Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Reševalne službe pripravljajo psihološko pomoč

Model preventive pred stresom in sistem psihološke pomoči na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

V izobraževalnem centru za zaščito in reševanje na Igu so se v petek, 15. februarja 2008, sestali reševalci, psihologi, zastopniki iz različnih služb in razpravljali o uvedbi in prilagoditvi modela psihološke pomoči žrtvam nesreč in tudi reševalcem samim.
Kot je uvodoma dejal direktor urada za izobraževanje in usposabljanje Janez Petrovič, bi bilo dobro na tem področju narediti korak naprej.

Vodja izobraževalnih programov na upravi za zaščito in reševanje dr. Andreja Lavrič je predstavila razvojno pot modela preventive pred stresom in sistema psihološke pomoči na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Izvajalci projekta so predstavili zaključke projekta CRP »Znanje za varnost in mir« Razvoj modela pred stresom…Do sedaj so psihološko pomoč žrtvam nudili psihologi iz Slovenske vojske, ki so predstavili psihološko pomoč po ujmi v Železnikih. Modele obravnave kriznih intervencij po stresni situaciji pa je predstavila dr. Alenka Sever.

Gre tako za pomoč reševalcem kot tudi pomoč prebivalcem. Namen srečanja je po besedah Lavričeve, da to, kar so razvili v okviru raziskovalnega projekta ob pomoči filozofske fakultete, nadaljujejo v sodelovanju z reševalci, ki delajo na terenu. To so gasilci, gorski reševalci, kinologi, potapljači… Na podlagi tega bodo skušali model dopolniti tako, da bo uporaben za te službe v Sloveniji.

V Sloveniji je psihološka pomoč še vedno stigmatizirana. Reševalce želijo zato spodbuditi k razumevanju, da je biti v posttravmatskem stresu nekaj normalnega. »To je tako, kot če si zlomiš nogo in greš k zdravniku. Če pa si v posttravmatskem stresu, je treba poiskati psihologa ali psihiatra,« je še pojasnila Lavričeva.
Na straneh Uprave za zaščito in reševanje, so spodaj dodane povezave na to temo:

www.sos112.si/slo/tdocs/naloga_80_smernice.pdf MIR-Razvoj modela preventive pred stresom in sistema psihološke pomoči na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami - Smernice

www.sos112.si/slo/tdocs/naloga_80_povzetek.pdf - Povzetek

www.sos112.si/slo/tdocs/naloga_80.pdf - Predlog modela

Primer: Svetovalna in psihološka pomoč za reševalce v slučaju nesreč večjega obsega vključuje naslednje aktivnosti, ki si sledijo časovno:
- debriefing v roku 48 ur od začetka delovanja, vsaj 1 debriefing v času ali ob koncu akcije, ob daljšem trajanju lahko 1 v roku 48 ur in eden ob koncu aktivnosti
- preventivni pregled pri psihologu (1 seansa) v roku 14 dni po koncu aktivnosti za tiste reševalce, ki so se soočali s smrtjo, hudimi poškodbami ali poškodbami otrok
- pomoč psihoterapevta za reševalce s težavami akutne stresne reakcije po koncu reševalne akcije večjega obsega, ki prosijo za pomoč ali na predlog nadrejenega oz. vodje

Boris Štupar

GRZS:

 

 



Žurnal24

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
GRZS novosti

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.