Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Privlačne so bele strmine francoske

Večer, Potovanja - Metka Pirc: Ledenik z največ smučarskimi površinami v Evropi pomeni smučarjem pravi raj na zemlji, okoli njega so zgradili smučarsko središče Les deux Alpes - Dvoje Alpe.

Povprečnemu Slovencu, vajenemu smuke na domačih smučiščih, se ob prihodu na katero izmed francoskih smučišč odprejo nova obzorja. Ta veljajo za najboljša v Evropi in so po priljubljenosti med prvimi tremi na svetu - z njimi naj bi se kosala le še švicarska in tista v Severni Ameriki. Pot nas iz Slovenije vodi po Padski nižini vse do francoskih Alp. Po okoli dvanajstih urah vožnje dosežemo cilj: izbrali smo drugo najstarejše smučarsko središče v Franciji Les deux Alpes. Starejši je le še Chamonix, v okviru katerega se nahaja tudi Mont Blanc.

Le tu in tam srečamo kakšno manjšo vasico, dokler se ne povzpnemo na 1650 metrov nad morjem, kjer se nahaja smučarsko središče - za slovenske razmere manjše mesto s skoraj nepreglednim številom nastanitvenih možnosti, trgovinami, izposojevalnicami smučarske opreme in podobno. Na vzpetinah levo in desno so postavljene raznovrstne žičnice in že na prvi pogled vse kaže, da bo smuka atraktivna. Les deux Alpes ponujajo kar 225 kilometrov smučarskih prog, med najvišjo in najnižjo je zavidljivih 2300 metrov višinske razlike.

Park svetovnega slovesa

Ko se smučar odpravi na smučišče, se mu odpre nov pogled na bele strmine. Za začetek je dobra izbira najdaljša vzpenjača v Les deux Alpes, imenovana Jandri Express, ki so jo postavili pred 25 leti. Smučarje odpelje na višino 2600 metrov, kjer so uredili tudi enega najbolj privlačnih fun parkov v Evropi in je namenjen smučarjem in deskarjem prostega sloga, ki lahko tudi zares zaživijo s svojimi "vragolijami". V dvanajstih letih, kolikor so ga gradili, je postal snežni park svetovnega slovesa, danes pa se tam zbirajo številni bordarji in smučarji, ki v njem pridobivajo dragoceno znanje. Izkoristijo ga lahko tudi zunaj urejenih prog, saj velja smučišče za pravi raj turnega smučanja. Proti večeru vsi z dobro mero upanja pričakujejo, da zapade nov sneg, ki jim bo zjutraj ponudil nove užitke vožnje po celcu, čez skale in razpoke...

Če je slabo vreme, se smučarji sicer ne morejo povzpeti na vrh ledenika, saj je pogosto veter premočan in vidljivost preslaba. A v nekaj dneh se tudi muhasto januarsko vreme že razjasni, do takrat pa se smučarji zadovoljijo na številnih progah vseh težavnostnih stopenj - smučišče namreč ponuja več kot sto urejenih prog in kar 51 različnih vlečnic, med katerimi je največ sedežnic. Napoved lepega vremena nas požene na 3200 metrov višine. Pričakovanje raste in sreča je neizmerna, ko se gondola ustavi. Nepozaben je razgled na druge vrhove, ob sončnem vremenu seže pogled do najvišjega vrha Evrope, skoraj pet tisoč metrov visoko Belo goro (Mont Blanc), ki je od našega smučišča oddaljena le kakšnih 100 kilometrov.

Pogled v srce ledenika

Do vrha ledenika na 3600 metrih je možno priti na več načinov: smučarji lahko uporabijo vlečnico s sidri ali se odločijo za kombinacijo sider in vožnje s podzemnim vlakcem, ki jih odpelje na 3450 metrov nadmorske višine. Če se odločijo za vlak, bodo ob izstopu na vrhnji postaji sicer začutili veličastnost tolikšne višine. Nevajeni začnejo nekoliko težje dihati, sprva se poveča tudi občutek utrujenosti, ko pa se telo privadi na razmere, ni več ovir. Na 3400 metrih Francozi vabijo k ogledu ledene jame, za pičlih pet evrov lahko torej stopimo v sam ledenik, kar je samo po sebi tudi svojevrstno doživetje. Sprehod po jami ponuja ledene skulpture, ki so jih napravili pred 16 leti in si jih je mogoče ogledati tudi sredi poletja, saj ledenik ohranja temperaturo. In sedaj še prava poslastica: ledenik omogoča smuko celo leto, tako da so vlečnice na vrhu odprte tudi od junija do avgusta. Najbolj ugodna je smuka v najvišji sezoni, marca in aprila, ko je tudi vreme najlepše in verjetnost, da bo vrh ledenika zaradi močnega vetra in neurij zaprt, najmanjša. Tudi smučarji začetniki se lahko odpravijo na sam vrh, saj so smučišča po zahtevnosti oblikovana od zgoraj navzdol. Najbolj zahtevna je smuka tik nad smučarskim letoviščem, vendar se lahko začetniki v tem primeru odločijo za gondolo v dolino ali pa se prismučajo po eni izmed položnih stranskih cest.

Smučanje tudi poleti

Večer v letovišče prinese številne posmučarske zabave. "Apres-ski" lokalov je veliko, glasba v njih raznovrstna. Če je slabo vreme, se nekateri turisti odločijo za ogled filma v tamkajšnjem kinu ali obiščejo muzej alpinizma. Tudi sicer so možnosti za užitke na snegu široke: poleg sprehoda s krpljami se je možno odločiti za izlet s helikopterjem, poleteti s padalom ali preprosto najeti motorne sani. Poleti se letovišče prelevi tudi v priljubljen kraj za kolesarje in pohodnike.

Ime Les deux Alpes (po naše Dvoje Alpe) ne izhaja iz imen dveh gora, kot bi sprva mislili, ampak gre za dve vasi na tem območju: Venosc in Mont de Lans, ki sta na vsaki strani smučarskega središča. Začetek oblikovanja letovišča sega v leto 1879, ko so Francozi prišli na idejo, da bi bilo dobro na to mesto privabiti turiste. Le 71 kilometrov je oddaljeno od t. i. prestolnice Alp, Grenobla, skozi katerega so speljali tudi popularno kolesarsko tekmovanje Tour de France, v mestu pa je v 18. stoletju živel tudi znani filozof Jean Jaques Rousseau. 50 let po organizaciji olimpijskih iger si Francozi leta 2018 želijo v Grenoblu spet organizirati zimske olimpijske igre.

Metka Pirc

 

Vecer.si 25.02.2010

Pogled na prsotrano gorovje Alp
Metka Pirc
Pogled na prostrano gorovje Alp
 
Tudi smučarji začetniki se lahko odpravijo na sam vrh ledenika, saj so proge tam najmanj zahtevne.
Metka Pirc
Tudi smučarji začetniki se lahko odpravijo na sam
vrh ledenika, saj so proge tam najmanj zahtevne.

 

 

 

 

 

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.