Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Posvet na pobudo PZS

Kranj: Planinstvo na območju državnih meja

Posvet na pobudo PZS


Kranj 2. februarja 2007: Planinska zveza Slovenije je sklopu programskih zasnov in priprav za delovno srečanje planinskih organizacij Treh dežel, ki bo marca v Mežici uvrstila tudi na pobudo predsednika PZS Franca Ekarja temo "planinstvo na območju državnih meja", kajti Slovenija ima več kot 1/3 gorskega sveta primernega za izvajanje planinskih aktivnosti.

V sodelovanju z MNZ RS in policijskimi upravami RS , ki so zadolžene za mejna območja, državne meje so se povabilu odzvale PU Gorenjske, Nove Gorice, Celja in Slovenj Gradca, avstrijska policijska delegacija, ki je zadolžena za mejno območje s Slovenijo ter predstavniki planinskih organizacij iz Slovenije in Avstrije.
Predsednik PZS se je zahvalil MNZ in še posebej Jožetu Grahu, ki je predstavil vse obstoječe sporazume in predpise, ki se nanašajo na gibanje na mejnem območju in prehodov državnih meja v gorskem svetu. Franci Ekar je še posebej poudaril, da je gorski svet na mejnih območjih izjemno aktualen za aktivno planinstvo, zato bi želeli z obojestranskim informiranjem pa tudi sodelovanjem še bolj aktivirati ta območja. Od PU želimo napotkov, da oblikujemo napotke za gibanje v območjih ob državni meji, da ne bi povzročali kakršnih koli težav, neprijetnosti...

Direktor Gorenjske PU Jože Mancin je poročaj, da v zadnjem času niso zabeležili nikakršnih nepravilnosti oziroma nespoštovanj tozadevnih predpisov; vse poteka v izjemno dobrem razpoloženju in redu. Jože Grah iz MNZ pa je napovedal da bo z letom 2008 , ko naj bi se uveljavil šengenski sporazum, povsem neovirano gibanje v območjih državnih meja; praktično ji ne bo več. To je za planinstvo seveda izjemnega pomena, saj bomo lahko aktivirali tudi ves nekdaj tako zastrašujoči mejni pas; del množičnega planinstva bomo lahko preusmerjal tudi v ta območja. Rudolf Skobe, član predsedstva PZS, je izpostavil vprašanje meje z Hrvaško na Gorjancih, Snežniku... Tu pa se še čaka na sprejem RH v EU, šele potem bodo lahko ta območja enako liberalizirana, kot na meji z Italijo in Avstrijo.

Avstrijski planinci pa so - usklajeno s predstavniki PZS - opozorili, da bo potrebno "graničarske steze" narediti planinsko razpoznavne in v nekaj primerih tudi smiselne povezave z potmi prek meje. Z mejnih območij je potrebno odstraniti tudi posebne markacije z zeleno obrobo, oz. jih nadomestiti z enakimi, kot so v notranjosti držav. V primerih nesreč se do sedaj sicer ni posebej zapletalo a naj obvelja možnost - kot "izjema" - obojestranskega vključevanja v reševanje. Bo pa potrebno tudi na teh območjih doreči zavarovanje obiskovalcev gora, članstvo v planinskih organizacij poenotiti in ga narediti evropsko razpoznavno. Obmejni planinski svet aktualen tudi z vidika izvajanja varstva okolja, zagotavljanja ekološko varovalnih sistemov, še posebej tistih, ki so v ali nad "deponijami" pitne vode. Ne moremo in ne smemo mimo dejstva, da so mejna območja izjemnega pomena za nove planinsko-turistične ponudbe.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.