Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Trikrat Kumbu ali Kje se lahko konča smer?

ProMo blog: Več smeri namesto enega velikega cilja na himalajskih odpravah. Po slovenski trilogiji v Bagiratiju še italijanska v  Nepalu. "Spornemu" vzponu nad dolino Kumbu dodali dve prvenstveni. Fantom iz opere spominja na najtežji mix v Les Droites.

Italijanska naveza je med 18. novembrom in 12. decembrom 2009 v nepalskem Kumbuju opravila tri prvenstvene vzpone.

Prvemu v Hama Yomjuma sta v začetku decembra Bonino in Meli dodala 600 metrsko prvenstveno v Peak Khancha (5850 m): M’han dato 5 al modulo di misto … WI6, M7X, A2). Trilogijo sta zaključila sredi decembra. The Phantom of the Opera sta plezala tri dni, težave v prostem plezanju so bile do 6b, mix je spominjal na najtežje v Les Droites (M6+), en raztežaj je bil tehničen (A1/A2). 

Vrnimo se v november, ko so Italijani preplezali novo 1100 metrsko smer v Hama Yomjuma (5970 m). Smer Ramri Keti (WI5+, M7, 5a) so zaključili sto metrov pod vrhom na polici pri skalni barieri, kar je botrovalo komentarjema na G-L in ProMo. Ne glede na to, da drugje (v tujih medijih) podobnih dvomov nismo zasledili, gre za zanimivo temo, ki ima vsaj dve plati. Ne da bi "navijali" za Italijane, da ne bo pomote! Na osnovi fotografije ni jasno, ali gre za konec težav, ki bi opravičeval zaključek na tem mestu. Slutiti je, da se tam težave končajo oz. prekinejo, da je po polici možen obvoz levo ali desno. S stališča plezanja v Alpah in Dolomitih je to za plezalca konec vzpona. Je v Himalaji drugače, niso časi, ko je štel le vrh, minili celo na osemtisočakih? 

Vrisana smer, ki se konča malo pod vrhom res bode v oči. Toda od daleč je težko soditi. Dokaj renomirana (?) naveza in relevantni (?) mediji (climbing.com, planetmountain.com) očitno niso videli problema. Bi ga morali?

enricobonino.blogspot.com


 

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave
Značke:
ALP novosti

2 komentarjev na članku "Trikrat Kumbu ali Kje se lahko konča smer?"

Aleksander Bjelčevič,

Za orientacijo: Kolega Vlado Linek s Slovaške je s Kollerjem (avtorjem Ribe), s Kopoldom in Stefanskyym leta 2002 splezal novo smer v steni Castle Peaka; prišli so na vrh stebra, odkoder je do vrha relativno položen greben. Njihov cilj je bil doseči vrh, vendar so zaradi razmer obrnili ("We suffered from lack of food and water and constant cold, all of which led to our decision not to continue via the ridge to the top of Castle Peak.") Kljub temu so smeri, ki se ni priključila na nobeno obstoječo smer, dali ime (Sharp Knife of Tolerance). Zato je Linekovemu poročilu v Alpinistu (marec 2003) urednik pripisal sledečo pripombo: "Editor's Note: Alpinist's guidelines on new routes and first ascents are as follows. When a climb connects to an established line, it may be considered a new route when it is longer than what remains from the connection point to the summit. When it is shorter, it is a variation to the existing line. If a peak is unclimbed, the summit must be attained in order to claim the first ascent." - Leta 2005 so Linek, Koller in Podebradsky zlezli novo smer v Shiptonu; smer se priključi na že obstoječo Ship of Fools in s tem zadosti pravkar citiranemu pravilu: »Over the next two days we joined the American route Ship of Fools on the small snowy col of a side ridge. Our route, Prisoners of Shipton, was done, but we wanted to reach the top of Shipton via Ship of Fools. The weather deteriorated and as we had no tent or bivy sacks, we retreated.« Naslednje dni sta Linek in Koller še dvakrat poskusila priti na vrh Shiptona in v zadnjem poskusu obrnila 80 m pod vrhom.

Torej je v Himalaji vrh še vedno cilj, tudi kadar se nova smer priključi že obstoječi.

Aleš


Tomaž Jakofčič,

Ja, morali bi ga! Lahko pa pač ponavljamo novice kot papige, zgolj, da polnimo prostor!

Kolikšne pa morajo biti težave, ki bi "opravičevale zaključek smeri"? III, morda 55 stopinj ali morda M4? Za njih je konec težav pri M2 za nekoga drugega pri M6. Je torej treba določiti pri kateri težavnosti lahko rečemo: to je vrh smeri? Ne morem verjeti, da se pogovarjamo o taki neumnosti!

Italijana sta obrnila zato ker jima je padel dol ruzak in nista hotela bivakirati brez opreme. OBRNILA sta! V ostalih dveh stenah sta preplezala novi smeri.

Smer se od nekdaj konča na vrhu gore ali v tehničnem smislu ob stiku s prej obstoječo smerjo. Nikjer drugje. Če se to dejstvo sprevrže, alpinizmu kot športu ne ostane nič več!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.