Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Velika planina je enotno označena

Kamnik.si: ... Na vsakem stojišču je tudi tablica s številko, ki bo omogočala lociranje oseb, ki bi se izgubile na planini.
PZS.si: Odprtje enotnih usmerjevalnih tabel - Velika planina

V letošnjem letu je bilo na Veliki planini v okviru projekta Listen to the voice of villages, ki ga izvaja Center za razvoj Litija na 61 lokacijah na območju Velike planine postavljenih več kot 300 enotnih usmerjevalnih tabel. Pri zasnovi nove označitve so sodelovali vsi glavni akterji na Veliki planini: Agrarne skupnosti Velika planina, Mala planina in Gojška planina, družba Velika planina d.o.o., Občina Kamnik, Agencija za razvoj turizma in podjetništva Kamnik, PD Domžale, PD Bajtar, predstavniki gostincev, regijski park KSA v ustanavljanju, Zavod za varstvo narave OE Kranj, Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije OE Kranj in zainteresiranimi posamezniki.

Župan občine Kamnik je v lanskem letu sprejel Pravilnik o enotni označitvi na Veliki planini, ki določa osnovne elemente usmerjevalnih tabel. Označuje se lahko dostop do planin, vrhov, planinskih domov, pastirskih naselij, naravnih vrednot, kulturne dediščine in posameznih koč. Usmerjevalne table so izdelane iz macesnovega lesa in so v naravni barvi, nelakirane. Napisi na tablah so rdeče barve. Pritrjene so na viharnike ali drogove. Na vsakem stojišču je tudi tablica s številko, ki bo omogočala lociranje oseb, ki bi se izgubile na planini. Table imajo poleg osnovne usmerjevalne funkcije tudi funkcijo ozaveščanja obiskovalcev, zato so na njih ponekod tudi piktogrami, ki opozarjajo na pravila obnašanja v naravnem okolju. Za potrebe vzdrževanja označevalnih tabel bo Občina Kamnik izbrala upravljavca. Izbrani upravljavec bo označevalne table vzdrževal ter jih po potrebi tudi zamenjal. Potrebno je poudariti, da table ne zamenjujejo planinskih markacij in so namenjene predvsem za usmerjanje obiskovalcev po planini v vlogi dopolnilne turistične signalizacije.

Projekt je bil izveden na pobudo glavnih akterjev na Veliki planini in je rezultat njihovega sodelovanja. Z enotno označitvijo smo pripomogli k večji urejenosti planine, na kar smo lahko ponosni, ker je to primer dobre prakse in zgled za druga podobna območja v Sloveniji. Obiskovalcem so informacije o planini na voljo tudi preko informativnih tabel, ki so postavljene na izhodiščih, knjižice Po pastirskih poteh pa jih seznanijo z osnovnimi podatki. Kmalu bodo izdelovalci trničev, posebnega sira iz Velike planine, le te ponujali v enotni embalaži.

Uradno odprtje tabel je potekalo danes dopoldan na Zelenem robu na Veliki planini. Zbrane je nagovoril kamniški župan Marjan Šarec in poudaril pomembnost nove enotne podobe na Veliki planini. S podobnimi projekti bomo nadaljevali v smislu, da bi planino ohranili tako, kot je danes, vendar obogateno z dodatnimi vsebinami.

Besedilo sta sooblikovala: Gašper Kleč, Center za razvoj Litija in Barbara Strajnar, Občina Kamnik


Odprtje enotnih usmerjevalnih tabel - Velika planina

V soboto, 30. julija 2011, je bila v okviru tradicionalnega tekmovanja harmonikarjev na Zelenem robu na Veliki planini tudi uradno odprtje novih enotnih usmerjevalnih tabel na Veliki planini. Table so bile postavljene v okviru projekta Listen to the voice of villages in sicer na 61 lokacijah. Nameščenih je bilo 310 tabel. V projektu so sodelovali vsi glavni akterji na Veliki planini: Agencija za razvoj turizma in podjetništva Kamnik, Agrarne skupnosti Velika planina, Mala planina in Gojška planina, družba Velika planina d.o.o., Občina Kamnik, PD Domžale in PD Bajtar, regijski park KSA v ustanavljanju, Zavod za varstvo narave OE Kranj in Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije OE Kranj.

Pri pripravi projekta in njegovi izvedbi za enotno označitev je sodeloval Center za razvoj Litija, ki je tudi vodil projekt in sodeloval pri njegovi realizaciji. Pri postavitvi tabel so sodelovali markacisti PD Bajtar in tudi markacisti PD Domžale. Obe društvi pa sta le dva od partnerjev v projektu. Na vseh 61 stojiščih tabel oz. viharnikih, na katerih so table nameščene, je na vrhu navedeno tudi ledinsko ime stojišča. Poleg smernih so nameščene še posamezne opozorilne table. Tako je sedaj Velika planina poleg enotne arhitekture poenotena tudi glede označevanja. Kljub enotnim oznakam pa je projekt upošteval tudi označevanje z planinskimi usmerjevalnimi tablami, ki jih za označevanje planinskih poti predpisuje Zakon o planinskih poteh.

Tone Tomše
Foto Vika Meterc

30.07.2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


02.08.2011

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.