Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Reševanje v gorah zahteva zavarovanje

Slovenija zaostaja za Evropo – Zavrnjen račun za plačilo helikopterskega prevoza dveh alpinistov

Podpis pogodbe

Reševanje v gorah zahteva zavarovanje

Slovenija zaostaja za Evropo – Zavrnjen račun za plačilo helikopterskega prevoza dveh alpinistov


Ljubljana – Planinska zveza Slovenije (PZS) je z zavarovalnico Tilia za svoje člane sklenila pogodbo za zavarovanje za prihodnja tri leta. Zavarovanje bo veljalo tako za nezgodno smrt in invalidnost pri planinski dejavnosti kot tudi za stroške reševanja, in sicer v gorah Evrope in Turčije.

Ob podpisu pogodbe je predsednik PZS Franc Ekar poudaril, da je bilo sodelovanje s Tilio že doslej dobro. Lani je bilo v zavarovanje vključenih okoli 60.000 članov, v prihodnje jih bo nekaj manj. Vendar bo za organizirano planinsko dejavnost postalo zavarovanje še pomembnejše, kot je bilo doslej. Tudi Adolf Zupan, predsednik uprave Tilie, je dosedanje sodelovanje s PZS ocenil kot dobro in dejal, da ta posel ni pomemben le zaradi velikega števila vključenih zavarovancev ampak tudi za referenco zavarovalnice. Ob podpisu pogodbe je izročil bon za šest milijonov tolarjev, s katerim si bodo v planinski organizaciji pomagali pri izboljšanju varnosti v gorah.

Z zavarovalniško dejavnostjo je povezan nevsakdanji primer reševanja v gorah oziroma zavrnitev plačila računa, je opozoril Franc Ekar. Alpinista Ladislav Kladnik iz Kamnika in Igor Urankar iz Laz v Tuhinju sta namreč pred dvema tednoma prejela račun za helikopterski prevoz od Špika do Kranjske Gore, in sicer vsak po 156.180 tolarjev. Pri svojem plezanju v severni steni Špika, bilo je 6. avgusta, sta se namreč najprej zaplezala, nato pa sta imela še smolo z vremenom. Proti vrhu Mariborske smeri ju je začel močiti dež, nato pa še vodeni slap. Zaradi velikih težav pri sestopu, močne podhladitve in vremenske napovedi, da bo ponoči močno snežilo, sta poklicala na pomoč center za pomoč 112.

Račun za plačilo helikopterskega prevoza sta omenjena alpinista ministrstvu za notranje zadeve zavrnila, češ da tega prevoza nista naročila. Ob tem je Franc Ekar dejal, da v podobnem primeru ne bi bilo zahteve po plačilu, če bi šlo za poškodbe alpinistov ali celo smrt. Res pa je, da še vedno velja splošno prepričanje, da je reševanje v gorah pri nas brezplačno. Ta primer najbolj prepričljivo dokazuje, da to ne drži in da bi morali v planinski dejavnosti ustanoviti poseben sklad, iz katerega bi pokrivali stroške za reševanje. Vanj bi prispevali vsi, ki hodijo v gore, podobno kot denimo smučarji ob plačilu smučarske karte. Tako bi se Slovenija izenačila z razvito Evropo, kjer imajo planinci že dalj časa dobro urejeno tovrstno zavarovanje.

Lado Stružnik

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

6 komentarjev na članku "Reševanje v gorah zahteva zavarovanje"

Igor Pavlič,

"Ne razumem, da nihče ne razume!"

Gre seveda za tisti tipični slovenski, z Balkana privzeti način "reševanja" problemov. Kar se tiče gorništva, varstva narave in podobnih zadev, smo aktivirali neštevilna društva, odbore, komisije, delovne skupine, nevladne, skavtske, gozdarske, filantropske in ne vem še kakšne organizacije in skupine ljudii, ki imajo posebno vevselje sestankovati in pošiljati v medije svoje teze in ideje, konkretno se pa ne zgodi prav nič!

Vse se "rihta" ob priliki reševanja posameznega primera, pa naj bo to helikopterski prevoz*, rušenje črne gradnje, graditev ceste, elektrarne ali zgradbe, pobiranje cestnim itd. Vse se dogaja med brati, za tebe je tako, za drugegapa drugače (na način iz prve vrstice tega pisanja). Ko so sestanki končani, Planinski vestnik prebran, mnenja poslana na internetne klepetalnice, blogi in peticije na ustrezne naslove, se vse konča namesto da bi se začelo. Od te točke naprej se ne dogaja prav nič!!! Značilno za nas, Slovence (po zgledu z Balkana!) je, da se pač znajdemo! Ali na Alpenvereinu, Naturfreundu, CAI ali kjej drugje, zase poskrbimo, ostali nas pač ne zanimajo, znajdi se, pa bo!

Vse te nevladne organizacije, fondacije za varstvo, zaščito in ne vem še kaj, vladni organi MOP so

pravzaprav pesek v oči, zavlačujejo reševanje problemov in jih odlagajo za nedoločen čas.

Pozivam zavarovalnice (če se že uporabniki ne moremo podvizati), da pripravijo ponudbo za zavarovanje, iz katerega se bodo plačevali ti prosluli helikopterji, ki imajo ceno cca 3.000 EUR/h, na srečo je posredovanje GRS brez helčkopterja zastonj, čeprav tu ne vidim nobene logike. Glede na dotacije ne bi bilo napak razmišljati o lastni helikopterski službi, mogoče skupaj z Ministrstvom za zdravstvo, ne z MO in MNZ.

Saj ni nujno, da je zavarovanje urejeno preko PZS, veliko jih je, ki pohajajo po hribih, pa niso člani PZS, saj tudi plavalci nismo člani Plavalne zveze, pa nas policija vleče iz morja!! Smo ljudje!! AMZS ima to urejeno že dolgo in enostavno, če si njen član, je avtovleka 1x na leto zastonj, ne preverjajo, če je avto pokvarjen ali ne! Če nisi član, se včlaniš, ko pomoč potrebuješ, pa je stvar rešena. Vse deluje! Torej je nekaj narobe v tej PZS!?

Ne bom član PZS zato, da bom spal ceneje v kočah (skoraj nikoli ne spim v njih), ne bom naročen na PV, ga dobim v knjižnici, vzgoje nočem, na proslave ne hodim, ne vidim razloga za članstvo, če sem lahko zavarovan drugače, kvalitetneje in za višji znesek!! Sicer rabim le zavarovalnico, PZS pa naj se ukvarja z obletnicami in zborniki! Tudi prav, le da vemo.

Pavle

* Nedavni primer reševanja v S. steni Špika še ni rešen, oba sta dobila, vsak svojega, račun za helikopter po nekaj čez 150.000 SIT. Zanima me, kakšne račun bodo izstavili tistemu Čehu, ki je prejšno soboto obtičal pod Pršivcem. Tistih 8 reševalcev je pač zastonj, helikopter pa ne. Poškodovan ni bil, helikopter je letel, bil je tuj državljan. Alii je moral plačati, položiti kavcijo, mu bo vstop v SLO prepovedan, dokler ne plača računa, ranjen ni bil! Kaj vemo o tem?

P.


Igor Pavlič,

Po mojem gre za to, da se med ljudmi ustvari psihoza, kako je reševanje v gorah drago in zahtevno, kar je seveda res, vendar je bila v polpretekli zgodovini ta reč pač urejena drugače, tako kot zdravstvo, šolstvo in podobno, zdaj so pa novi časi, ko denarja za to pač ni (le kje je ta denar pri taki gospodarski rasti, "prerazporejen" pač!). Zanesljivo so bila tehnična sredstva (helikopterji, radiozveze, mobiteli ipd.) pred 15 leti občutno dražja, pa je vse laufalo kot je treba. Kak nadebudnež bi celo trdil, da je zaradi tega sistem propadel, ker je bilo vse zastonj, treba pa jre plačati. Kaj imamo dandanes, 24 urni dostop do sefov v Aurumu, zobozdravnika ponoči pa ne!

Ti malenkostni prispevki za zavarovanje /nekaj 100 SIT/ se mi zdijo podobni UNICEF-u, miljon ljudi kupi po eno razgeldnico in prispeva v sklad, denarja je pa ravno za par turističnih ekskurzij naših estradnikov v Mavretanijo, Mali in Burkino Fasso, kjer ugotovijo, da bi bilo dobro postaviti satelitske šole, skratka brez zveze 98in učinka, razen za posamezne turiste, ki sicer Afrike ne bi nikoli videli.

Strokovno gledano je jasno, da bi zavarovalnice enostavno oblikovale "produkt", ki bi za npr. 2.000 SIT zagotavljal kritje vseh stroškov helikopterja, žal pa to ne gre, ker so interesi zelo kompleksni in prepleteni. Zakaj bi poenostavljali, če lahko kompliciramo! Ovce so za to, da se jih striže!

Jasno?

Pavle


Blaž Grapar,

Morda pa si bomo morali res izbrati kar drugo krovno organizacijo (npr.: Österreichischer Alpenvereina) da bomo lahko varni.

Najbolj pa me moti, da člani PZS sploh nismo vključeni v kakršenkoli dialog v zvezi z sklenitvijo zavarovanja. Noben nas ne povpraša koliko bi bili pripravljeni dati za tako zavarovanje, kje bi hoteli biti zavarovani, kaj hočemo da zavarovanje vključuje. Morda različni razredi zavarovanja?

Bojim se da bomo spet dobili zavarovanje, ki ne bo tisto kar želimo. Poleg tega pa nam bodo zapet "podturili" obvezno naročnino na Planinski vestnik oz. nakup literature Planinske založbe. Mar ne bi raje tisti denar namenili za dejansko zavarovanje, ki bo kvalitetno?

LP


Stanislav Jakomini,

Pozdravljeni

Glede zavarovanja imam vprašanje na katerega mogoče kdo ve odgovor. Pri plačilu članarine PZS se plača tudi premija zavarovanja pri zavarovalnici Tilija s katero je PZS sklenila pogodbo. Zanima me kaj vključuje to zavarovanje? Ali je to samo "nateg", da z lažjim srcem plačaš članarino? LP stane


Andrej Blatnik,

Ali se po novi pogodbi s Tilio lahko zavarujemo za reševanje v gorah Slovenije?


Andrej Blatnik,

Ker se mi ob gornji temi poraja še več pomembnih vprašanj, odgovorov pa si ne obetam dobiti na tem mestu, sem na naslov info@pzs.si naslovi takšno pismo:

Dober dan,

kot člana PZS me zanima, če bomo v bodoče - po novi pogodbi

z zavarovalnico - lahko zavarovani za reševanje v gorah Slovenije.

Omenjate gore Evrope, kamor menda spadajo tudi naše Alpe, mar ne?

Ali bo zavarovanje preko Tilie veljalo tudi v primeru, ko oseba ni

poškodovana, pa je kljub temu življensko ogrožena, npr. zaradi

podhladitve, srčnega infarkta in podobno?

Razumem, da reševanje, ki ga krije ZZZS, ne vključuje teh stanj. Tako

kažejo tudi nedavni primeri. A tukaj gre vendar za drugo zavarovalnico !?

Kako lahko vidimo besedilo pogodbe, po kateri smo oz. bomo zavarovani ?

Ali si v prihodnje lahko obetamo večji obseg pravic, predvsem veljavnost

reševanja za cel svet ?

Nekateri izmed nas so člani "Österreichischer Alpenvereina", ki ponuja

zavarovanje za primer iskanja in reševanja do višine 5 miljonov, in to

po CELEM svetu. Seveda velja, tudi če NISI poškodovan. Ni škoda, da se

pri nas ne moremo dogovoriti za kaj takega?

Hvala za odgovor,

Andrej Blatnik,

član AO Kozjak Maribor

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.