Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Uršlja gora, teren za številne uporabnike

Dnevnik - Zlatka Strgar: Območje Uršlje gore v obsegu dobrih 2000 hektarov sega v občine Ravne na Koroškem, Slovenj Gradec in Črna na Koroškem, najbolj natančno pa ga poznajo gozdarji, ki so včeraj sprožili zanimiv dialog med različnimi uporabniki tega prostora.

Strokovnjaki območne enote zavoda za gozdove Slovenj Gradec Branko Gradišnik, Zdenka Jamnik in Ljudmila Medved so povabili predstavnike občin, naravovarstvenikov, lovcev, različnih društev in ustanov na dobro pripravljeno delavnico, na kateri so opozorili na nekatere neprimerne rabe prostora in negativne razvojne trende ter predlagali rešitve.

Branko Gradišnik je povedal, da so strukturne spremembe v rabi prostora moteče, bodisi ko gre za izgubo negozdnih površin zaradi zaraščanja, neprimerno kmetijsko rabo ali izgubljanje življenjskega prostora za nekatere živalske vrste. "Gozdarji opažamo tudi zelo motečo neorganizirano rabo in agresivne vpade motornih sani in motokros motorjev v ta svet. Naš predlog je, da se določijo območja za to dejavnost in da se ohranijo posebni habitati ter da se prepreči zaraščanje uršljegorskega grebena, ki je dom divjega petelina in divje kure. Žal nam je, da se povabilu niso odzvali motokrosisti in gorski kolesarji," je dejal Gradišnik.

Dr. Jurij Gulič iz mariborskega zavoda za varstvo narave pa je poudaril, da ima Uršlja gora pomembno povezovalno vlogo med ostalimi gorstvi alpskega sveta in območjem Pohorja ter Kobanskega zlasti za nekatere vrste ptic, hkrati pa predstavlja še vrsto drugih življenjskih prostorov.

Veliki posegi pa so skoraj že pred vrati. Podjetje PR Slovenj Gradec, ki ga vodi družina Grah, ima ambiciozen načrt. Družina Grah je 100-odstotna lastnica okoli 60.000 kvadratnih metrov površin ob vznožju Uršlje gore. Njihov načrt je, da se ob Ivarčkem jezeru zgradi še eno manjše jezero, nekaj hotelov in gondola do vrha Uršlje gore, kar bi z vrha gore do Rimskega vrelca omogočilo 5 kilometrov proge za smučarje. Eden od lastnikov Roman Grah, ki je Ivarčko jezero kupil od nekdanje Železarne Ravne pravi: "Projekt je uresničljiv v šestih letih, če bomo dobili dobrega vlagatelja. Doslej smo vložili več kot 6 milijonov evrov, za načrt, ki ga želimo uresničiti, pa je potrebnih najmanj 100 milijonov evrov. Mi tega denarja nimamo, zato upamo, da bo do podpisa pogodbe prišlo ob koncu leta."

Grah je še napovedal, da je v načrtu gradnja prenočitvenih zmogljivosti za dva do tri tisoč ljudi, na območju Šrotneka v bližini Ivarčkega jezera pa golf igrišče z 18 luknjami ter polnilnici mineralne in izvirske vode.


Državni svetnik Marijan Klemenc predlaga omejitve

Državni svet je podprl pobudo svetnika Marijana Klemenca, da naj ministrstvo za okolje in prostor pri pripravi sprememb Uredbe o prepovedi vožnje z vozili v naravnem okolju preuči njegove predloge. Klemenc se zavzema za bistveno višje globe in za določitev območij, kjer bi bile vožnje dovoljene. Predlagal je tudi uvedbo registracije motornih vozil in določitev pravil vožnje v naravi.


Zlatka Strgar

01.10.2008



Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Uršlja gora, teren za številne uporabnike"

Tomaž Ogrin,

"Gozdarji opažamo tudi zelo motečo neorganizirano rabo in agresivne vpade motornih sani in motokros motorjev v ta svet."

Najprej naj gozdarji nehajo dovoljevat gradnjo cest (vlak) v gore in planine in raje uporabijo montažne začasne tovorne žičnice. Gozdnih cest je že dovolj. Motorne sani, recimo, je treba na prikolici z avtom pač po neki cesti, dobri vlaki pripeljati do snega. In to tudi delajo.

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.