Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Plezanje na Kalymnosu

Zanj smo se odločili predvsem zaradi vse slabšega vremena doma in in informacij, ki smo jih dobili od navdušenih ... – Barbara Radovan

Plezanje na Kalymnosu

Za plezalne počitnice na Kalymnosu smo se odločili predvsem zaradi slabšega vremena doma in nekaterih informacij, ki smo jih dobili od navdušenih plezalcev, ki so že plezali na tem grškem otoku.


Prve smeri na Kalymnosu so nastale precej pozno in sicer maja leta 1997, potem, ko je italijanski plezalec Andrea di Barri leto prej počitnikoval na tem otoku. Odlična skala in številne stene, ki so raztresene večinoma v zahodnem delu otoka, so ga prepričale, da se je naslednje leto vrnil s plezalno šolo. Nastalo je prvih 43 smeri v sektorjih Arche, Odyssey in Poets. Oktobra istega leta se je vrnil s fotografom, ki je delal za Alp Magazine, Andreo Gallom. Po objavi fotografij Kalymnosa v Alp in Rotpunkt spomladi 1999, izdelavi internetnih strani ter mednarodnem srečanju plezalcev oktobra 2000, ki se ga je udeležilo 180 plezalcev in katerega namen je bilo poleg promocije otoka tudi posvet glede nadaljnjega urejanja sektorjev in nadelave smeri, se je Kalymnos uvrstil na plezalni svetovni zemljevid. Že ob tem srečanju je poleg ostalega dogajanja nastal tudi prvi vodniček, ki so ga razdelili med obiskovalce. Dopolnjen vodniček so izdali še leta 2003, se da pa tudi na samem otoku dobiti seznam najnovejših smeri.


Grande Grotta

S pomočjo mestnih oblasti, The Alpine Club of Acharnes, grških plezalcev med katerimi izstopa Aris Theodoropoulos in številnimi tujimi plezalci, se je Kalymnos, ki je bil do tedaj znan predvsem po izvozu spužv, spremenil v priljubljen cilj plezalcev. Do danes so na tem egejskem otoku, kjer živi približno 17.000 ljudi, sistematično opremljali sektorje, ki jih je že več kot 40 z več kot 600 smermi. Prav vsak lahko najde primerne smeri zase, saj so smeri težavnosti med 4a do 8b, največ jih prav s težavnostjo med 5c in 7a. V vseh sektorjih lahko plezaš v smereh z odličnim apnencem, prav zanimiva pa je raznolikost oprimkov (minimalci, kapniki, luknje, previsi, plate, zajede). Poleg krajših športno-plezalnih smeri, je na Kalymnosu opremljenih tudi nekaj daljših, od tri do pet raztežajev dolgih smeri.

Na Kalymnosu se da plezati praktično vse leto, menda pa sta najbolj primerna pomlad in jesen. Do tja se najhitreje prileti z letalom na bližnji otok Kos ali Rodos in s trajektom naprej na Kalymnos. Več informacij je na Kalymnos-isl.gr in Greeka.com.

Omeniti velja še prijaznost domačinov, zmerne cene, dobro hrano, lepe zalive in čisto morje.
V primeru, da letite na Kos, še informacija, da je na tem otoku tudi možnost plezanja balvanov. Odkril jih je italijanski plezalec Emanuele Pellizzari s prijatelji leta 2002. Območje sta raziskala tudi grška plezalca Stelios Kosmopoulos in Marina Mogli in kmalu je nastalo 65 problemov s težavnostjo med 5a in 7b.

Barbara Radovan
Fotografije Mitja Ravnikar


Kategorije:
Novosti PLE SLO Vse objave
Značke:
PLE novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.