Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Stebri slovenskega alpinizma: Peter Podgornik

Peter Mikša: Drage gledalke in dragi gledalci našega youtube kanala Zgodovina slovenskega alpinizma. Ponovno sem z vami Peter Mikša in to je nova zgodba oz. nova epizoda zgodb iz zgodovine slovenskega alpinizma.

Stebri slovenskega alpinizma: Peter Podgornik

Kdo je naš današnji gost? Kakopak – je steber slovenskega alpinizma, nagrajenec PZS za življensko delo v alpinizmu, je prava primorska legenda, je moj soimenjak ... Seveda, to je Peter Podgornik!

Poglejmo si njegovo kratko predstavitev: leta 1958 rojeni Peter Podgornik zahaja v gore od leta 1975, ko je skupaj z bratoma Pavlom in Rudijem prehodil lep del Slovenske planinske transverzale in začel plezati v stenah na južnem robu Trnovske planote. Po začetnem tečaju pri alpinistični sekciji Planinskega društva Nova Gorica so sledili plezalni vzponi v domačih gorah. Poleg plezanja v evropskih gorah je bila njegova želja obiskati visoke stene Himalaje in drugih gorstev širom sveta. To se mu je prvič uresničilo leta 1981, ko je bil član odprave v južno steno Lotseja. Leto kasneje je s primorskimi alpinisti plezal v južni steni Aconcague in skupaj z bratom Pavletom, Zlatkom Gantarjem in Ivanom Rejcem tam preplezal novo, takrat morda najtežjo smer v Južni Ameriki. V Himalajo se je kot plezalec vrnil še dvakrat. Dvakrat je bil tudi na Grenlandiji, vmes pa je plezal v Yosemitih in bil na slovenski odpravi v vzhodno steno Cerro Torreja. V Patagonijo se je vračal še večkrat. Pri tem ne gre pozabiti na njegov prispevek v domačih stenah, predvsem nad Sočo, na primer Beli trak v Vršacu, sicer eno prvih težkih lednih smeri pri nas, in Sivi ideal, lepotico za vse čase v južni steni Jerebice. Tudi danes je ostal zvest tem goram in je urednik spletnega vodnika oz. portala Primorske stene. Z dosežki na področju alpinizma je po takratni kategorizaciji jugoslovanskih športnikov dosegel večkrat zvezni in mednarodni razred. Kot član odprave Cerro Torre je leta 1986 prejel Bloudkovo nagrado. Nagrado za življenjsko delo na področju alpinizma mu je Planinska zveza Slovenije podelila leta 2016. Občina Šempeter-Vrtojba mu je leta 2016 podelila zlato priznanje za življenjsko delo in vidne dosežke na področju alpinizma, za humanitarno delo, nesebičnost in pogum.

Njegove pomembnejše odprave: - pomlad 1981: Himalaja (južna stena Lhotseja), - januar 1982: Aconcagua, - pomlad 1983 : Himalaja (Kangdčendzenga - ogledna odprava), - poletje 1984: gore vzhodne Grenlandije, - pomlad 1985: Himalaja (Kangčendzenga, Jalung Kang) - jesen 1985: stene Kanade in Severne Amerike, - december 1985: Patagonija (Cerro Torre), - poleti 1986: Grenlandija, - februar 1988: Kilimanjaro, - jesen 1990: Patagonija (V stena Fortaleze), - pozimi 1991: Patagonija (JV stena Cerro Adele), - pozimi 1992: Patagonija (Cerro Torre), - poleti 1996: Skalno gorovje v Kanadi in Severni Ameriki.

Prisluhnite sedaj, kako se je znašel v svetu vertikale, kdo so bili njegovi soplezalci, pa njemu najbolj zapomljive odprave in seveda gore, stene, smeri ... Pa tudi dogodki, veseli in žalostni.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.