Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Sence in sonce skozi kamero na strehi sveta

Delo, Generacija - Silvestra Rogelj Petrič: Posnetki Mount Everesta »v živo« bodo omogočili ugotavljanje vpliva podnebnih sprememb

Si želite pogled na s soncem obsijan ali pa – odvisno od vremena – z meglo in oblaki zakrit vrh Mount Everesta, najvišje gore na našem planetu?

Ne pogled na kakšno že skoraj kičasto razglednico iz kakega neštetokrat po spletu preposlanega ppt, pač pa na najvišjo skalnato točko na Zemlji, kot se v resnici kaže prav zdaj, v teh petih minutah? Kliknite na www.evk2cnr.org/WebCams/PyramidOne/everest-webcam.html, in pogled na najvišji gorski vrh se bo razprl pred vami – kot če bi stali 5675 metrov visoko na pobočju Kala Pathar, nižje gorske sosede Mount Everesta.

Na s soncem obsijani zavetrni točki, zavarovani pred zameti snega, a vendarle s pogledom, odprtim proti vrhu Mount Everesta v razmeroma neposredni bližini, je na gori Kala Pathar že od začetka meseca nameščena najvišja kamera na svetu. Po zaslugi večmesečnih priprav znanstvene ekipe Ev-K2-CNR, ki deluje v himalajski gorski raziskovalni bazi Piramidni laboratorij na višini 5050 metrov, kamera od šeste ure zjutraj do šeste zvečer po nepalskem času brezžično prenaša »v živo« pogled na najvišji gorski vrh in hkrati tudi na sosednji vrh South Col. S tem noče izvabljati vzhičenih ah in oh in vzbujati občudovanja, ampak raziskovalcem v stekleni piramidi nekaj sto metrov niže in nato tudi klimatologom po vsem svetu omogočiti proučevanje vpliva podnebnih sprememb na najvišji gorski vrh na svetu.

Mesto za kamero, ki jo je razvila nemška firma Mobotix, so raziskovalci izbrali na Kala Patharju ne le zaradi razmeroma varne lege, temveč tudi zaradi pogleda. Ta razkriva zahodno stran Mount Everesta in tudi del njegove južne in jugozahodne strani.

To najviše postavljeno kamero na svetu, ki lahko deluje tudi pri minus 30 stopinjah Celzija, poganja sonce (povezana je s sončnimi celicami). Kamera tako »obratuje« podnevi in vsakih pet minut pošlje novo sliko v bazni tabor. Zaradi teh posnetkov raziskovalci zdaj lahko spremljajo gibanje oblakov okoli vrha Mount Everesta, obenem pa imajo boljši vpogled v dogajanje nad zahodnim himalajskim pogorjem. Posnetke, ki prihajajo v raziskovalni center Piramidni laboratorij dobrih 600 metrov niže, nato pošiljajo v znanstveno analizo klimatologom v Italijo. Italija namreč prispeva večino denarja za stroške teh raziskav in tudi večino raziskovalcev, ki izvajajo ta projekt dobesedno na strehi sveta. Sami snovalci in izvajalci projekta upajo, da jim bodo posnetki našega najvišjega gorskega vrha »v živo« v kombinaciji z drugimi meteorološkimi podatki iz Himalaje omogočili bolje razumeti vplive podnebnih sprememb in globalne otoplitve.

S temi vprašanji se ubadajo tudi na drugem koncu sveta, v Argentini na južni polobli, kjer so imeli na Mount Aconcagi na višini 4389 metrov do zdaj najviše postavljeno kamero. No, ta še vedno stoji tam in pošilja posnetke klimatologom, le svetovno rekorderstvo je prevzela kamera v Himalaji. Kako je videti njen vrh ta hip? Kliknite na zgoraj omenjeno povezavo – a »v živo« se bo pogled razprl le med 01.15 in 13.15. po našem času, ko se najvišji gorski vrh na svetu koplje v dnevni svetlobi.

Silvestra Rogelj Petrič 

  29.10.2011



evk2cnr
.org: Everest Live Web Cam

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.