Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V gorah se vrhunec sezone šele začenja

... Prisank letos zahteval že štiri življenja

   
  V gorah je letos življenje izgubilo 24 ljudi, kar je toliko kot lani v vsem letu. Gorski reševalci imajo vse več dela tudi z obnemoglimi planinci, zato velja – v gore le dobro pripravljeni in opremljeni! (Foto: P Knez)  

Slovenske gore so letos, ko se vrhunec sezone šele komaj začenja, zahtevale že 24 življenj, kar je toliko kot lani v vsem letu. Izstopa gora Prisank (ali Prisojnik), kjer so se letos smrtno ponesrečili že štirje gorniki. Januarja izkušeni alpinist iz Italije Lucca Vuerich, nato poljski turist, pa znani zdravnik Tine Velikonja, Prisojnik pa je novo smrtno žrtev zahteval v četrtek, ko je z grebena omahnil 46-letnik iz Vnanjih Goric. Tudi prejšnja leta Prisank ni prizanašal gornikom, najbolj je odmeval udarec strele, ki je bil usoden za dva mlada Slovaka pred petimi leti, pa zdrs Poljakinje leta 2008, tudi lani je z njega omahnil planinec.

Tokratna nesreča se je zgodila v četrtek popoldne, ko je 46-letnik iz Vnanjih Goric hodil po urejeni planinski poti na grebenu na višini okrog 2.500 metrov iz smeri Prednjega okna proti Prisanku. Približno petdeset metrov pod vrhom je planinec med fotografiranjem izgubil ravnotežje, zdrsnil in padel po strmem skalnatem pobočju približno 200 metrov navzdol in na kraju nesreče umrl. Posadka helikopterja Slovenske vojske z dežurno ekipo gorskih reševalcev z Brnika je ponesrečenega lahko le prepeljala v dolino. "Prisank je nevarna gora, ker je izhodišče že zelo visoko in je potem do vrha zgolj dve ali tri ure, kar pomeni, da je zaradi hitrega dosega cilja zelo oblegana gora, mnogi pa mislijo, da je tudi lahko dostopna, kar pa je daleč od resnice. Prav vse poti so izredno zahtevne, še najlažja je slovenska smer, ki pa je zelo krušljiva, severni del gore pa je nevaren zaradi zdrsov na snežišču," je pojasnil Jani Bele, predsednik komisije za informiranje in statistiko na Gorski reševalni zvezi Slovenije.

Prav statistika gorskih nesreč pa je letos hudo skrb zbujajoča. Letos je namreč življenje v slovenskih gorah izgubilo že 24 ljudi, kar je toliko kot lani v vsem letu. "Začela se je druga konica najbolj množičnega obiskovanja gora. Tudi letos se na najvišje vrhove podaja ogromno ljudi, ki za take ture niso dobro pripravljeni. Zato je letos veliko nesreč, ko moramo pomagati obnemoglim. Vsem obiskovalcem gora resno svetujem, naj obiščejo našo spletno stran, kjer imamo natančne napotke in priporočila za obisk gora," je še povedal Jani Bele. Ta hip največjo nevarnost v gorah predstavlja spremenljivo vreme in napovedane nevihte, zato je treba pred odhodom obvezno preveriti tudi vremensko napoved.

www.dnevnik.si/  28.08.2010

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.