Plezalci na SP po kolajne

Delo.si: V Španiji bo med 8. in 14. septembrom potekalo SP v težavnosti in hitrosti, kjer bodo nastopili štirje Slovenci.

Ljubljana − V senci svetovnega prvenstva v Španiji bo tamkajšnji Gijon med 8. in 14. septembrom gostil svetovno prvenstvo v športnem plezanju v težavnosti in hitrosti.
Selektor slovenske članske reprezentance Roman Krajnik je zaradi omejenega proračuna Planinske zveze Slovenije prisiljen zmanjšati število potnikov, tako da se bodo za odličja borili le Mina Markovič, Maja Vidmar, Domen Škofic in Urban Primožič.
Markovičeva in Škofic, ki sta tekmovala tudi v Münchnu na svetovnem prvenstvu v balvanih, bosta ob paradni disciplini težavnosti tudi na startu preizkušnje v hitrosti, kajti v Španiji se bosta borila tudi za uvrstitev v kombinaciji.

Krajnik napoveduje boj za kolajne
Selektor reprezentance Roman Krajnik pred odhodom optimistično napoveduje boj za najvišja mesta: »Sem večni optimist. Definitivno pričakujem vrhunske dosežke, vsi štirje so zelo dobro pripravljeni, zadnji dokaz o formi smo dobili v Arcu. Prvi cilj pri vseh je finale, nato boj za kolajne. Sposobni smo poseči po kolajni, za kar pa bo potrebno tudi nekaj sreče. Če bo vse po naših načrtih, potem nam tudi kolajna ne uide.«

Zadnja slovensko odličje leta 2001
Od prve in hkrati zadnje slovenske zlate kolajne na svetovnem prvenstvu je minilo 13 let. Za največji slovenski uspeh na SP je leta 2001 v švicarskem Wintherthuru poskrbela upokojena Martina Čufar, ki je v težavnosti osvojila zlato.
Iz zdajšnje generacije je bila na SP dvakrat tretja Maja Vidmar (leta 2007, 2009). Markovičeva je pred tremi leti v Arcu osvojila bronasto kolajno v kombinaciji. Letos je za novo slovensko slavje poskrbel Jernej Kruder, ki je na avgustovskem svetovnem prvenstvu v balvanih v Münchnu osvojil srebro, na pravkar končanem rockmastru v Arcu pa je zmagal, a bo prvenstvu v Gijonu izpustil. Markovičeva in Škofic sta bila na tej generalki za SP prav tako uspešna. Ptujčanka je bila druga v težavnosti, skupaj s Škoficem pa sta bila tretja v duelih v težavnosti.

Kimova najboljša v svetovnem pokalu
V skupnem seštevku svetovnega pokala v težavnosti trenutno vodi Južnokorejka Džain Kim, najboljši Slovenki sta Markovičeva na četrtem in Vidmarjeva na 14. mestu. Pri moških je v vodstvu Avstrijec Jakob Schubert, najboljša Slovenca sta Škofic na sedmem in Primožič na 16 mestu.
Petčlanska slovenska odprava, vodja ekipe bo glavni trener Krajnik, se bo v Gijon odpravila v ponedeljek z letom iz Münchna prek Madrida.