Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Tradicionalni jesenski pohod na Sabotin

Novi glas: Kljub sivini neba je na prazniku vladalo prijetno vzdušje

Vreme prejšnji konec tedna res ni obljubljalo sanjskih jesenskih sprehodov, med katerimi bi lahko občudovali ruj živih rumenih, oranžnih in rdečih odtenkov. Mogoče je to marsikoga prepričalo, da je ostal doma na toplem, vendar vreme le ni bilo tako neprizanesljivo, da ne bi bil uspešen tudi letošnji pohod na Sabotin, ki ga je že štiriindvajseto leto priredilo Kulturno društvo Sabotin iz Štmavra. Čeprav je bilo pohodnikov nekoliko manj, kot bi jih bilo ob lepem sončnem vremenu, so pri cerkvici sv. Valentina na Sabotinu zelo uživali. Domače društvo je poskrbelo za topel čaj, ki so ga bili udeleženci zelo veseli. V razvalinah srednjeveške cerkvice je maševal g. Alessio Stasi, za lepo in ubrano pesem pa so poskrbeli pevci moškega pevskega zbora Štmaver, ki jih že vrsto let vodi Nadja Kovic. Druženje se je nadaljevalo na dvorišču domačega društva, kjer so si pohodniki odpočili, se okrepčali in poskrbeli še za hranjenje svoje umetniške duše. V notranjih prostorih je bila namreč na ogled fotografska razstava dveh mlajših članic fotokluba Skupina75, ki so jo odprli v soboto, 19. oktobra, ko je potekal na društvu kulturni večer.

Odprtje sta spremljala nastopa MoPZ Štmaver, ki je v jesenskem času spet prijel notne zapise v svoje roke in se s pomočjo neutrudne in zagnane zborovodkinje trudi, da bi ostala slovenska pesem v vasi še vedno živa. Avtorici fotografij, Katerina Pittoli in Yuliya Chumachenko, sta se predstavili vsaka s svojo serijo fotografij. Yuliya Chumachenko, po narodnosti Ukrajinka, vendar živeča v Gorici že vrsto let, se poslužuje posebne tehnike ustvarjanja, imenovane moviscansole. Predmete položi na računalniški skener in jih nato obdeluje le digitalno. Tako ustvarjene posnetke natisne nato kot fotografije. V seriji Moje življenje na belem notnem črtovju s temnim ozadjem prikazuje predmete, ki jo najbolj zaznamujejo. Glavni motiv se nepretrgano pretaka s prve na naslednjo fotografijo in nam nazadnje prikaže celovito sliko avtoričine notranjosti.

Fotografije, ki jih razstavlja mlada Števerjanka, Katerina Pittoli, so nastale na potovanju v ZDA. Čarobnost velike ameriške metropole prikazuje preko črno-belih fotografij, na katerih je z različnih zornih kotov prikazan eden izmed najbolj znanih newyorških mostov. Preko igre luči in raznolikih linij nam prikazuje čarobnost mesta, ki nikoli ne spi.

Sobotni kulturni večer so popestrili tudi gojenci glasbene šole Emil Komel (na sliki levo), ki so pod vodstvom Franka Reje in Mirka Ferlana pripravili nekaj najbolj znanih slovenskih narodno-zabavnih pesmi, s katerimi so naravnost navdušili publiko.

Domače društvo je bilo ob uspehu letošnjega pohoda zadovoljno, čeprav jim je malo ponagajalo vreme, saj se ga je marsikdo prestrašil. Člani društva so poskrbeli, da sta bila oba dneva izredno prijetna, čeprav so v srcu še nekoliko zaskrbljeni. Izmed mnogih sob, ki so jih nekoč v stavbi uporabljali, lahko sedaj uporabljajo le eno, to pa nekoliko onemogoča sproščeno delovanje, zato seveda upamo, da se bo kmalu našel denar, s katerim bo “štmavrska šola”, in s tem imamo v mislih pestro vaško delovanje, ponovno zaživela.

SR

 23.10.2013

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.