Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Svečana podelitev diplom novim varuhom gorske narave

PZS: V soboto, 26. septembra 2009, je bila v Pirnatovi koči na Javorniku svečana podelitev diplom osemnajstim novim varuhom gorske narave sedme generacije usposabljanja po tem programu.

Uvod v prireditev je potekal na območju Gore, kjer so nam planinci PD Križna gora in predsednik Društva za varstvo kulturne in naravne dediščine Gora Emil Velikonja pri spomeniku Materi Gora predstavili zgodovino teh krajev ter geografske zna?ilnosti. Slednje je skupaj z gorjanskim cvetjem predstavila Elvica Velikonja, tudi članica tega društva. Seveda ni manjkal tudi ogled znamenitega Otliškega okna s pogledom na Vipavsko dolino.

V uvodnem delu svečanosti v Pirnatovi koči, ki jo upravlja PD Javornik - Črni vrh, se je v bogatem kulturnem programu predstavil moški pevski zbor, mlad, komaj 7 let star harmonikar in en starejših let g. Plesničar, o Javorniku, Pirnatovi koči in sploh o planinstvu na tem območju sta spregovorila domačinka, nova varuhinja gorske narave Anka Vončina in predsednik PD Križna gora Dušan Plesničar, tudi nov varuh gorske narave in organizator te prireditve. Vse navzoče sta pozdravila tudi predsednik PZS mag. Franci Ekar, ki je posebej izpostavil pomembnost komisije za varstvo gorske narave in zasluge načelnice za njeno uspešno delovanje ter predsednik MD PD Posočja Gregor Rupnik. Kratek oris letošnjega usposabljanja je podala nato načelnica KVGN Rozalija Skobe, ki je v nadaljevanju predstavila tudi nove varuhe gorske narave, katerim sta diplome o strokovnem nazivu, izkaznice in tokrat prvič tudi značke varuha gorske narave, podelila predsednik PZS in podpredsednik Rudolf Skobe. Vsi novi varuhi so, kot je že tradicija, prejeli tudi majice s posebno oznako VGN.

Tudi ob zaključku svečanosti in še pozno zvečer so zvenele planinske in domoljubne pesmi pevskega zbora, harmonika in ljudska glasbila, zato si tudi za bogato pogostitev, ki so jo zagotovili planinci PD Križna gora, oz. novi varuhi gorske narave s tega območja, vsi skupaj resnično zaslužijo vso pohvalo, saj so prav taka, čeprav manjša planinska društva, ki delujejo v dokaj razseljenem območju, zagotovilo, da bo planinstvo in varstvo gorske narave na tem območju prisotno tudi v prihodnosti. Kot bi rekel nekdanji podpredsednik PZS Adi, to je bil res pravi planinski praznik.

S to, že sedmo podelitvijo diplom, sta PZS in KVGN povečala število varuhov gorske narave na skupno 144.


Spletna stran Komisije za varstvo gorske narave

Zapisal: Rudolf Skobe

PZS: 29.09.09

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti PZS

2 komentarjev na članku "Svečana podelitev diplom novim varuhom gorske narave"

Tomaž Ogrin,

Vsekakor čestitam! Vendar, glede na stalno razvrednotenje narave, zdaj tu, zdaj tam, še posebej v Triglavskem narodnem parku (ki je ves tudi v Natura 2000), se sprašujem, kakšno vlogo ima ta četa pri preprečevanju razvrednotenja narave ali pri prijavljanju posegov,ki razvrednotijo naravo, ustreznim organom.

Morda bo kdo od varuhov povedal (če bere te strani) ali so jih seznanili tudi s temi postopki (verjetno da, saj je v programu tudi ustrezna zakonodaja).

Oziroma, če varuh opazi tako razvrednotenje, poškodovanje, uničenje - kaj naredi? Kaj je dolžan narediti, ker ima diplomo o strokovnem nazivu. Kaj je več dolžan narediti od navadnega državljana, ki je brez tega zvanja.

Morda narobe sprašujem. Sem skušal odkriti odgovore na spletni strani KVGN.

Nekaj povezav: http://kvgn.pzs.si/index.php?id=99&flag=1

http://kvgn.pzs.si/index.php?id=103&flag=1

V Pravilniku KVGN odkrijem npr. pojem ljubitelja narave (5.čl.):

"Osnovni subjekti KVGN so aktivni ljubitelji narave,

gorski stražarji in varuhi gorske narave - člani planinskih

društev (v nadaljnjem besedilu: ljubitelji narave)

8.čl.Dolžnosti ljubitelja narave so (navajam le del):

- da s pozitivnim zgledom in aktivnim prepričevanjem

vzgojno vpliva na člane planinskih organizacij

in druge obiskovalce narave, še posebej

gora ter jih navaja k takemu ravnanju, ki

je skladno z načeli spoštovanja naravnih vrednot

in varstva narave;

- da varuje naravno in kulturno dediščino ter

skrbi za varstvo okolja.

Ali je ta dolžnost varovanja naravne in kulturne dediščine omejena na samega sebe. Torej on varuje sam pred sabo, skupaj s pozitivnim zgledom, kršiteljev pa ne prijavlja ustreznim organom? V besedilih je nekaj tudi o opozarjanju drugih. Gre tudi za opozarjanje Zavoda TNP, naj vendar skrbi za naravo v TNP?

Ampak, če prekrškarja ni na mestu škodljivega posega?

Prijavi škodo policiji, Zavodu TNP, inšpekcijam...?

To je šele pravo terensko delo po diplomi.

Ja, v mislih imam nedavni (september) surovi poseg v planinsko in kravjo pot na Dedno polje od Planine pri Jezeru, predvsem v delu blizu planine Dedno polje. Spodnji del je bil razširjen v cesto že ob gradnji ceste na Planino pri Jezeru, kar je bilo že objavljeno na teh straneh.

Tokrat gre za razširitev z izkopi, kjer je bila pot še normalna za pešce in krave. Že od daleč so vidne težke, uničujoče traktorske sledi. Poleg tega, da po obvestilih planincev poteka, verjetno črna gradnja nove koče na Dednem polju, kar je še kršenje kulturne dediščine zraven. Tam je bil opažen tudi štirikolesnik. Informacije so sporočali navadni planinci, nevaruhi....

Seveda varuhi ne dežurajo na terenu, ampak gre za to, ali imajo tudi dolžnost prijavljanja zadevnim organom, če opazijo nekaj takega, kot planinci na Dednem polju ali gredo mimo in jih ne briga? Direktnega odgovora na to vprašanje pa ne najdem.

Ena od možnih rešitev bi bila, da prijavi KVGN, ta je v PZS, ta pa ima javni interes in začne postopek proti škodljivemu posegu, v tem smislu, da doseže povrnitev v prvotno stanje (ali blizu temu).

V tem je smisel zastopanja javnega interesa, na primer v TNP, ki je narodni park.


Franc Štibernik,

Zanimivo razmišljanje Tomaža, ki kar kliče k odgovoru načelnico KVGN.

Upam, da se na članek ne bo oglasil kdo, ki opozarja na hrup v planinskih kočah in na nespoštovanje hišnega reda( če seveda pozna večerna ura ni mišljena do 10 ure zvečer).

Tudi sam zagovarjam takšno ukrepanje, kot ga predlaga Tomaž. Vse ki kršijo veljavno zakonodajo in ne upoštevajo opozoril je potrebno prijavljati ustreznim službam in organom pregona.

Zanimiv bi bil podatek kolikokrat letno in v kakšnih primerih so varuhi narave uspešno posredovali, saj bi to morda spodbudilo ljubitelje narave(smatram da so to vsi člani PZS), da tudi sami dajejo prijave kršitev. K prijavam kršitev pa sodi tudi neukrepanje nadzornikov TNP v tem našem največjem parku.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.