Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Šola za vodnike in pse

Gorenjski glas, 15.03.05 – Stojan Saje: Pri iskanju pogrešanih v snegu je pes najboljši človekov pomočnik

Kronika

Šola za vodnike in pse

Pri iskanju pogrešanih v snegu je pes najboljši človekov pomočnik. Vodniki s psi se za to urijo na lavinskih tečajih.


Vršič - V Koči na Gozdu je potekal od 9. do 13. marca 2005 že 34. lavinski tečaj, ki ga je organizirala reševalna enota Kinološkega društva Naklo. Med 61 udeleženci je bilo 23 novincev, ki so s svojimi psi prvič spoznavali osnove iskanja zasutih oseb v snežnem plazu. Za usposabljanje se je odločilo tudi deset Gorenjcev, ki so člani kinoloških društev Naklo, Tržič in Lesce-Bled.

"V sredo smo prišli v kočo, kjer smo zbrane seznanili s programom. Razdelili srno se v skupine glede na izkušenost. Glavnino sestavljajo začetniki, manjši del pa izkušeni vodniki z novimi psi. Včeraj smo začeli z delom na terenu. Cilj usposabljanja je, da psu dopovemo, kje in kako iskati zasutega v snežnem plazu. Iskanje v snegu je začetna stopnja šolanja psa. ki je osnova pri nadaljnjem delu za iskanje pogrešanih oseb v gozdu, ruševinah in drugih okoljih. Analiza je pokazala. da so vodniki s psi prvi dan delali dobro. Danes nadaljujejo iskanje zasutih v snegu s psi. Vmes si ogledujejo prikaz prereza snežne odeje in iskanja zasutih z lavinsko žolno ter sondami, ki ga je pripravil gorski reševalec Klemen Volontar. Včeraj so poslušali predavanje o sestavi snega in nevarnostih v gorah, jutri pa bo vremenoslovec Miran Trontelj predaval o vremenskih razmerah v gorah," je v petek predstavil del programa Ljubo Meglič iz KD Naklo, ki je tudi vodja gorenjske reševal-ne enote, sodnik za delo reševalnih psov in inštruktor.

Petkov dopoldan v strminah pod Vršičem ni bil prijazen. Hladen veter je nosil sneg naokoli. kar pa ni ustavilo dela. "Včeraj smo izkopali grobove, v katerih skrijemo Ijudi. Psi jih iščejo; začetniki svojega vodnika v odprtem grobu, bolj izkušeni pa tujo osebo, ki je zasuta. Ko pes najde osebo, z lajanjem in kopanjem nakaže najdbo. Nato reševalci z lopatami izkopljejo ponesrečenca. Uspeh reševanja je odvisen od velikosti plazišča, globine zasutega in časa nastanka nesreče," je povedala vodja skupine začetnikov Sara Smerdel iz Ljubljane. V tamkajšnjem KD Krim je član tudi Ivan Čufar iz Železnikov. On in belgijski ovčar Lun sta že drugič prišla na tečaj, zato sta delala usklajeno. Kot je izrazil upanje vodnik, sta dovolj pripravljena za spomladanski izpit prve stopnje.

"Najtežji preizkus čaka tečajnike na nočni vaji. Po alarmu bodo morali izbrani vodniki preiskati teren, kjer je zasuto neznano število oseb. Neznan teren, noč, ogenj in dim bakel ter napetost pred iskanjem v skupini več vodnikov s psi še otežijo iskanje. Zimsko usposabljanje je najboljša šola za reševanje, ker je tukaj najbolj izrazit odnos med vodnikom in psom. Pri tem odkrivamo začetne napake in jih popravljamo," je opisal eno od nalog Miran Udovč iz Senčurja.

Pred odhodom z Vršiča smo izvedeli, da vsak tečaj sklenejo s sprejemom novincev med izkušene reševalce. Krstili so jih z udarcem vrvi. roke in lopate po zadnji plati. Tega se je veselil tudi vodja reševalnih enot pri Kinološki zvezi Slovenije Vlado Gerbec. Kot je ugotovil. imajo v 102 društvih 16 reševalnih enot s 194 različno usposobljenimi vodniki psov. Kinologi rešujejo ljudi do gozdne meje, višje pa gorski reševalci. Njihovi reševalci imajo poprečno 20 akcij na leto, v katerih najdejo večino pogrešanih oseb. Cenjeni so tudi v tujini. kjer so sodelovali zlasti ob iskanju zasutih v ruševinah po potresih.

Stojan Saje

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.