Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Posvet

PZS: ... Vključevanje planinskih koč v turizem - Kot uvod otvoritve prvega festivala pohodništva v Kamniško-Savinjskih Alpah, so se ...


... v eni od »hišk na robu gozda« v Termah Snovik zbrali tisti, ki praktično edini v naših gorah nudijo gostinjske in namestitvene zmogljivosti. V posvetu z naslovom Vključevanje planinskih koč v turizem so z različnimi mnenji sodelovali strokovnjaki s planinskega in turističnega področja.

Dušan Prašnikar, moderator posveta in strokovni sodelavec PZS za področje dela Komisije za varstvo gorske narave in Gospodarske komisije, ki je zbrane prijazno pozdravil v naročju planin. Nekaj prvih informacij o številu planinskih koč, ki jih je mimogrede v slovenskih Alpah 178 in od tega kar 163 oskrbovanih, je bilo samo uvod v zanimiv posvet, ki so ga s svojimi mnenji podkrepili trije udeleženci z aktualnega področja, pomemben del pa so prispevali tudi obiskovalci, oskrbniki in najemniki planinskih koč ter člani planinskih društev.

Posveta so se udeležili Miro Eržen, podpredsednik Planinske zveze Slovenije, Marko Lenarčič, direktor GIZ pohodništvo&kolesarjenje in Alenka Hribar iz Zavoda za turizem in šport v občini Kamnik. Beseda je tekla predvsem o načinih aktivnega vključevanja planinskih koč v turistično ponudbo okolice, povezovanju z lokalnimi turističnimi organizacijami in oblikovanju skupnih turističnih paketov. Zbrani so se strinjali, da je pomemben predvsem osebni stik, zagotovo pa pomaga tudi aktivnost oskrbnikov planinskih koč na svetovnem spletu.

Ustavili so se tudi ob omejitvah glede količine turizma v gorah, ki jih je potrebno upoštevati, če želimo postati trajnostna turistična destinacija in predvsem, če želimo naravo ohraniti za prihodnje generacije.

Posvet se je zaključil z izmenjavo izkušenj, ki jih bodo obiskovalci lahko prenesli tudi v svoje prakse.

29.06.2015 17.00

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

3 komentarjev na članku "Posvet"

Igor Zlodej,

Marjeta, protestniki smo vsi tisti, ki smo že več let člani Alpenvereina.


Marjeta Štrukelj,

Upam, da to ni pot, tlakovana z dobrimi nameni, saj vemo, kam pregovorno pelje.

S turisti se bodo hočeš-nočeš spreminjale navade in tudi oskrbniki. Vključenost v organizacijo, se pravi članstvo, bo na račun turizma utrpelo še kakšno hujšo kot je znižanja popusta s 50 na 30 %. Sicer pa nobene analize tega posega v članske pravice doslej nisem zasledila.

Niti enega somišljenika javno nisem zaznala ob svojem protestu, namenjenemu izključno pozitivnim vrednotam organiziranega planinstva. Natančno se zavedam, kam pelje voz. Tega vam ne more povedati turist, niti planinec, ki predirka prek Kamniških Alp v enem zamahu, to vam govorim jaz, ki potrebujem 4 nočitve za isto razdaljo. In si jih seveda vzamem. Povezujte se, a zasledujte planinske cilje, ne komercialnih, gostiln je v dolinah več kot dovolj!


Marjeta Štrukelj,

Ja, saj vem, Igor. Ampak jaz sem to možnost Alpenvereina vnaprej črtala. Javno kričim, da so meni ukradli organizacijo, ki sem ji pripadala skoraj štiri desetletja in jo nujno potrebujem za uresničevanje gorništva!

Organizacija je bila vzpostavljena za slovenskega gornika, planinca, naj bi njemu tudi ostala. Briga koga, če jaz krepnem, ali če ostalo članstvo poišče drugo možnost, važno je, da še naprej neovirano sledijo svoje cilje, ki jih podtikajo planinski skupnosti. Najprej so načrtno uničili forum in tako na izjemno prefinjen način razbili ogledalo. Vse me spominja na dogajanje v tovarni, v kateri sem bila zaposlena in je bila naša, moja. Danes smetano pobere Avstrijec, a ko se je vse skupaj začelo spreminjati, se nismo uprli na glas, ker si niti predstavljati nismo mogli, kam nas to pelje. Le naenkrat se je voz znašel tam, na drugi strani. Zdaj je prepozno za vse.

Skomercializirano planinstvo je dobro le za tiste, ki imajo pristavljen piskrček.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.