Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V Alpah

Slovenske novice - Boštjan Fon: ... pod plazovi umre 
največ turnih smučarjev. Letošnje strokovno srečanje gorskih reševalcev je bilo v Kanadi.

Mednarodna komisija za gorsko reševanje IKAR-CISA je s Canadian Avalanche Association (CAA) organizirala mednarodno zimsko delovno srečanje v Revelstoku v Britanski Kolumbiji. Klemen Volontar, predsednik komisije za reševanje iz plazov pri Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS), in Dušan Polajnar, strokovni sodelavec GRZS in gorski vodnik z mednarodno licenco IFMGA, ki ga bralke Slovenskih novic poznajo kot vodjo pohoda Sto žensk na Triglav, sta na delovnih srečanjih reševalcem z vsega sveta predstavila specifiko slovenske oblike preventive na področju varstva pred plazovi.

IKAR-CISA, humanitarno mednarodno združenje, kjer se pretaka znanje o reševanju v gorah, je v Severni Ameriki prvič organiziral tovrstno strokovno usposabljanje, namen pa je bil predvsem predstaviti preventivno delo v povezavi s plazovi, ki ga opravlja kanadski CAA. »Nekateri udeleženci drugih dežel smo prav tako predstavili usposabljanje gorskih reševalcev in izobraževanje obiskovalcev gora na področju varnosti pred plazovi,« povzame Polajnar. Bodimo natančni: poleg domačinov so svoje znanje in izkušnje predstavili le še Švedi, Francozi, Norvežani in Slovenci, Kanadčani in deloma Švedi pa so predstavili tudi usposabljanje za voznike motornih sani. »Žal na srečanju ni bilo Avstrijcev in Italijanov,« pove Volontar.

Statistiko smrtnih nesreč v plazovih je prestavil predsednik Komisije za plazove združenja IKAR-CISA, Švicar Hans Jürg Etter, zbral je analizo poročil iz 20 držav, kjer je bilo smrtnih primerov v pretekli zimi 250, med najbolj kritične države pa spadajo Avstrija, Kanada, Francija, Italija, Švica in ZDA. V sosednji Avstriji je v skupini gorskih nesreč s tragičnim koncem največ žrtev turnih smučarjev, in to več kot polovica. »Lanska zima je bila v Sloveniji črna, da bolj ne bi mogla biti, in gorski reševalci se nadejamo, da bomo v prihodnosti tudi z nekaterimi novostmi iz Kanade, ki sta jih prinesla Polajnar in Volontar, izboljšali stanje. Ta vrsta mednarodnih izobraževanj je nujna, saj izkušnje drugih s pridom uporabimo pri šolanju naših reševalcev,« pravi predsednik GRZS Igor Potočnik.

Volontar je povedal, da so med dnevnimi turami delali prereze snežne odeje, ki je bila debela tri metre, in teste drsnosti po različnih metodah: »Sneg pada enako kot pri nas, vendar je preobrazba snežne odeje drugačna. V naših gorah je v zimskih razmerah veliko nevarnejše, recimo med vrhom Mojstrovke in dnom se snežna odeja spremeni trikrat. V Severni Ameriki ne poznajo turnega smučanja v takšni obliki kot pri nas in sosednjih alpskih državah. Vse temelji na podpori helikopterja, prav tako je tudi vsa reševalna asistenca osnovana na zračnem plovilu. Naše izkušnje so bile zanimive zanje, čeprav so pri CAA večinoma profesionalci, slovenski gorski reševalci pa nimamo tega statusa,« pravi Volontar in nadaljuje: »Za vsako strmino zjutraj vedo, kakšne so razmere. Uporabljajo znanstvene metode, poleg tega pa dobivajo podatke od oskrbnikov postojank, kar je standard, pri nas pa tak sistem šele postavljamo na noge.«

Boštjan Fon

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.