Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

V zahvalo učiteljem smučal z devetih štiritisočakov

Primorske novice, 05.08.06 – Ervin Čurlič: Aleš Jablanšček, odličen učenec in uspešen športnik

Primorske novice, priloga, sobota, 5. avgusta 2006
ZGODBE

SOLKAN ► Aleš Jablanšček, odličen učenec in uspešen športnik prav zdaj v Kirgiziji končuje svoje neverjetne počitnice

V zahvalo učiteljem
smučal z devetih štiritisočakov


Aleš Jablanšček, ki je lani kot eden najmlajših Evropejcev doslej splezal na 5642 metrov visoki Elbrus, tudi letošnje počitnice preživlja precej nenavadno. V zahvalo učiteljem Osnovne šole Milojke Štrukelj v Novi Gorici, ki so mu zadnja tri leta devetletke omogočali, da se je ukvarjal s svojimi številnimi športnimi in drugimi dejavnostmi, je smučal z devetih 4000 metrov in več visokih vrhov v Alpah. Po vrnitvi domov je z mamo, očetom in bratcem "skočil" na Triglav, prav zdaj pa osvaja pamirsko gorovje v Kirgiziji.

Aleš Jablanšček sodi v generacijo petnajstletnikov, ki so osnovno šolo začeli kot osemletko in jo, kot prvi, končali kot devetletko. A to ni rdeča nit naše zgodbe. Aleš, doma iz Solkana, namreč opozarja nase na številnih področjih. In zato ne preseneča, da je razredničarka 9. f razreda Osnovne šole Milojke Štrukelj Ana Skerlovnik Štrancar njegovo predstavitev na valeti začela nekako takole:
"Aleš je v svojem mladem življenju preizkusil že marsikaj. Veliko stvari ga zanima: od športa do raziskovanja in umetnosti. Aktivno se ukvarja s kajakaštvom, alpinizmom, plavanjem in potapljaštvom ..." Lahko bi rekli, da je vseskozi aktiven, poln energije in da z uspešnim prepletanjem povsem različnih dejavnosti kaže (tudi drugim), da se da z veliko volje marsikaj narediti.

Aleš je namreč uspešen kajakaš, letos je opravil izpit za potapljača CMAS P1, je navdušen turni smučar in obiskovalec gora. Lani je, kot eden najmlajših Evropejcev, stal na najvišjem vrhu stare celine - 5642 metrov visokem Elbrusu, to poletje pa se je s smučkami spustil z najvišjega vrha Alp (dolgo je veljal tudi za najvišji vrh Evrope) Mont Blanca.

33 priznanj, devet vrhov

Seveda pa vsi ti uspehi in dosežki dobijo še "dodatno vrednost" ob dejstvu, da je Aleš odličnjak in da je v zadnjih treh šolskih letih osvojil osem zlatih, deset srebrnih in 15 bronastih priznanj na raznih tekmovanjih iz kemije, fizike, geografije, zgodovine, matematike, logike, angleškega in slovenskega jezika. Zato ne preseneča, da je predlagan tudi za Zoisovo štipendijo.

Ob koncu enega obdobja in pred začetkom drugega, srednješolskega (sprejet je na novogoriško gimnazijo si je Aleš postavili še en zanimiv cilj. Tudi v zahvalo vsem učiteljem na OŠ Mi-lojke Štrukelj, ki so imeli razumevanje in posluh za številne dejavnosti kar celotne generacije v zadnjem šolskem letu, se je odločil smučati z devetih vsaj 4000 metrov visokih vrhov v Alpah. In v treh etapah, skupno osmih dneh (vmes je nastopil še na kajakaški tekmi) mu je ob spremstvu očeta Stanislava uspelo.

Gran Paradiso, Breithorn, Piramida Vincent, Ludwig-shohe, Parrotspitze, Signal-kuppe, Zumsteinspitze, Dom du Gouter in Mont Blanc so mu omogočali daljše ali krajše, prijetnejše, pa tudi manj prijetne smučarske trenutke sredi po večini Evrope izjemno vročega julija.

"V glavnem ni bilo težko," je po koncu avanture povedal fant, ki, vsaj na zunaj, ne kaže te svoje silne energije in moči. "Le pri smučanju z Gran Paradisaje bil sneg na nekaterih mestih že gnil in je bilo vse skupaj zahtevno in naporno. Pa, recimo, dolg vzpon na Mont Blanc (1500 višinskih metrov) s kar 25 kilogrami opreme. A je bil nato, v na novo zapadlem snegu, užitek večji," se je zadnjega spusta v seriji devetih spomnil 15-letni Aleš Jablanšček.

Skok na Triglav, nato pa še v Kirgizijo

In prav na njegov rojstni dan (23. julija) se je vsa družina, z mamo Miro in Aleševim mlajšim bratom Jakobom, prvič skupaj povzpela na Triglav. Aleš je bil sicer prvič na vrhu slovenskega simbola, še preden je prestopil šolski prag.

In da bo vse v stilu Jablanščkovih, je potrebno takoj dodati, da sta Aleš in oče Stanislav (poučuje informatiko na sežanski gimnaziji) prav te dni že na novi poti. Z 12-člansko odpravo sta odšla v pamirsko gorovje, v nekdanjo sovjetsko republiko Kirgizijo. A to je že tema za novo zgodbo.

Ervin Čurlič

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.