Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V Kranju pripravljajo knjižno izdajo

Pripravljamo knjižno izdajo!

Image

V našem planinskem društvu pripravljamo knjižno izdajo alpinističnega dnevnika Nejca Zaplotnika, v katerem je naš alpinist med letoma 1969 in 1971 temeljito, iskreno in doživeto opisal svoje vzpone in dogodivščine iz tistega obdobja. Dnevnik bomo izdali v samozaložbi predvidoma spomladi. Sredstva, zbrana s prodajo knjige, bodo namenjena Odseku Nejca Zaplotnika za ljudi različnih zmožnosti.

O knjigi in njeni zasnovi pišejo na Sportalu Siol.net.
 

SiolNET, 07.12.2021; 4.00 - Alenka Teran Košir
V Kranju se pripravljajo na izdajo alpinističnega dnevnika Nejca Zaplotnika

Pri Planinskem društvu Kranj se intenzivno pripravljajo na izdajo alpinističnega dnevnika Nejca Zaplotnika, v katerem je karizmatični kranjski alpinist med letoma 1969 in 1971, temeljito, iskreno in doživeto opisal vzpone in dogodivščine tistega obdobja. Dnevnik bodo v samozaložbi izdali spomladi, vsa sredstva, zbrana s prodajo knjige, pa bodo namenjena odseku Nejca Zaplotnika, ki bo združeval pohodnike z drugačnimi zmožnostmi.

"Gospod je torej stopil na goro Sinaj, na vrh gore, in Gospod je poklical Mojzesa na vrh gore.

Mojzes je stopil gor.

Torej sta tudi Bog in Mojzes hodila v hribe!"

To je eden prvih stavkov v alpinističnem dnevniku, ki ga je karizmatični alpinist Nejc Zaplotnik (1952-1983), eden najboljših in najbolj prepoznavnih alpinistov svoje generacije, pisal med letoma 1969 in 1971.

Nekaj misli iz alpinističnega dnevnikaNekaj misli iz alpinističnega dnevnika Foto: Alenka Teran Košir >

Dnevniški zapisi, ki jih je zapisoval v zvezek A4 formata, so drugačni kot njegova še vedno aktualna knjiga Pot, ki je izšla pred 40 leti, v obliki žepnice in v visoki nakladi osem tisoč izvodov. Globoko izpovedna knjiga, h kateri se vračajo starejše in mlajše generacije, je še vedno velika uspešnica.

Globoko izpovedno knjigo z naslovom Pot, ki je s številnimi ponatisi in vedno novimi bralci prerasla v kultno, tudi 40 let po njeni izdaji prebirajo tisti, ki plezajo, in tisti, ki se proti goram ozirajo zgolj od daleč.Globoko izpovedno knjigo z naslovom Pot, ki je s številnimi ponatisi in vedno novimi bralci prerasla v kultno, tudi 40 let po njeni izdaji prebirajo tisti, ki plezajo, in tisti, ki se proti goram ozirajo zgolj od daleč. Foto: STA

Zaplotnik je v alpinističnem dnevniku, ki ga je kot gimnazijec pisal od svojega 17. do 19. leta, podrobneje in doživeto popisal vzpone, ki jih je opravil v tistem času, ter odstiral ozadje alpinizma, ki je bil nekoč bistveno drugačen, morda celo bolj romantičen kot danes.

Gore je v tem obdobju večinoma odkrival s svojim najboljšim prijateljem in soplezalcem Tonetom Perčičem, s katerim sta bila kot rit in srajca vse od prvega razreda osnovne šole.

Če je knjigo Pot začel pisati leta 1979 v Manangu pod Anapurnami v nepalski Himalaji, je Zaplotnik svoj alpinistični dnevnik pisal in dopolnjeval v Sloveniji. Na 108 straneh je 195 vpisov.

Planinsko društvo Kranj bo Alpinistični dnevnik Nejca Zaplotnika izdalo v samozaložbi. Če bi izdajo knjige želeli finančno podpreti, to lahko storite z nakazilom na transakcijski račun SI56 6100 0002 6541 196 pri Delavski hranilnici d.d.

Nejc Zaplotnik je sodil med najuspešnejše slovenske alpiniste svoje generacije. Opravil je več kot 350 vzponov vseh težavnostnih stopenj (v Himalaji, Evropi, Afriki in Severni Ameriki). Povzpel se je na tri osemtisočake, na vsakega od njih po prvenstveni smeri. Na Makalu je stopil 1975, Gašerbrum I je osvojil leta 1977, na Everest pa se je skupaj z Andrejem Štremfljem povzpel 13.  maja 1979 (na sliki desno). Veliko je tudi plezal (skupaj z Janezom Gradišarjem je preplezal El Capitan) in alpinistično smučal. Umrl je 24. aprila 1983, v plazu, ki se je zrušil z južne stene Manasluja v Himalaji. Star je bil 31 let. Vir: Zgodovina slovenskega alpinizma, Peter Mikša, Urban Golob). Foto: Stipe Božić in osebni arhiv Mojce Zaplotnik Jamnik.Nejc Zaplotnik je sodil med najuspešnejše slovenske alpiniste svoje generacije. Opravil je več kot 350 vzponov vseh težavnostnih stopenj (v Himalaji, Evropi, Afriki in Severni Ameriki). Povzpel se je na tri osemtisočake, na vsakega od njih po prvenstveni smeri. Na Makalu je stopil 1975, Gašerbrum I je osvojil leta 1977, na Everest pa se je skupaj z Andrejem Štremfljem povzpel 13. maja 1979 (na sliki desno). Veliko je tudi plezal (skupaj z Janezom Gradišarjem je preplezal El Capitan) in alpinistično smučal. Umrl je 24. aprila 1983, v plazu, ki se je zrušil z južne stene Manasluja v Himalaji. Star je bil 31 let. Vir: Zgodovina slovenskega alpinizma, Peter Mikša, Urban Golob). Foto: Stipe Božić in osebni arhiv Mojce Zaplotnik Jamnik.

Snemanje dokumentarnega filma kot uvod v izdajo dnevnika

Glavni povod, ki je spodbudil idejo o knjižni izdaji Zaplotnikovega alpinističnega dnevnika, je bilo snemanje dokumentarnega filma o njem, ki se ga je lotil avtor Borut Marter. 

Zaplotnika je skozi pripovedovanje ljudi, ki so mu bili najbliže, torej njegove družine, prijateljev in soplezalcev, predstavil ne samo kot vrhunskega športnika in alpinista, ampak predvsem kot izjemnega človeka, ki je znal živeti življenje v vsej njegovi polnosti, ne ozirajoč se na morebitno začudenje in nestrinjanje s strani okolice.

Nejc Zaplotnik in Andrej Štremfelj sta se 13. maja 1979 kot prva Slovenca in Jugoslovana povzpela  najvišji vrh sveta, 8848 metrov visoki Everest. S  smerjo po zahodnem grebenu se je odprava, ki jo je vodil Tone Škarja, zapisala v svetovno alpinistično zgodovino.

PD Kranj, 08.12.2021
Alpinistični dnevnik Nejca Zaplotnika


Siol, 07.12.2021 04:00
V Kranju se pripravljajo na izdajo alpinističnega dnevnika Nejca Zaplotnika

Značke:
GL4 SiOL

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.