Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V Soteski

vadili reševanje poškodovanih pohodnikov

V Soteski

Civilni zaščiti občin Bled in Bohinj sta v soboto v bližini Male hidroelektrarne Soteska izvedli skupno vajo, na kateri so preverili pripravljenost na nesrečo in reševanje na in iz vode in reševanja s pomočjo vrvnih tehnik.

Simon Šubic

Foto: Gorazd Kavčič

Soteska – Blejci in Bohinjci s skupnimi reševalnimi vajami nimajo posebne sreče, saj jim je v obeh doslej izvedenih vajah zagodlo vreme. Ko so v preteklosti želeli pri Ribnem izvesti vajo zajezitve nevarnih tekočin na Savi Bohinjki, je reka zaradi slabega vremena narasla, kar je preprečilo izvedbo vaje. Obilno deževje je okrnilo tudi sobotno vajo pri Mali hidroelektrarni Soteska na mejnem območju obeh občin.

»Za vajo v Soteski smo se odločili, ker na tem območju še nikdar nismo preverili postopkov reševanja v primeru večje nesreče, čeprav je tu precej pohodnikov, raftarjev, kajakašev, ko bo zgrajena kolesarska pot, tudi kolesarjev. V takih nesrečah, za zdaj v Soteski k sreči še ni bilo nobene, bi verjetno sodelovale enote zaščite in reševanja obeh občin – Bleda in Bohinja, zato smo se odločili za skupno vajo, s katero želimo pridobiti vsaj nekaj osnovnih izkušenj, da ugotovimo tako pomanjkljivosti kot dobre stvari. Dobrodošlo je tudi, da se člani iz enot in služb obeh občin med seboj bolje spoznajo,« je pojasnil poveljnik Civilne zaščite Bled Jože Smole, vodja vaje. Njen scenarij je predvideval, da je na območju Soteske prišlo do podora skal in drugega materiala, ki je zasul železniško progo in poškodoval skupino pohodnikov, ki je hodila po nemarkirani poti na levem bregu reke. V mimovozečem kombiju na desnem bregu reke je voznik zaradi nepazljivosti in opazovanja nesreče zapeljal v strugo Save Bohinjke. Ob tem se je nekaj potnikov rešilo, nekaj pa je pogrešanih.

Prvotno so načrtovali, da bodo v okviru vaje izvajali tudi aktivnosti s čolnom na Savi Bohinjki in potapljači, a je zaradi deževja v noči na soboto reka precej narasla in postala deroča. Zaradi varnosti udeležencev so se odločili, da ta del vaje odpovedo. »Vedno najprej ocenimo varnostne razmere in se odločimo, kaj lahko naredimo. V situaciji, kakršna je današnja, bi verjetno tudi ob pravi nesreči iskanje pogrešanega v vodi prestavili na kasnejši čas, da bi reka upadla in se umirila,« je povedala Meta Zupančič, vodja reševalne enote Društva za podvodne dejavnosti Bled. Na vaji je sodelovala tudi enota za reševanje na vodi Civilne zaščite Občine Bohinj.

Glavnino aktivnosti so tako na sobotni vaji izvedli gasilci iz gasilskih društev Bled, Bohinjska Bela in Nomenj, ekipi za prvo pomoč Prostovoljnega gasilskega društva Zasip in Stara Fužina, skupina za postavitev mobilnega repetitorja Gasilske zveze Bled - Bohinj ter društvi Gorske reševalne službe (GRS) Bohinj in Radovljica. Gorski reševalci so imeli nalogo, da z levega brega Save Bohinjke na desni breg transportirajo štiri poškodovane pohodnike. V ta namen so postavili tirolsko žičnico, je pojasnil Robert Klančar, inštruktor gorskega reševanja iz GRS Bohinj.

Gorenjski Glas - 26.10.2023

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.