Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Predlog za korenito spremembo

Planet SiOL - Ana Ovsenik: ... tradicije himalajskih vzponov
Bodo samostojni vzponi na Himalajo postali preteklost?

Predlog je del politike, s katero nepalske oblasti želijo obvladati vse bolj množični turizem v osrčju najvišjih vrhov sveta. Del tega je tudi pred kratim sprejeta uredba, da se mora vsak plezalec z Mont Everesta vrniti z vsaj 18 kilogrami smeti.

Na enega plezalca en vodnik
Z ukrepom naj bi zagotovili večjo varnost vzponov, obenem pa reševali nepalsko gospodarstvo in povečali zaposlitvene možnosti domačinov.

Predlog, ki ga bodo prihodnji mesec predstavili na srečanju himalajskih narodov, vključno s Pakistanom, Indijo in Kitajsko, predvideva ukinitev samostojnih vzponov ter nujnost spremstva enega vodnika na:
- skupino ob vzponu na šesttisočaka,
- tri plezalce ob vzponu na sedemtisočaka,
- enega plezalca ob vzponu na osemtisočaka.

Grošelj: Absurden predlog
"Predlog se mi zdi absurden, iz preprostega razloga, ker so se nepalski alpinisti oziroma plezalci te obrti naučili od tujcev, ki smo prihajali v Nepal," pravi slovenski alpinist Viki Grošelj in dodaja, da je to tako, kot bi dva doktorja znanosti na goro spremljal in jima "svetoval" en profesor.

Cilj vrhunskih alpinistov je namreč, da vrh dosežejo sami, in sicer po prvenstvenih smereh in v alpskem slogu. "Tja pa nepalski vodnik ne more oziroma tam niti nima kaj iskati zraven," poudarja Grošelj, ki ocenjuje, da je predlog obsojen na neuspeh.

Šerpe nimajo dovolj znanja in izkušenj
V okviru komercialnih odprav, ki so prerasle že skoraj na nivo planinstva, gorski vodniki že obstajajo, njihovo spremstvo pa je na voljo vsem, ki zanj zaprosijo.

Po oceni Grošlja so ti vodniki vrhunskim alpinistom iz Evrope in drugih delov sveta nedorasli. Mnogi med njimi so res že bili po desetkrat, dvajsetkrat na vrhu Everesta, vendar vedno po najmanj težavnih smereh, ki so postale množično obiskane in dobičkonosne. Znanja za kaj več pa nimajo.

Na osemtisočaka tudi brez znanja in izkušenj
Čeprav gre za najvišje vrhove sveta, ki od plezalcev zahtevajo vse znanje in spretnosti, tega alpinistom za zdaj ni treba predhodno dokazovati.

Grošelj meni, da bi bilo namesto vodnikov bolj smiselno uvesti, da bi plezalci pred vzponom predložili dokazilo o svojih dozdajšnjih alpinističnih dosežkih. Tamkajšnje oblasti bi tako lažje presodile, kdaj alpinist potrebuje spremstvo in kdaj ne.

Ana Ovsenik
Foto: Klemen Korenjak, Reuters
 

30.03.2014
Bodo samostojni vzponi na Himalajo postali preteklost?

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.