Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Po zraku hitreje do pomoči

Večer, 05.12.06, Prva Slovenija: Redno je začela delovati helikopterska nujna medicinska pomoč

Večer, torek, 5. decembra 2006
Prva Slovenija

Po zraku hitreje do pomoči

Redno je začela delovati helikopterska nujna medicinska pomoč z Brnika, v prihodnje tudi iz Maribora

Reševalni helikopter si je včeraj ogledal minister Andrej Bručan Foto: (Robert Balen)Na brniškem letališču v stalni pripravljenosti čaka medicinsko opremljen helikopter, ki lahko v petih minutah skupaj z usposobljeno zdravniško ekipo poleti na pomoč bolnikom, ki potrebujejo najhitrejši prevoz, ali poškodovancem v težko dostopnih predelih. Kot je po začetku rednega delovanja helikopterske nujne medicinske pomoči (pilotski projekt sicer poteka od leta 2003) povedal zdravstveni minister Andrej Bručan, naj bi helikopter opravil 200 do 300 letov na leto, poleg tega pa še 70 do 100 prevozov bolnikov med bolnišnicami.

Od petka je helikopter že poletel na tri intervencije in člani posadke, v kateri so pilot, zdravnik, reševalec in zdravstveni tehnik (delo opravljajo prostovoljno), so za zdaj zadovoljni. Kdaj in h komu bo poletel helikopter, odloča zdravnik, pri tehničnih pogojih pa ima seveda glavo besedo pilot, pravi Bručan in dodaja, da je pri helikopterski pomoči najpomembneje, da je "bistveno skrajšan čas za intervencijo. Helikopter pa je opremljen ravno tako kot reševalni avtomobili".

Helikopter je tako v največjo pomoč takrat, ko je treba bolnike čim hitreje prepeljati v bolnišnico (denimo v primeru infarkta, možganske kapi), pri življenjsko ogroženih bolnikih, pri hudih poškodbah glave, hrbtenice ali medenice ter pri pomoči v težko dostopnih predelih; reševanje v gorah pa še vedno ostaja v domeni Gorske reševalne službe, poudarja Bručan. Dodaja, da bo cena prevoza s helikopterjem 900 evrov na uro, kar pa je za okoli 20 odstotkov ceneje kot v sosednjih državah, pravi Bručan. Stroški projekta za celo leto (plačani so iz obveznega zdravstvenega zavarovanja) pa bodo skupaj znašali 1,1 milijona evrov.

Čeprav se je redno delovanje helikopterske medicinske pomoči šele dobro začelo, pa se že pojavljajo razmišljanja, da bo poleg Brnika treba vzpostaviti še drugi center. Bručan namreč napoveduje, da naj bi v prihodnje helikopter vzletal tudi iz Maribora, kar je še posebno pomembno zato, ker je "ta del Slovenije sedaj slabše pokrit". Pri AMZS, kjer opravljajo helikoptersko reševalno službo, pa si želijo, da bi se to zgodilo že prihodnje leto.

TADEJA LAMPRET

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.