Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Varnost v gorah

Revija Varnost - Robert Kralj: Z daljšimi in toplejšimi dnevi prihaja tudi sezona pogostejšega obiskovanja naših gora.

Ker nam pozimi kondicijska priprava za hojo v gore pade, je toliko bolj pomembno, da se na novo sezono dobro pripravimo ter da upoštevamo nevarnosti v gorskem svetu.

Nevarnosti v gorah so objektivne in subjektivne. Objektivne izhajajo iz narave in človek nanje ne more vplivati, lahko pa se jim izogne. Vse objektivne nevarnosti v gorah torej lahko postanejo subjektivne, če jih ne jemljemo resno in jih ne upoštevamo. Subjektivne nevarnosti izhajajo iz človeka in so plod njegove nevednosti, malomarnosti, raztresenosti in neupoštevanja naučenega.
V gorah ni mogoče zagotoviti popolne varnosti. Ustrezno pripravljeni pa lahko bistveno prispevamo k večji varnosti, zmanjšamo tveganje in se pravočasno izognemo nevarnostim. Vsak alpinist ali gornik, ki se poda v gore in skalovje, zapusti varno območje ravnine in zavestno sprejme tveganje in nevarnosti v gorah.
V drugi polovici avgusta se v Alpah dogajajo vremenski preobrati na velikih površinah. Hladna fronta zadene na poletno ogreti topli zrak, se zagozdi pod njega in ga žene v višino. Topel zrak se z dviganjem v višino ohlaja, prihaja do padavin, ki skupaj s padcem temperature pomenijo izrazit vremenski preobrat. Ti preobrati v drugi polovici avgusta se v Alpah dogajajo tako redno, kot bi se ravnali po koledarju.

Zanesljivost vremenske napovedi se je po zaslugi satelitskih posnetkov in računalniške obdelave znatno izboljšala in tako je pravilnost napovedi dosegla 86 %. Krajevno slabo vreme pa se kljub razvoju tehnike ne da napovedati 36 ur prej, ampak samo kratkoročno. Lokalna vremenska pravila je treba torej poznati, nevarno se je namreč ravnati po pravilih domačih krajev, saj so pravila na severni strani Alp glede vetrov in oblakov večinoma prav obratna kot na južni. Če strnemo povedano, je kljub današnjemu stanju meteorologije še vedno treba računati na nekaj negotovosti, navsezadnje tudi meteorologi niso nezmotljivi. Vremenski pojavi v gorah so intenzivnejši in se pojavijo prej kot v dolini. Zato se tveganih početij, kar alpinizem in gorništvo nedvomno sta, ne lotevajmo v slabih vremenskih razmerah, ker je tedaj tudi reševanje bolj zahtevno, predvsem pa bolj tvegano.
Prvi preventivni ukrep za varno hojo v gore je obvezna osnovna osebna oprema, ki obsega nahrbtnik z rezervnimi in zaščitnimi oblačili, hrano in brezalkoholno pijačo, svetilko, visoko obutev, čelado, samovarovalni komplet, v zimskih razmerah in za prečkanje snežišč obvezno dereze in cepin.
Alpinistična obvezna osnovna tehnična osebna oprema pa obsega vrv, čelado, plezalni pas, kladivo, 5-8 klinov, 5 kompletov (2 vponki s trakom), dve vponki, tri vponke z matico, dve pomožni vrvici, dva cevasta trakova, osmica.
Letošnje leto je zopet specifično zaradi še vedno velike količine snega v visokogorju. Sneg se bo v senčnih legah in grapah lahko obdržal tudi preko celega poletja. Toplo in suho vreme v dolini nas lahko zavede glede izbire opreme, predvsem obutve, saj ne pričakujemo, da bomo na višini nad 1500 m morali prečkati snežišča. Pri prečkanju nekaj metrov širokih strmih snežišč, ki pokrivajo planinsko pot, pogosto prihaja do usodnih zdrsov.
Zaradi vseh teh nevarnosti, ki prežijo na pohodnike, se morajo usposabljati tudi policisti, da bodo lahko kos nalogam in razmeram, ki vladajo v visokogorju.
Policisti posebne policijske enote – gorske enote so 16. in 17. 4. obnavljali in nadgrajevali svoje znanje v poletnih razmerah v visokogorju. Glavni poudarek je bil na specifičnosti uporabe opreme in postopkov za varno in učinkovito gibanje za napredovanje v strmih pobočjih, strmih grapah in stenah v visokogorju ter združevanju tega s policijsko taktiko. Prav tako se je obnovilo znanje pri postopkih uporabe helikopterja.
Kot lahko vsakega gornika preseneti nenadna sprememba vremena, se je to zgodilo tudi policistom na usposabljanju. Ponoči je začelo deževati, dež pa je zjutraj zaradi zelo nizkih temperatur prešel v sneg. Tako so policisti obnovili in uporabili še znanje, ki so ga pridobili na zimskem delu usposabljanja v visokogorju.
Našteta znanja zahtevajo veliko treningov in raznih usposabljanj, saj tu napake niso dovoljene. Tako so policisti PPE III – GE svoje znanje za samostojno izvajanje nalog s pomočjo helikopterja obnovili in nadgradili po veljavnem programu ter se tako pripravili na prihajajočo poletno sezono v gorah.

Naj bo vaš korak v gorah prijeten in brez nevšečnosti. Veliko planinskih užitkov v neokrnjeni naravi vam želim.
 

Revija Varnost: letnik LVII/št. 3/2009 (PDF)

 

 

 


Nevarnosti zaradi slabe priprave na turo:
– precenjevanje svojih izkušenj in sposobnosti;
– nepoznavanje dostopa in sestopa;
– nepoznavanje podnebnih razmer;
– nepoznavanje tehnične zahtevnosti vzpona;
– nepoučenost o času trajanja vzpona;
– neupoštevanje vremenske napovedi.
Nevarnosti zaradi opreme:
– neustrezna obutev;
– pomanjkljiva ali neustrezna oprema, nepravilna uporaba opreme;
– pomanjkljiva ali neprimerna zaščita pred vlago, vetrom in mrazom.
Nevarnosti pri gibanju v gorah:
– zdrsi;
– padci,
– padajoče kamenje;
– izguba orientacije;
– izčrpanost.
Nevarnosti zaradi vremena:
– megla zmanjšuje vidljivost – izguba orientacije;
– opazovanje vremena – nevihti se lahko izognemo ali pravočasno nanjo pripravimo, saj se nekaj ur pred njo začnejo tvoriti kopasti oblaki.

 

 

 

 

Pri pripravi in izvedbi ture upoštevajmo naslednje:
– izbira cilja – pripravljenost, primerna oprema;
– zbiranje podatkov – o dostopu, steni, smeri, potrebni opremi, opis smeri s shemo in sliko (plezalni vodnik), posvetovanje s poznavalci smeri;
– izdelava časovne sheme celotne ture;
– spremljanje vremenske slike in vremenskih razmer na območju ter dolžina dneva;
– pravočasen začetek ture;
– če zaidemo, ne vztrajajmo za vsako ceno, temveč se pravočasno obrnimo;
– ob znakih, ki napovedujejo poslabšanje vremena, ne vztrajajmo pri načrtovanem vzponu;
– pravilna ocena kočljivega položaja in po potrebi pravočasen umik.

 

 

 

 

Policisti gorske enote morajo obvladati tudi postopke reševanja s helikopterjem, saj v poletni turistični sezoni sodelujejo v ekipi za helikoptersko reševanje v gorah, zaradi česar morajo do potankosti obvladati:
– vstopanje in izstopanje iz helikopterja na zahtevnem terenu iz lebdenja,
– zapuščanje helikopterja po vrvi,
– dvig in spust z elektromotornim vitlom,
– dvig v helikopter ob reševalni vreči in trikotnem sedežu,
– postopek rezanja vrvi, na kateri je obvisel človek (alpinist, samomorilec, protestnik …).

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave
Značke:
novosti

2 komentarjev na članku "Varnost v gorah"

Franci Savenc,

Revija Varnost izhaja štirikrat na leto in članek je bil povzet iz tretje številke, ki je v PDF izšla septembra. Urednik


Domen Zupan,

Ta poobjava pa ni ravno "up to date". Poletna sezona gre pravzaprav počasi h koncu, članek pa je bil sicer objavljen v marčevski številki Varnosti...

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.