Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Preplezal najtežjo drytooling smer v Evropi

Na koncu odlične zimske sezone z dobrimi vzponi predvsem v daljših modernih kombiniranih smereh je Erik Švab uspel v najhitrejši ponovitvi doslej tudi v smeri Law and order, ki je z oceno M13 najtežja tovrstna smer v Evropi.

Erik Švab (AO SPDT, sponzorji: Grivel, La Sportiva, Montura) je tako opravil že svoj drugi vzpon z oceno M13, saj je ob koncu lanske zimske sezone ponovil še edino drugo smer z to oceno v Evropi in sicer “Game over” M13- v plezališču Dryland, prav tako v Avstriji.



Smer Law and order je prvi preplezal odličen avstrijski plezalec Markus Bendler v previsni luknji z imenom Diebsofen, kjer je še 7 drugih smeri z ocenami od M9 do M12. Ta se nahaja na Tirolskem v bližini znanega plezališča Schleierwasserall, kjer je Bendler tudi že preplezal športne smeri do 9a, v bližini znanega smučarskega centra Kitzbühel. Vzpon je Bendlerju uspel v januarju 2006 in smer je takrat poimenoval “Hell’s angels paradise”, kasneje pa je ime spremenil, ker ga je spremenila tudi glasbena skupina, po kateri je smer imenoval. Najprej je za smer veljala ocen M14, saj gre za preko 40 m dolgo smer z 90 gibi, ki poteka prvih 20 m v strehi, potem v previsu, ključni del pa je prehod čez drugo streho, kateri sledi še 10 metrov lažjega ampak delikatnega plezanja. Smer je prvi ponovil pokojni Harald Berger, nato Mauro Bole - Bubu in Ines Papert. Erik Švab je tako opravil četrto ponovitev smeri, za kar je porabil dva dni študija in skupno 6 poskusov, vzpon pa je tako kot vse druge v teh letih opravil brez ostrog in tako spet dokazal, da se tudi najtežje smeri na svetu lahko preplezajo v tem stilu in je vztrajanje z ostrogami predvsem na tekmah po njegovem mnenju popolnoma nesmiselno.

Posebnost te smeri je že sama dolžina in potek, saj je tudi zaradi trenja potrebno varovati z dvemi vrvmi. Gre za zelo kompleksno smer, ki je fizično zahtevna zaradi velike previsnosti, istočasno pa so 'oprimki' včasih tako delikatni, da drži samo prvi zob na oklih cepinov, ki jih je potrebno zelo previdno obremenjevati. Potrebno je tudi precizno plezanje z nogami, fizična moč in predvsem ogromno vzdržljivosti, saj je ključni prehod proti koncu smeri po 30 metrih zahtevnega plezanja kjer te čaka še nekaj težkih gibov v strehi. Glede na primerjavo z drugimi modernimi kobminiranimi smermi, ki jih je preplezal do danes, in glede na pogovore z drugimi plezalci, ki so smer poskušali ali preplezali, Švab predlaga zvišanje ocene na M13+.

Za sodelovanje in tehnično pomoč se zahvaljuje sponzorjem in požrtvovalnim prijateljem, ki so ga šli varovati: prvič Uroš Saksida iz Komna, drugič pa Claudio Venturini in Fabio Coccon iz Humina.
Erik Švab je tudi na voljo za predavanja o klasičnem in modernem lednem in kombiniranem plezanju: erik.svab@servis.it

 

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.