Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Posoške agencije ukinjajo

Delo, Slovenija - Blaž Močnik: ... ponudbo kanjoninga - Podjetja menijo, da so licence soteskarske zveze po 2500 evrov prezahtevne in predrage.

Posoške agencije umikajo ponudbo kanjoninga

Podjetja menijo, da so licence soteskarske zveze po 2500 evrov prezahtevne in predrage.

Bovec – Strokovni svet RS za šport je zavrnil program usposabljanja za vodnika kanjoninga, ki ga je predložila Kanjoning zveza Slovenije. V zvezi, ki jo sestavljajo predvsem posoške športne agencije, so ogorčeni in za zavrnitev obtožujejo Soteskarsko zvezo Slovenije (SOZS). Agencija Top Extreme je ponudbo kanjoninga že umaknila s spletne strani.

Zavrnitev pomeni, da bodo – kakor do zdaj – posoška podjetja omenjeno dejavnost brez licenc še naprej opravljale na črno ali pa bodo prisiljena soteskanje izbrisati iz svoje ponudbe. Agencija Top Exteme je na svoji spletni strani že objavila zapis, da do nadaljnjega ne izvajajo izletov kanjoninga.
Podjetja menijo, da so zdajšnje licence soteskarske zveze prezahtevne in predrage (približno 2500 evrov za tečaj) za opravljanje turistične dejavnosti, ki jim prinese do 30 odstotkov prihodkov od prodaje izvajanja adrenalinskih športov. Lani so podjetja ustanovila svojo zvezo in pripravila program usposabljanja za vodnika kanjoninga (izraz soteskanje so izločila iz uporabe), ki pa je obstal na zadnji stopnici, potem ko je program za ustreznega potrdil Olimpijski komite Slovenije (OKS), Fakulteta za šport ter ministrstvo za šolstvo, znanost in šport.

Zavrnitev kot sabotaža SOZS in njenega predsednika Urbana Herzoga

Strokovni svet je program zavrnil, ker da vsebuje premalo usposabljanja reševanja iz divje vode. Sekretar kanjoning zveze Goran Kavs je prepričan, da je njihov program izdelan strokovno in po pravilniku delavcev v športu: »Dejstvo je, da soteskarska zveza združuje samo štiri društva in se zato postavlja vprašanje referenčnosti njihove zveze, saj ne zastopa interesa strokovnih delavcev v tej dejavnosti, ampak bi rada zagotovila posebne privilegije določenim osebam, ki bodo imele monopol pri izvajanju.

V kanjoning zvezi so prepričani, da je zavrnitev sabotaža SOZS in njenega predsednika Urbana Herzoga. »Za vsem tem stoji samo en človek, ki bi rad ustvaril monopol nad dejavnostjo in nam prevzel posel,« je prepričan predsednik kanjoning zveze Filip Hrovat. Napovedujejo pritožbo na agencijo za varstvo konkurence in tudi na protikorupcijsko komisijo.
Urban Herzog pa pojasnjuje, da je soteskarska zveza podala samo mnenje, ko je zanj zaprosil OKS: »Naše mnenje je bilo negativno, ker ne moremo prevzeti odgovornosti, če rečemo, da je njihov program v redu. Mnenje smo poslali tudi strokovnemu svetu, da bi sploh vedeli, o čem odločajo.«

Veljavno licenco ima le deset vodnikov

Soteskarska zveza je prehitela rivalsko združenje in s programom usposabljanja, ki ga izvaja tudi Mednarodna komisija za soteskanje, prešla strokovno in birokratsko sito. Toda danes ima pri nas veljavno licenco le deset vodnikov, medtem ko bi samo na Bovškem za izvajanje dejavnosti potrebovali skoraj 50 vodnikov.

Tržna inšpekcija je lani na terenu že izdajala globe za tisoč evrov podjetjem brez licenciranih vodnikov, denarno kazen pa bodo očitno tvegali z vsakim vodenjem. »Nismo mi krivi, če je zakonodaja taka, bovška podjetja pa leta niso ukrenila ničesar, da bi uredila dejavnost. Mi samo zagovarjamo visok standard usposabljanja,« še dodaja Herzog.

Kanjoning zveza je sicer že izvedla svoj tečaj, kjer je od 32 tečajnikov 28 kandidatov prestalo naloge, toda uradnega spričevala vsaj za zdaj ne bodo dobili. Na drugi strani je letos soteskarska zveza menda prav zaradi priložnosti bližine opravljanja licence tečaj razpisala tudi v okolici Bovca, a se nanj ni prijavil nihče od domačinov. »Stališče, da morajo domača podjetja opravljati dejavnost tako, kakor sama želijo, je že dolgoletna praksa na Bovškem.

Nikjer drugje ne izvajajo programa usposabljanja, ki bi bil tako kratek, kot ga predlaga njihova zveza,« je dejal Herzog. Program usposabljanja kanjoning zveze za največ 50 kandidatov sicer na leto predvideva 30 ur teoretičnih predavanj, 42 ur praktičnega dela, vsak vodnik pa bi moral vsaka tri leta potrditi licenco.

Blaž Močnik 

  11.07.13, 09:00


Delo: 09.07.2013
Danes odločitev o kanjoningu

Bovec – Strokovni svet za šport bo danes odločal o programu za vodnika kanjoninga Kanjoning zveze Slovenije. V zvezi se bojijo, da bo zaradi po njihovih trditvah izredne negativne kampanije Soteskarske zveze Slovenije, ki lahko izvaja usposabljanja za licence, strokovni svet njihov program zavrnil, čeprav naj bi bila to samo formalnost, ker so ga pred tem potrdili v Olimpijskem komiteju Slovenije, Fakulteti za šport in ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Kanjoning zveza je združenje posoških športnih agencij, kjer opozarjajo, da so sedanje licence soteskarske zveze prezahtevne in predrage ter da ne morejo niti postati člani zveze, da bi lahko na ta način vplivali na omenjen program. »Brez licenc ne bomo mogli izvajati kanjoninga, ki predstavlja 30 odstotkov naših dohodkov,« je dejal predsednik kanjoning zveze Filip Hrovat. Na soteskarski zvezi se branijo, da finančni interes podjetij ne more odločati o tem, kakšna usposabljanja so primerna. Bl. M.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.