Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Reševalci za več samostojnosti

Gorenjski glas, 26.03.2004 – Stojan Saje: GRS še v Planinski zvezi Slovenije, vendar se bo lahko vsaka postaja organizirala kot društvo

Reševalci za več samostojnosti


Gorska reševalna služba bo še v Planinski zvezi Slovenije, vendar se bo lahko vsaka postaja organizirala kot društvo.


Poljče – To so sklenili predstavniki 17 postaj iz države na ponedeljkovem zboru gorskih reševalcev. Še vedno bodo prostovoljno pomagali ljudem, ki se bodo znašli v stiski na težko dostopnih krajih. Lani je bilo manj nesreč v gorah, žal pa so terjale več smrtnih žrtev.

Gorska reševalna služba Slovenije, ki deluje kot komisija pri PZS, je doživela v minulih dveh letih več pomembnih dogodkov. Predlani so proslavili 90-letnico ustanovitve prve reševalne postaje v Kranjski Gori. Tam so predali nova vozila postajam GRS Bovec, Bohinj in Mojstrana. Lani so kupili avte za postaje Tržič, Kranjska Gora, Tolmin, Celje in Prevalje, nabavili radijske postaje in zaščitne vetrovke, prevzeli pa so štiri podarjene prenosne EKG aparate. Velik dosežek je bila preselitev v nove prostore v Kranju, kjer so od konca lanskega leta. Razen opremljanju so veliko skrbi namenili usposabljanju. Svojo pripravljenost za reševanje so prikazali na vajah v Dragi, na Jezerskem in na sejmu Zaščita v Celju. Seveda so jo potrdili tudi v resničnem reševanju. Kot je povedal načelnik Toni Smolej, je bilo lani manj dela v gorah. Leta 2002 so imeli 286 reševalnih, iskalnih in poizvedovalnih akcij, lani pa 277. Število gorniških nesreč se je s 199 zmanjšalo na 169, med 312 lanskimi ponesrečenci pa jih je bilo 39 mrtvih, kar je 9 več kot leto prej. Reševalci ugotavljajo, da so imeli več dela zaradi nevarnih dejavnosti v zraku in na vodi ter pri sankanju.

Nesreče niso prizanesle niti reševalcem, ki se izpostavljajo nevarnostim pri svojem delu. Zato so se na zboru spomnili ponesrečenih in umrlih kolegov ter se seznanili z delovanjem sklada Okrešelj, ki služi za pomoč otrokom ponesrečenih reševalcev. Za predanost organizaciji so podelili listine zaslužnih članov za 35 let dela 9 reševalcem, 22 članom častni znak GRS za 25 let dela in 20 članom naziv zaslužni inštruktor GRS za 25 let dela. Srebrni znak Civilne zaščite RS je prejel Albin Šter iz Kranja, bronaste znake CZ pa so dobili Franc Brlec iz Kamnika, Toni Smolej iz Radovljice in Rajko Robnik s Prevalj.

Ob sprejemu programa dela do leta 2006 so največ besed namenili bodoči organiziranosti. V ciljih dela so zapisali, naj bo GRS Slovenije organizacijsko in finančno samostojna v okviru Planinske zveze Slovenije. Postaje iz Kamnika, Škofje Loke, Ljubljane, Celja in Maribora so se že odločile za organiziranost v lastnih društvih. Mnenja o posnemanju tega zgleda so bila deljena. Vseeno so sklenili, da se lahko vse postaje s 517 člani odločijo za samostojnost. Postaje bodo povezane v zvezo GRS, ki bo delovala kot samostojna komisija v PZS.

Stojan Saje

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.