Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Razvoj Velike planine, novega smučišča ...

Društvo Kamnik 2040 - Jaka Ličen in Samo Šuštar: Vizija trajnostnega razvoja v Občini Kamnik

Velika Planina in povezava Krvavec

Velika planina bi bila namenjena tako zimskemu kot poletnemu turizmu. Na začetku je potreben zagon obstoječega smučišča, v prihodnosti pa izgradnja nove infrastrukture, razširitev ponudbe ter dogovor (jasna pravila in skupni cilji) med vsemi akterji (planšarji, bajtarji, Velika Planina d.o.o. in ostalimi udeleženci).

Ena izmed največjih ovir za razvoj Velike planine kot zimskošportnega središča je nestalna snežna odeja in s tem nestabilnost sezone. Rešitev je izgradnja sodobnega sistema za umetno zasneževanje. Voda bi se črpala iz Kamniške Bistrice ali Lučnice in prečrpala v enega, dva ali tri akumulacijska jezera (odvisno od potreb) čim bližje vrhu. Jezero/a bi zgradili v eni izmed mnogih vrtač in jim dali naraven videz. Poleti bi služila za napajanje živine oziroma kot turistična atrakcija.

Velika planina ima že nekaj obstoječih smučarskih terenov, nekaj pa bi jih bilo potrebno zgraditi na novo. Smučišče je potrebno povezati z dolino in sicer: mimo Planine Konjščica in Planine Dol po Dolskem grabnu do spodnje postaje gondole, do parkirišča pod Rakovim robom s sankaško progo, do Podvolovljeka, ter dodati nekaj novih prog in vse skupaj smiselno povezati.

Kasneje bi se smučišče povezalo s Krvavcem po dolini Korošica do Kriške planine ter razširilo od Vrha Zvoha na Planino Koren in naprej do Vrha Korena. Od Vrha Korena bi se smučišče širilo proti Planini Dolge njive in Kalškemu grebenu. Smučišče na Kalškem grebenu, Planini Dolge njive, Planini Koren in Vrhu Zvoha bi smiselno zasnovali tako, da bi lahko delovalo kot samostojno smučišče, ki bi lahko bilo zaradi visoke nadmorske višine (od 1680 do 2200 n.v.) in sodobnega sistema umetnega zasneževanja odprto že novembra in bi potegnilo sezono čez prvomajske počitnice ( seznam prog ).

Vse stare naprave je potrebno odstraniti in jih nadomestiti z novimi. V prihodnosti bi bilo smiselno razmišljati o gondoli z večjo kapaciteto ali novi povezavi od spodnje postaje do Velike planine, saj obstoječa gondola ne bo kos večjemu številu smučarjev, rešitev bi lahko bila nova smer dostopa (kabinske gondole) do Planine Dol in naprej do Koritnega vrha ali Gradišča.

Na vrhu Velike planine (Gradišče), v Tihi dolini, Planini Dol, Planini Konjščica, Planini Dolge njive bi se zgradila gostišča s teraso. Hotel Šimnovec bi se temeljito prenovilo. Naselje koč na levi strani od zgornje postaje gondole proti vrhu bi se lahko razširilo. Spodnjo postajo gondole bi se prenovilo in združilo kot začetno postajo za obe smeri (Velika planina in Vrh Korena (Krvavec)). Ob spodnji postaji bi se na mestu, kjer je lokal, zgradila restavracija in manjši kamp, ki bi nudil storitve tudi v zimskem času. Ob Rakovem robu bi se zgradil tekaški poligon z manjšim hotelom in apartmaji (samostojne koče) v gozdičku nad parkiriščem.

Na novozgrajenih progah bi posejali travo, da bi lahko v poletnem času služile kot travnate površine za pašo. V poletnem času bi lahko v gostiščih prodajali mleko, mlečne izdelke, borovnice, brusnice, gobe, izdelke iz gob, rokodelske izdelke, zelišča in vse, kar prihaja s planine.

Po obstoječih poteh bi smiselno mimo gostišč speljali krožne panoramske kolesarske in peš poti različnih težavnostnih stopenj. Z vrha Velike planine (Gradišče) in Vrha Korena bi do spodnje postaje gondole speljali poligon za spuste s kolesom. V poletnem času bi bila del ponudbe tudi pohodništvo, alpinizem, padalstvo, zmajarstvo in ostalo.

Tolsta gora (Vrhpolje)

Izgradnja novega smučišča (nadgrajen plan iz konca 80-ih), ki bi služilo predvsem za potrebe domačinov ter smučarjev iz bližnje okolice. Zgradile bi se sledeče proge: iz vrha Tolste gore (severna stran) do Vrhpolj (smučišče in sankališče) z napravo štiri ali šest sedežnico ali kabinsko žičnico,fin iz vrha Tolste gore (severno-vzhodna stran) proti kanjonu reke Nevljice (smučišče) z napravo vlečnica – krogci, ki bi jo lahko kasneje, še podaljšali proti kanjonu Nevljice, v zadnjem delu proge (Tolsta gora - Vrhpolje) do konca ravninskega dela, bi se zgradila manjša vlečnica (krogci) in trak ob dvorani za najmlajše. Sezono bi si zagotovili z najsodobnejšim sistemom umetnega zasneževanja, kar bi nam zagotavljalo sezono od 70 do 90 dni + nočno smuko. Vodo bi prečrpavali iz Nevljice, akumulacijsko jezero za umetno zasneževanje pa bi zgradili malo pod vrhom v eni izmed vrtač. Nočna osvetlitev bi potekala po celotnem smučišču in sankaški progi.

Od izteka proge v smeri Kamnika bi se zgradila parkirna hiša, nad njo pa pokrito drsališče - hokejsko igrišče, ki bi ga lahko uporabljali tudi kot večnamenski prostor za koncerte in prireditve. Smučišče bi z mestom Kamnik preko parkirne hiše povezali s ski-busom.

Na vrhu Tolste gore in ob dvorani bi se zgradilo gostišče.

Za poletni čas bi bilo potrebno zgraditi sistem kolesarskih in peš poti v smeri Kamnika, Starega gradu, Snovika in Arboretuma. Po sankališču in progi bi postavili poligon za spuste s kolesom. Na vrhu Tolste gore bi postavili vzletno rampo za jadralna padala in zmajarje.

V bližini smučišča bi se lahko gradile manjše samostojne družinsko vodene apartmajske hiše (od 4 do 8 apartmajev).

Smučišče bi bilo po vseh merilih primerno kot poligon za treninge vseh starostnih kategorij ter za organiziranje tekmovanj (smučarskih, kolesarskih, tekaških, hokejskih (dvorana), itd.). V začetku bi se organizirala tekmovanja nižjih rangov (lokalna, državna prvenstva), v prihodnosti pa tekmovanja višjih rangov (evropska in svetovna). Obisk tekem bi bil glede na popularnost športa v naših krajih in zaradi bližine glavnega mesta, zagotovljen.

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.