Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Reka sedmerih imen ali pošasti v vodi

Večer, Potovanja - Jože Jerman: Na Ljubljanici bo ves čas praznikov živahno, saj bodo ladjice vozile vse tja do poznega večera.    

Ljubljana je zelo lepa ponoči in vedno več zaljubljencev pa tudi tistih, ki si želijo ogledati nočno Ljubljano z reke, si izbere tako imenovano Romantično vožnjo," je dejala Alma Eltrin, vodja uprave iz podjetja RTL Ljubljana. "Tudi za prvomajske praznike bosta naši dve ladjici, Ljubljana 1 in Ljubljana 2, nenehno vozili."

Na Romantično vožnjo odpluje ladjica ob 21. uri, vsak, ki se odpravi nanjo, dobi za dobrodošlico kozarec penine ali soka, večkrat se zgodi, da kapitan Tomo Zupančič povabi na ladjo še glasbenike, ki potem z nežnimi zvoki violine še bolj pihajo na dušo zaljubljencem.

Kar precej desetletij je od takrat, ko je bila reka sedmerih imen še živahna. Potem so nanjo pozabili in šele kapitan Tomo jo je z ladjico Ljubljana 1, od tega je šele nekaj let, obudil. Za njim so začeli voziti tudi drugi rečni kapitani, mestna oblast pa se zdaj pripravlja, da bo počistila Špico, del, kjer se Gruberjev kanal odcepi od Ljubljanice in ki je z leti postal pravo barakarsko ladijsko naselje. Pred dnevi so odprli obnovljeni Trnovski pristan, del mesta, kjer je bilo nekoč mestno kopališče. Še letos bo največji rečni onesnaževalec, Rakova jelša, nekoč divje, pod vodstvom župana Zorana Jankovića pa spet urbano naselje z vsemi potrebnimi dovoljenji in s čistilno napravo, dobil svojo kanalizacijo in reka bo spet čista. Morda ne tako, kot je bila nekoč, pa vendar čista. Nekateri komaj čakajo, da se bodo lahko v njej spet kopali, saj je poleti dokaj topla.

Izvir zanimive reke je pod Snežnikom. Tam ji pravijo Trbuhovica. V Pivški kotlini je že Pivka in pod zemljo izgine pri vhodu v Postojnsko jamo. Nekoč si je zmaj tam gasil žejo. Sledovi njegovih krempljev so še vedno lepo vidni na skali nad reko. V Rakovem Škocjanu je že Rak, v Loški dolini Obrh, na Cerkniškem polju Stržen, na Planinskem polju, kjer pride iz Planinske jame pa je že Unica. In spet izgine in se pri Verdu pojavi kot Ljubljanica, ki se pri Podgradu izlije v Savo. Zanimiv je tudi njen izvir pri Verdu. Pravzaprav je izvirov več, v skupini izvirov Retovje pa so tudi Furlanove toplice na Mirkah. Ta izvir ima poleti in pozimi 23 stopinj Celzija.

Prvo vožnjo imata ladjici, odhod je iz pristana Ribji trg, ob 10. uri, potem ob 11.17. pa spet čez eno uro, to je ob 18.19. in ob 20. uri. Te vožnje so brez vodiča. Vsak dan pa sta tudi dve vožnji z vodičem, in sicer ob 12. in 16. uri. Romantična vožnja je ob 21. uri. Na ladjici je na voljo hrana, predvsem kanapeji, obloženi kruhki, sladice, sadje in pijača, od vina, piva do sokov. Seveda imajo tudi posebno ponudbo, ki velja za deset oseb in vključuje vožnjo do tri ure, hrano in pijačo. Ker je to nekoliko dražje od normalne redne vožnje, je tudi izbor hrane veliko boljši, saj vključuje pečenega odojka ali zrezke ali pa kaj drugega.

Ljubljanica je polna presenečenj, in čeprav ni videti bogata z ribami, bi vas obisk razstavnesobe Ribiške družineBarje prepričal o nasprotnem. Tam so razstavljeni tudi trofejni sulci, dolgi skoraj dva metra, ki so jih ujeli le nekaj sto metrov od Tromostovja. Na vodi so race, ponirki, številne druge vodne ptice, na bregovih lahko vidite pižmovke, nekateri trdijo, da so videli tudi vidre, že nekaj let opažajo nutrije, bobrom podobne glodalce. Skoraj trideset let so potrebovale, da so se iz doline reke Rižane pod Hrastovljami, tam je bilo gojišče nutrij, dopotovale do Ljubljanice in prestolnega mesta.

Po novem je dovoljena vožnja z ladjico vse do Vrhnike. Tudi na to sta se Tomo Župančič in ekipa pripravila. Med vožnjo lahko obiščete Črno vas z eno najlepših Plečnikovih cerkva, pa starorimski kamnolom v Podpeči - razkazal vam ga bo lokalni turistični vodič -, iz njegovega kamna je zgrajene pol Ljubljane in tudi Tehniški muzej, ki je v gradu Bistra.

Nekaj pa je jasno. Za letošnji 1. maj tudi nova, večja ladjica Trnovska kraljica, prav tako last kapitana Toma, ne bo mogla pluti okoli Ljubljane. Osem let je že od tega, kar je Inštitut za vode preučil in ugotovil, da je možna krožna plovba po Ljubljanici. Zdaj je plovba možna samo do obeh starih zapornic, pri Cukrarni in na Gruberjevem prekopu. Če bi postavili dodaten jez na sotočju reke, bi omogočili plovbo okoli starega dela mesta.

Jože Jerman

Vecer.si 30.04.2009

Stari del mesta ob Ljubljanici

Stari del mesta ob Ljubljanici
(B. Bajželj, arhiv STO)

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.