Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Sestanek o treningu alpinistov

AR 5/1980 - Viki Grošelj: V prostorih Planinske zveze Slovenije je bil 27. februarja 1980 sestanek (oziroma nekakšna okrogla miza) o treningu alpinistov.

Na razgovor so bili povabljeni predstavniki Visoke šole za telesno kulturo, študentje te šole, ki so alpinisti, diplomantje iz alpinizma in pa seveda alpinisti. Sestanek je vodil in usmerjal Franci Savenc.

Namen te okrogle mize je bil, da bi poiskali strokovni pristop k alpinističnemu treningu. O tem vemo alpinisti zelo malo. Poleg vzponov v gorah se malokdo sistematično ukvarja s treningom. Mnenje strokovnjakov z Visoke šole za telesno kulturo je, da je osnovni problem načrtovanja treninga v poznavanju zakonitosti, ki vplivajo na alpinistovo uspešnost. Potrebno je namreč ugotoviti odločujoče sposobnosti, ki vplivajo na uspešnost. Ali so to telesne, duševne ali oboje?

Za to bi bila potrebna obsežnejša raziskovalna naloga, ki bi jo izdelali s skupnimi močmi, tako alpinisti kot tudi Kineziološki inštitut na Visoki šoli za telesno kulturo v Ljubljani.

Čeprav je pri nas sedaj več kot 1000 alpinistov, kar bi bil za raziskovalno nalogo dovolj velik vzorec, pa je obdelava vprašljiva. Prvič zaradi stroškov, drugič pa zaradi priznane in večkrat potrjene neresnosti alpinistov. Trenutno precej bolj realen je predlog, naj bi na kriterijsko variablo naredili regresijo z ozirom na nek vzorec variabl. Iz tega bi lahko eliminirali važnejše stvari. Za to bi bilo dovolj trideset alpinistov. Seveda bi to kasneje dopolnjevali.

Za osnovno raziskavo pa bi bila potrebna skupina študentov, pa tudi skupina, v kateri bi bili sociolog, psiholog, fiziolog in seveda alpinisti. Ko bi enkrat imeli osnovno strukturo, programiranje treninga ne bi bilo več poseben problem.

V nadaljevanju je pogovor tekel še o kriterijih uspešnosti. V raziskavi bi jih morali upoštevati čim več.

Za alpiniste je posebej razveseljivo dejstvo, da je strokovni svet na Visoki šoli za telesno kulturo sprejel program obsežne študije alpinističnega treninga.

Seveda pa to ne pomeni, naj sedaj alpinisti sedimo križem rok in čakamo na rezultate načrta. Nedvomno bo potrebno, da nas pri praktičnih raziskavah sodeluje čim več in to kar se da resno.

Vrnimo se k samemu načinu treninga. Pozitivne so vse dejavnosti, ki krepijo organe, sodelujoče pri alpinizmu. Izvajati jih moramo le čimbolj dosledno, ne glede na vremenske razmere in naše počutje. Seveda pa morajo biti načrtovane v razumnih mejah.

Za konec pa še nekaj za vse tiste, ki jim je alpinizem več kot šport in ga nočejo »omalovaževati« s kakršnimkoli treningom. Iz lastnih izkušenj lahko povem, da trening alpinizmu ne jemlje njegove mikavnosti, prvobitnosti in pristnega stika z naravo, ampak le omogoča, da vse to še bolj intenzivno doživljamo.

Viki Grošelj


Vse, česar popolnoma ne obvladamo, je nevarno. In to, kar obvladamo, je še nevarnejše; potem postanemo lahkomiselni.

Erich Maria Remarque


Za G-L priredil: Genadij Štupar 

Značke:
AR novosti USP

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.