Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Rekordno leto tolminske GRS

Primorske novice - Tina Kodre: TOLMIN  ► Največkrat so v letu 2008 poklicali na pomoč tolminske gorske reševalce

Tolminske gorske reševalce so v minulem letu poklicali na pomoč kar v 64 primerih, kar je daleč nad slovenskim povprečjem. Minulo sezono si bodo zapomnili tudi po hudi delovni nesreči na gradbišču hidroelektrarne v Avčah ter nočnem helikopterskem reševanju padalca v Mrzlem vrhu.

"V preteklem letu smo imeli v Tolminu 22 odstotkov vseh akcij v primerjavi z ostalo Slovenijo, teh je bilo kar 64. kar je največ doslej," nam je povedal Žarko Trušnovec, načelnik gorske reševalne službe Tolmin. Za primerjavo, na drugem mestu so gorski reševalci iz Bohinja, ki so intervenirali v 40 primerih, na tretjem mestu pa so Bovčani, ki so posredovali v 24 primerih. "Vsega skupaj je bilo v Sloveniji 294 akcij," je dodal Trušnovec.

Tolminci so se v 12 primerih odzivali klicem na pomoč iz novogoriškega regijskega centra za obveščanje, ko je policija sprožila iskalne akcije. V 52 primerih je šlo za reševanje. "Veliko smo imeli gorniških nesreč, kar je drugače od prejšnje sezone.
Kar 28 je bilo plezalskih. hribovskih ali pohodniških nesreč, in po desetih letih je to prvič, da je bilo teh nesreč več kot padalskih nesreč
," je pojasnil Trušnovec, ki pravi, da so razlogi za nesreče zelo različni - od bolezni do padcev, zdrsov, izčrpanosti.

Velikokrat pomagajo tujcem

Tolminci v hribih najpogosteje rešujejo na območju Krna, Razorja in Črne prsti. "Padalci so na Kobali. na območju Stola, Lijaka in Kovka." je povedal Trušnovec. "Ti naši hribi in predgorje so zadnja leta zelo obljudeni. vedno bolj Ogromno je tujcev. V preteklem letu jih je bilo med reševanimi 40 odstotkov in to iz dvanajstih držav," je še dodal. Od teh je bilo največ Italijanov, bili pa so tudi Belgijci, dva sta bila iz Litve, iz Avstrije, Poljske, Nemčije, Češke, Velike Britanije, Švedske, Hrvaške in Ukrajine.

"Povečuje pa se tudi število športov. Soteskanje, padalstvo, zmajarstvo. gorsko in turno kolesarjenje. V špici sezone je v hribih veliko ljudi, ki se umikajo v sredogorje, kjer imajo mir." nam je razložil Trušnovec in dodal, da se največ nesreč zgodi avgusta, ko pridejo ljudje z morja in gredo takoj v hribe. "Če vam povem, da si boste lažje predstavljati, predlani je bilo samo na Kobali registriranih dvanajst tisoč padalskih vzletov," je povedal Trušnovec.

V gore zahaja vedno več ljudi iz najstarejše starostne skupine. "Letos smo v okolici Krna reševali ljudi, stare 80, 85 let. To je slika prihodnosti, ljudje se staramo in smo aktivni tudi v poznih letih. Če je kakšna nakazana stvar pri starejši osebi v dolini, potem bo v hribih zaradi napora, višine in spremembe zraka še toliko prej iz bruhnila," je opozoril Trušnovec.

Tolminska gorska reševalna služba ima 61 članov, od tega je 35 aktivnih reševalcev z licenco. Med njimi sta dva vodnika reševalnega psa, dva letalca reševalca ter dva zdravnika letalca reševalca, ki opravljata dežurstvo tudi na Brniku. Sicer so vsi člani matičnih planinskih društev Tolmin, Kobarid, Podbrdo, Cerkno, Idrija, Ajdovščina in Nova Gorica.

Minulo sezono si bodo najbolj zapomnili, kot pravijo, po tragičnih gorniških nesrečah nad Leskovco in Zaprikrajem, kjer je čez steno omahnil v globel 59-letni Italijan, po delovni nesreči v jašku hidroelektrarne Avče, kjer sta dva delavca Primorja izgubila življenje, dva pa sta bila poškodovana. V spominu jim bo ostalo reševanje treh gozdnih delavcev ter strelna poškodba lovca, ki se je nad Leskovco po nesreči sam ustrelil v nogo.

Leto 2008 je zaznamovalo tudi nočno reševanje poškodovanega padalca v Mrzlem vrhu ter obsežne iskalne akcije v Cerknem in Idriji. Trije člani GRS Tolmin pa so sodelovah v ekipi, ki je pospravljala razbitine letala na Korziki. "Najbolj pa nam bo ostala v spominu nedavna nesreča alpinista v grapi na Srednjem vrhu. Moški je bil še živ. Ko smo prišli, je živel še deset minut. Tisti dan je bil tudi hud veter, tako da helikopter ni mogel zraven, ampak je naša dva reševalca in zdravnika odložil nižje v dolini. Čisto nekaj drugega je, ko dobiš s terena sporočilo, da je ponesrečenec živ, potem pa se konča, kot se," je še povedal Trušnovec.

"Naše ure so brezplačne"

Tolminskim gorskim reševalcem se je v minulem letu kar petkrat pripetilo, da so imeli v enem dnevu dve intervenciji. Dvakrat pa so se lani odpravili na teren kar trikrat v istem dnevu. Nastale stroške jim povrne gorska reševalna zveza Slovenije, vendar gre le za minimalne dnevnice, potne stroške in kilometrino. "Poročilo napišem gorski reševalni zvezi in članom, ki so bili odsotni v službi, za primer, če delodajalec zahteva refundacijo od zveze. Težko je reči, koliko je vseh stroškov. V akciji iskanja na Idrijskem, ko se je fant potem vrnil, je bilo, če govorim na pamet, za približno dva tisoč evrov stroškov. Na terenu je bilo dva dni približno 40 naših reševalcev, vendar so naše ure gratis," je sklenil Trušnovec.

TINA KODRE

09.01.2009

 


 

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.