintoizmu: sms.zrc-sazu.si/pdf/02/SMS_02_Milcinski.pdf

pa tudi poglavje "Šamanizem na slovenskem?" iz knjige Zmaga Šmitka Mitološko izročilo preteklosti; tu je eden od njegovih člankov: sms.zrc-sazu.si/pdf/06/SMS_06_Smitek.pdf

Lep dan vsak dan

Iztok


Iztok Snoj,

Mislim, da bi organizacija pohoda sto moških na Triglav uspela, če bi jih varoval in vodil kup prikupnih deklet. Verjetno pa je za dekleta lažje zagotoviti "podporo", ta-moško.

Zdi se, kot da znajo varno hoditi v gore samo še gorski in planinski vodniki. Reševalci pa tega ne bi znali. Ampak reševalci so bili v tem primeru pri roki, če se komu kaj zgodilo...

Gorski vodniki ... sam sem to možnost izbral trikrat in vedno sem bil zadovoljen! Vendar takega načina ne bi nikdar izbral za svoj tipičen obisk gora. Gorski vodniki so radi v gorah, s tem si služijo kruh, njihova poglavitna skrb pa je varnost klienta. Koliko je pri tem pomembno doživljanje posameznika, pa je odvisno od posameznika in je itak šele v tretjem planu (za dosego izbranega cilja).

Zdi se, kot da je bistvena samo še ustrezna tehnika, prava informacija in po novem tudi nekakšna šola za planinca, če že nimaš vodnika.


Klemen Gričar,

Za varno vodenje v gorah, v Alpah, v EU se uveljavljajo standardi, za vodenje na zavarovanih plezalnih poteh je za gorske vodnike priporočljivo razmerje 1 vodnik : max 4 vodeni. Seveda je to zgolj priporočilo, glede na izkušnje vodenih se lahko gorski vodnik odloči drugače. Vsebolj se upošteva takoimenovano lokalno pravilo, kjer lokalni gorski vodniki na gori oziroma smeri določijo število vodenih na vrvi. Recimo: na težjih zavarovanih plezalnih poteh je isto kot na lažjih plezalnih vzponih: 1 vodnik : 2 vodena.

Prav tako imajo vodniki PZS, na svoji strani objavljeno preglednico število vodenih na vodnika.

V nobenem primeru ni to razmerje 1 vodnik : 10 vodenih na zavarovani plezalni poti.

Gorski reševalec je usposobljen za reševanje in ne za vodenje, seveda v kolikor ni vodnik PZS ali gorski vodnik. Glede na standarde, ki sem jih navedel zgoraj, je vprašanje ali "vodnik" ve kaj dela 8 ali 10 vodeni.

Razvoj gre naprej in v 44 letih so nekatere stvari preživete oziroma bi sem morale izpeljati na drugačen način. Tu podpiram Boruta in kar je napisal.

In ni samo filozofski je tudi pravni vidik, predvsem pa odgovornost pri vodenju.

Se je kdo vprašal zakaj se pri pohodu Sto žensk na Triglav zadnja leta, vedno zamenjajo "vodniki"?


Igor Zlodej,

Ne bom se spuščal na filozofski nivo, ampak bom povedal kar naravnost, nekomu gre v nos, ker ni zaslužil 20.000 € in nekdo, ampak ne samo nekdo,temveč podpredsednik PZS je mnenja, da gorski reševalci, ki vodijo najzahtevnejše reševalne akcije v gorah ne znajo izpeljati gorniške ture, čeprav so bili med njimi tudi gorski in planinski vodniki in nenazadnje očita se jim tudi, da ne znajo poskrbeti za varnost udeleženk pohoda. Zelo nizek udarec s strani fukncionarja PZS.


Igor Zlodej,

Trije planinci ujeti sredi slapu

Slovenske novice, Črni scenarij: V Desnem slapu pod Prisankom v Julijskih Alpah je gorskega vodnika in dva tuja turista med plezalno turo presenetil plaz — Zaradi strgane vrvi so jih morali iz slapu reševati s helikopterjem. menda je bila takrat v goerah kar močno odjuga in očitnmo se je gorski vodnik pri oceni razmer močno precenil.

celotna objava: http://www.gore-ljudje.net/novosti/54070/

Zanimivo, da se takrat ni nihče oglasil.

Sicer pa je očitna razlika nekoga peljati na Triglav, kamor gre letno več tisoč ljudi samih, nekaj stotnij pa tudi v organiziranih pohodih, bodisi v okviru PD, raznih združenj in podobno. Eden takih večjih je recimo veteranski pohod, tam med 300-400 pohodniki, pa tudi Vrh na Vrhu je bil včasih kar množičen pohod, pa se ni nihče obregnil vanj. Prejšnja leta je udeležence "Vrha" skoraj vedno obiskal predsednik PZS in tudi letos ni bilo nič drugače, ko pa gre gor 100 žensk, ki so z razliko od ostalih še varovann na vrvi in s samovarovanjem je pa vse narobe, čeprav naj bi tudi njih na vrhu pozdravil sedanji predsednik PZS. Torej predsednik PZS očitno take pohode odobrava, za podpredsednika pa je vse narobe. No se bosta že v hiši zmenila.


Igor Zlodej,

Na zadnje vprašanje bi znali odgovoriti tisti, ki so bili od vsega začetka zraven, sam za zadnjih 15 let lahko rečem, da razen kakšnega žulja kaj hujšega ni bilo, če seveda izvzamemo to, da je kakšna udeležnka pohoda omrežila kakega vodnika in mu kasneje še nataknila prstan.


Domen Zupan,

Tu nekateri mešate jabolka in hruške. Nikjer nisem zasledil navedb, da bi gorski reševalci ne znali varno hoditi po hribih ali da ne bi bili sposobni voditi skupin. Govora je bilo o tem, ali lahko po hribih vodijo ali ne, tudi o tem, ali so zato usposobljeni (usposobljeni ni isto kot sposobni). Zagotovo je marsikateri 16-leten mulc bolj sposoben vozit avto po cesti, kot moja mama, ampak ona ima veljaven izpit in ga lahko vozi, on ga pa pač ne sme. Podobna regulativa velja tudi v hribih, kar očitno ni najbolj razumljivo marsikateremu sicer uglednemu akterju tega portala. Bo pa že držalo, da se v hribih ne moremo ognit vsem zakonitostim, ki vladajo v dolini. Nekaterim je dovoljeno praktično "vse", spet drugim ničesar. Dokler se seveda kje ne zaplete oz. mehurček ne poči...

In seveda niti najmanj ni PZS tista, ki bi edina odločala, kdo lahko vodi (ali če hočete hodi) po hribih, ampak je resnica ravno obratna - od nje bi na tem področju pričakoval mnogo večjo angažiranost, kot smo ji priča doslej...


Dejan Inkret,

Za nekakšen "lov" torej gre pri tem prostovoljstvu, Igor? "Poslednja šansa" osivelih članov kluba osamljenih src, ki si tega pač ne bodo pustili vzeti?

Zanimivo tudi, kako nekateri namerno narobe razumejo Borutovo pisanje, samo da se lahko venomer pritožujejo nad krovno organizacijo - ne glede kdo in kako jo vodi.


Primož Auersperger,

Vsebina je bila izbrisana na zahtevo avtorja / IP


Primož Auersperger,

Vsebina je bila izbrisana na zahtevo avtorja / IP


Mirjam Kopše,

Odlični povezavi,hvala vam Iztok! Večkratno branje priporočeno tako za hribe, gore kot doline. Upam, da se bomo Slovenci povrnili na glavno stezo narodovega žitja in bitja, kjer nas utemeljujejo kultura, jezik in odnos do narave. Blišč zlatega teleta tako hitro potemni, a ljudje ga v prvem hipu dostikrat zamenjajo z Zlatorogom.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.