Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Turisti kmalu v gore z vodnikom

Delo - Mateja Kotnik: V PZS razmišljajo o povezovanju turistične in planinske ponudbe

Objava: Delo, torek, 18.09.2007 -

Pohodništvo ima na Koroškem veliko možnosti za razvoj

Turisti kmalu v gore z vodnikom

V Planinski zvezi Slovenije razmišljajo o povezovanju turistične in planinske ponudbe – Slovenska turistična organizacija potrebuje 400 vodnikov


Kope – V trinajstih planinskih društvih na Koroškem, ki so se jim po večletnem zatišju v planinskih vrstah znova pridružili člani planinskega kluba Peca - Olševa, čedalje bolj razmišljajo o močnejšem povezovanju planinske dejavnosti s turistično ponudbo v vseh treh koroških dolinah. Poleg enajstih planinskih koč, ki jih upravljajo v visokogorju in sredogorju, bi lahko del turistične ponudbe na Koroškem postale označene planinske poti, po katerih bi obiskovalce vodili njihovi izkušeni planinski vodniki.

Rudi Skobe, podpredsednik Planinske zveze Slovenije (PZS), je konec tedna na srečanju koroških planincev pri Grmovškovem domu na Kopah, ki so ga združili s praznovanjem 25-letnice planinskega društva Mislinja, dejal, da so o povezovanju turistične in planinske ponudbe začeli razmišljati na pobudo Slovenske turistične organizacije (STO). »V Planinski zvezi Slovenije bomo morali spremeniti razmišljanje, sicer bodo nekateri nosilci turistične dejavnosti za vodenje po planinskih poteh izurili svoje ljudi. Po informacijah, ki jih imamo, STO že zdaj potrebuje 400 usposobljenih vodnikov. V naši organizaciji pa jih imamo kar 2500,« je povedal Skobe, ki pravi, da planinski vodnik ne bo kršil načela prostovoljstva, tudi če bo delal za plačilo, saj bodo nekoliko spremenili statut PZS. Vodenje po planinskih poteh, za katerega bi vodnik dobil ustrezno plačilo, je po besedah Skobeta priložnost za sicer brezposelne ali socialno ogrožene planinske vodnike.

Boštjan Paradiž je v imenu družbe Vabo, ki na Kopah gospodari z Grmovškovim, Lukovim in Partizanskim domom, pojasnil, da so za vodenje po planinskih poteh že doslej iskali pomoč domačih planinskih vodnikov. »Pohodništvo je zagotovo skriti adut koroškega turizma. Še posebno v poletnem času,« meni Boštjan Paradiž. Tudi koroški markacist Roman Močnik se je strinjal, da so označene planinske poti pomembne za turizem, toda nekateri so do njih mačehovski. Dokaz so turistične table, na katerih turistična društva označijo vse številnejše tematske poti, na tradicionalne planinske pa pri risanju zemljevidov preprosto pozabijo.

Vili Blatnik, predsednik planinskega društva Mežica (PD), je sogovornike na okrogli mizi o povezovanju planinske in turistične dejavnosti opozoril na problem čistilnih naprav na planinskih postojankah. V PD Mežica, ki gospodari s tremi planinskimi kočami (na Pikovem, Peci in Grohotu), so ga že razrešili, preostale je pozval, naj to tudi čim prej naredijo. Blatnik je prepričan, da bodo čistilne naprave kmalu zakonska obveznost. Kdor je ne bo spoštoval, bo moral po njegovem plačevati tako visoko takso za obremenjevanje okolja, da si planinska društva ne bodo mogla več privoščiti obratovanja koč.

Mateja Kotnik

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti v2

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.