Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Slovenski planinci so dobili svoj dom

Dnevnik - Miran Šubic: Slovenski planinci so že okoli leta 1900 izrazili željo po svojem muzeju,
Delo - Blaž Račič: Uresničena davna želja - Po stotih letih odprtje planinskega muzeja

... leta 1984 je zaživela Triglavova muzejska zbirka, leta 1988 pa je bil sprejet sklep planinske zveze o muzeju v Mojstrani, ki bo svoja vrata slovesno odprl jutri.

   
  Arhitektura muzeja se lepo ujema z okolico. (Foto: dokumentacija Dnevnika)  

Že s svojo zunanjostjo se lepo ujema z okoljem Julijskih Alp, z vsebino pa naj bi pritegnil okoli 30.000 obiskovalcev na leto. "Želimo, da muzej neprestano privablja tako turiste kot planince in vse, ki želijo spoznati naše gore in vse, kar je z njimi povezano. Muzej mora živeti z neprestanim spreminjanjem in verjamem, da bo privlačen za vsakogar," je dejal vodja muzeja Miro Eržen, ki je tudi sam ogromno prispeval k temu, da bo muzej od jutri na voljo obiskovalcem.

Kot je pojasnila direktorica Gornjesavskega muzeja Irena Lačen Benedičič, bo na 1200 kvadratnih metrih površin vsak obiskovalec lahko opravil nekakšen "vzpon na goro" in spoznal veliko novega o gorah ob okoli 450 eksponatih. Muzej je stal 3,2 milijona evrov. Občina Kranjska Gora je prispevala 2,3 milijona, evropskih sredstev je bilo za 1,65 milijona, pol milijona je dodala država. Različni donatorji so v okviru ustanove Avgust Delavec prispevali še 330.000 evrov. V muzeju bo zaposlenih pet ljudi, ki bodo spadali pod okrilje Gornjesavskega muzeja Jesenice. "Želimo, da je muzej del našega turizma, obenem pa naj pomaga pri razvoju Mojstrane," je dejal župan Jure Žerjav, ki je poudaril, da bo Slovenski planinski muzej postal informacijsko in doživljajsko središče. Sodelovanje z javnim zavodom Triglavski narodni park to potrjuje in direktor Martin Šolar je izpostavil povezavo zavoda in muzeja kot dolgoročno obliko sodelovanja in dopolnjevanja.

Slovenski planinci so že in še zbirajo sredstva za muzej, obenem pa bo ta zanje zagotovo postal nekakšno "romarsko središče": "Generacije so si želele, da bi našo povezavo z gorami in naše dosežke na različnih področjih ohranili v Slovenskem planinskem muzeju," je izpostavil predsednik PZS Bojan Rotovnik.

Jutri se Mojstrani obeta pravi praznik s številnim spremljevalnimi dogodki, ki se jih bodo udeležili planinci iz vse Slovenije. Interaktivna razstava, najnovejša tehnologija in izvirna arhitektura bodo privlačnosti muzeja z vstopnino pet evrov in popusti za skupine ter šolsko mladino. Odprtje sovpada tudi s 115. obletnico postavitve stolpa na vrhu Triglava, za kar je zaslužen dovški župnik Jakob Aljaž, ter občinskim praznikom Kranjske Gore, ki ga praznujejo na ta datum.

Miran Šubic


Uresničena davna želja
Po stotih letih odprtje planinskega muzeja

Mojstrana – Predsednik države Danilo Türk bo v soboto odprl slovenski planinski muzej in s tem tudi uradno uresničil željo, ki je več kot sto let tlela med slovenskimi planinci. V muzeju je predstavljena bogata planinska dediščina Slovenije, ki pomembno zaznamuje slovenski narod. Skupaj je razstavljenih 450 kosov različnega gradiva, poleg tega bodo veliko pozornost posvečali vzgoji mladih rodov, je dejal vodja muzeja Miro Eržen. Dejavnost bodo vključili v širšo turistično dejavnost v Mojstrani in širši okolici. Investicija je vredna 3,2 milijona evrov.

Predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik je na včerajšnji tiskovni konferenci poudaril, da bo Slovenija z muzejem stopila v korak z drugimi alpskimi narodi, ki podobne muzeje že imajo. Veseli ga, da je Slovenija z muzejem dobila strokovno institucijo, ki bo skrbela za zbrano gradivo, ga še naprej zbirala in dopolnjevala zbirko dva tisoč eksponatov. Del teh je postavljen na razstavi, večji del pa je shranjen v muzejskem depoju. Direktorica Gornjesavskega muzeja Irena Lačen Benedičič je povedala, da je to sploh prvi namensko zgrajeni muzej v Sloveniji v zadnjih desetletjih in pomeni dopolnitev triglavske muzejske zbirke, ki je bila od leta 1984 že razstavljena v Mojstrani. Rotovnik je napovedal, da bo planinska zveza do konca letošnjega leta izdala knjigo o zgodovini slovenskega planinstva.

Za delovanje je Gornjesavski muzej Jesenice, v okviru katerega bo deloval slovenski planinski muzej, pridobil državno pooblastilo za opravljanje javne službe. Prizadevali si bodo, da bi zanj pridobili status nacionalnega muzeja, s čimer bi lahko dobili dodatno pomoč ministrstva za kulturo pri financiranju. Finance za delovanje muzeja s petimi zaposlenimi bodo zagotavljali država, PZS, TNP, pričakujejo pa tudi donatorje. Obetajo si, da bodo na leto našteli 30.000 obiskovalcev. Planinski muzej bo deloval tudi kot informacijska točka ob vstopu v Triglavski narodni park, je opozoril direktor TNP Martin Šolar. Kranjskogorski župan Jure Žerjav pa pričakuje, da bo muzej spodbudil razvoj turizma v Mojstrani, in upa, da bodo domačini prepoznali priložnost za dodatne dopolnilne dejavnosti.

Investicijo je vodila občina Kranjska Gora, ki je za projekt skupaj zagotovila 2,3 milijona evrov, od tega so 1,6 milijona pridobili iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Ministrstvo za kulturo je prispevalo pol milijona, fundacija Avgusta Delavca je zbrala 330.000 evrov, s po tremi evri prostovoljnega prispevka na člana se je pridružila tudi Planinska zveza Slovenije.

Blaž Račič

www.dnevnik.si/  06.08.2010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


www.delo.si  06.08.2010

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.