Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Vinjeni sami plačajo helikoptersko reševanje

Večer, 03.10.06, Slovenija: Letos so slovenske gore zahtevale že 21 življenj

Večer, sreda, torek, 3. Oktober 2006
Slovenija

Lani se je v slovenskih gorah zgodilo 232 nesreč, zahtevale so 33 življenj

Vinjeni sami plačajo helikoptersko reševanje

Letos so slovenske gore zahtevale že 21 življenj - Gorski reševalci so do konca julija posredovali 171-krat - Najpogostejša vzroka sta padec in zdrs - Člani Planinske zveze Slovenije so zavarovani


Priprava ponesrečenega za prevoz s helikopterjem. Foto: Sašo BizjakSredi poletja sta se dve dekleti podali med kamniške vršace. V gorah naj bi bili preživeli prijetne trenutke in se v dolino vrnili z lepimi vtisi. Živi in zdravi. Na žalost se je živa v dolino vrnila le ena od njiju. Za drugo je bil obisk gora usoden. Padca namreč ni preživela. Dekleti sta bili dve od treh milijonov ljudi, kolikor jih letno obišče slovenske gore. Mnogi se v gore podajo premišljeno in dobro pripravljeni, med obiskovalci gora pa je tudi veliko takih, ki precenjujejo svoje sposobnosti in se v visokogorje odpravijo z neprimerno obutvijo in s pomanjkljivo opremo. Nekateri med njimi so nato zajeti v žalostni statistiki gorskih nesreč.

Lani se je v slovenskih gorah zgodilo 232 nesreč in gore so zahtevale 33 življenj. Letos jih je bilo v prvih osmih mesecih že 204, življenje pa je izgubilo 21 obiskovalcev gora. Gorski reševalci so do konca julija posredovali 171-krat, lani 114-krat, od tega samo julija 71-krat. Največ nesreč je bilo v bohinjski, kamniški in tolminski občini. Po podatkih Gorske reševalne službe so najpogostejši vzroki za nesreče v gorah zdrsi na snežišču in brezpotju, padci, nepoznavanje terena, telesna izčrpanost, bolezen (predvsem odpoved srca), neprimerna opremljenost in padajoče kamenje. "Statistika gorskih nesreč ni spodbudna in kaže med drugim tudi na to, da se ljudje v visokogorje še vedno odpravljajo povsem nepripravljeni, brez prave opreme in obutve, pogosto slabo poznajo tudi pot. Za bližnji hrib morda res zadoščajo športni copati, v visokogorju pa brez kakovostnih planinskih čevljev z grobim podplatom nimamo kaj iskati. Vedeti moramo, kam gremo, in poznati pot, med obvezno opremo spadajo tudi čelada, rokavice, primerna oblačila, dobra očala, za led obvezno cepin in dereze, za svojo varnost pa poskrbimo tudi z vpisovanjem v vpisne knjige in s tem, da s seboj vzamemo telefon," je povedal Franc Ekar, predsednik Planinske zveze Slovenije (PZS), in poudaril, da ima tako kot vsak šport tudi hoja v gore svoja pravila in zakonitosti. Na voljo je veliko strokovne literature o varni hoji v gore, poleg tega ima PZS brezplačne vodnike za vodenje v gorah, ki začetnike seznanijo z osnovnim znanjem varne hoje v gore.

Za obisk slovenskih gora ni treba plačati nikakršne takse in večina obiskovalcev tudi ne poskrbi za nezgodno zavarovanje. Izjema so člani PZS, ta čas jih je okoli 55.000, ki so zavarovani za primer reševanja v gorah. "Zavarovano imamo reševanje do 5000 evrov, naši člani pa so zavarovani za najnujnejše primere. Večina ljudi še vedno misli, da tega ne potrebuje, vendar nesreča ne počiva in človek nikoli ne ve, kdaj se to lahko zgodi njemu, vedeti pa moramo, da so helikopterska reševanja zelo draga. Pri nas stroške reševanja v gorah, če je uporabljen helikopter in če njegovo uporabo odredi zdravnik, plača Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, če v reševalni akciji ni zdravnika, stroške naleta helikopterja plača ministrstvo, ki je lastnik helikopterja, če pa v reševalni akciji sodelujejo policisti in pripadniki Slovenske vojske, stroške za njihovo delovanje krije ministrstvo za notranje zadeve oziroma ministrstvo za obrambo. Delo zdravnika, če gre za zdravnika reševalca, ki izvaja v dogovorjenem času dežurstvo na letališču Brnik, je plačano, sicer pa reševalci delujejo kot prostovoljci," je pojasnil Ekar. Tehnična ura helikopterskega posredovanja stane okoli 450.000 tolarjev, temu moramo dodati še plačilo zdravnika in uporabo preostale opreme. Kot je dejal Ekar, stroški helikopterskega reševanja ponesrečenca v gorah hitro narastejo do dva milijona tolarjev ali več. In če znesek pomnožimo s številom posredovanj v enem letu, so številke vrtoglavo visoke.

Vendar v vseh primerih tako reševanje za ponesrečenca vendarle ni brezplačno. Zakon o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami v 118. členu določa, da mora fizična ali pravna oseba, ki je ogroženost povzročila namenoma ali iz velike malomarnosti, sama plačati stroške reševanja. V zadnjih desetih letih je bilo med več kot 2800 reševanji takih primerov le sedem. Ali povedano drugače: če pokličete na številko 112 in zaprosite za pomoč, potem pa reševalci med helikopterskim reševanjem ugotovijo, da ste bili vinjeni, boste morali stroške reševanja plačati iz lastnega žepa. In enako se bo zgodilo, če boste v gorah zašli v težave zaradi lastne malomarnosti. "Z vidika ogroženih oziroma prizadetih je reševanje v gorah pri nas še vedno brezplačno, zato niso utemeljene in z dejstvi podkrepljene nekatere trditve, da obiskovalci gora ne upajo klicati na pomoč, ker se bojijo, da jim bodo zaračunali stroške pomoči. In ni bojazni, da ne bi nujne pomoči nudili vsem, ki bodo za njo zaprosili," je v pojasnilu zapisal Miran Bogataj, sekretar Uprave RS za zaščito in reševanje. Slovenci imamo srečo tudi z dobro razvejeno mrežo GRS, v kateri je okoli 800 gorskih reševalcev, od tega jih je na interventnih seznamih blizu 300. "Mnogi, ki se podajajo v gore, hodijo po brezpotjih, kjer je veliko zdrsov. Precenjevanje lastnih sposobnosti je v gorah lahko usodno. V prihodnje bomo Slovenci verjetno morali sprejeti evropske standarde tudi pri hoji in reševanju v gorah ter poskrbeti za ustrezno zavarovanje v primeru nesreče," je še dodal Ekar.

Renata Škrjanc

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

6 komentarjev na članku "Vinjeni sami plačajo helikoptersko reševanje"

Anže Čokl,

Se sploh ne splača pretirano naprezati v iskanju odgovorov na vprašanja, ki v Sloveniji najbrž še dolgo ne bodo rešena. Preprosto se včlanite v sosednji avstrijski alpenverein - pa je!

Ko bodo odgovorni na zvezah, zavodih, inštitutih in še kje "porajtali" primankljaj od članarin, bodo morda nastale spremembe. Če ne - pač ne. Konec koncev je vseeno, zavarovani boste (bomo) v primeru nezgode "neobremenjeno" poklicali na pomoč vedoč, da bo ne glede na kraj ali vzrok nesreče (klica na pomoč) račun za reševanje krila zavarovalnica. Vsi pogoji in ostala pojasnila ter točne premije do katerih je zavarovanec upravičen - so pisno navedene oziroma zapisane. Avstrijska pedantnost pač.

LP

PS: Pa še ena (sicer žalostna) prednost je - v kočah v tujini se člana avstrijskega alpenvereina tretira drugače kot "balkanskega". Razliko sem občutil 2x... Obakrat na isti način... ko so me dodelili v neogrevano sobo s Čehi in Poljaki, kolega z avstrijsko izkaznico pa v toplejšo (ogrevano) sobo... Plačala sva oba enako. Močno dvomim, da je šlo dvakrat za isto naključje.


Igor Pavlič,

Zdaj bi bil pa res že skrajni čas, da se obelodani pogodba o zavarovanju članov PZS in "razmotr" še tiste o obveznem in dodatnem zdravstvenem zavarovanju ter iz njih potegne pravice in obveznosti udeležencev v nesreči, tudi to, kaj sploh je nesreča in podobno. Kdo bo to napravil ne vem, saj je očitno, da zavarovalnice (tako Triglav kakor tudi ZZZS) raje vidijo, da je zadeva kalna! Zdaj nam ne preostane drugega kot da čakamo na prvo tožbo zaradi neplačanega računa in nato pričakujemo, kakšna bo pravna praksa in izid ali kaj? Mi živimo v Sloveniji, tu plačujemo razne zadeve v te namene in nas najprej zanima, kako je s pogoji in stroški rešeno pri nas. Ne bi bilo slabo, če bi večina, ki s ejih poda v gore, o tem vedela kaj več kot le mnenja in misli! Zakaj nobene ne rečejo zavarovalnice, molčijo kot grob, le premije pokasirajo. S kolektivnimi zavarovanji je sploh en sam križ. Kot verjetno vsi veste, je pri zavarovalnicah glavni problem izplačilo, takrat pridejo na dan vsi problemi, pri plačilih premij tega nikoli ni! Torej: Zakaj se pogoji zavarovanj, takih in drugačnih, ne obelodanijo na javen in dostopen način, natančno, ne le v splošni obliki aliv nekem drobnem tisku. Vse položnice imajo rubriko za znesek nakazila napisano zelo na široko in pregledno, enako velja tudi za številko transakcijkega računa naslovnika (zavarovalnice), vse ostalo je pa napol skrito. Menda se ti planinci ne bodo primorani obračati na Zvezo ptrošnikov! Ali pač, če PZS ni sposobna podati relevantne in celovite informacije v zvezi s tem namesto da nam zagotavlja, kako smo zavarovani v Turčiji.

Pavle


Igor Pavlič,

Ali naj zdaj po stari slovenski tradiciji ustanovimo še društvo za zaščito zavarovancev ali se da zadevo pojasniti drugače, npr. s "pojasnilno dolžnostjo" PZS v obliki uradnega papirja,, ki naj ja zahteva vsakdo ob priliki plačila članarine (A,B, C, D. E... oz. kolikor jih še bo)! Sam bom član kategorije Ž.


Igor Pavlič,

Z g. Čoklom sepopolnoma strinjam, za "zahodnjake" smo po osamosvojitvi in vstopom v NATO in EU postali del bivšega komunizma, ki se jim je pač pridružil, prej smo bili tem svobodnim državam sosedje, zunaj železne zavese, skoraj v srednji Evropi, zdaj smo pa v združbi novih članic, saj smo to hoteli, kajne!? Pri tem smo izgubili vsaj delček tistega renomeja od prej, da nismo bili pod Rusi, zdaj so nas pa sprejeli v sklopu tega vzhodnega paketa, pa je kar je. .Korak nazaj, pa če je to komu všeč ali ne!

Tudi naši vrli oskrbniki in ostali majo podobno mentaliteto, le da iz drugih motivov

in zavesti. Ko imajo opravka z Nemci, Lahi ali drugimi Zahodnjaki, da ne govorim o Angležih ali Američanih, so zelo servilni, kot da bi živeli pred sto ali še več leti, ko ge za Čehe, Poljake, Ruse ali podobne, jih pa tretirajo zviška, gledajo njihove podplate in še kaj. Res pravi potomci dunajskih kočijažev. Še bolj očitno je to pri Hvatih, če si Nemec, se ti klanjajo, če si pa Slovenec, je pa vse po načelu "Pa mi smo svi naši, strpi malo!". Tako je v splošnem, so pa seveda izjeme, kot povsod!


Domen Zupan,

Ravno odgovori raznih institucij ob diskusiji po "Kamniškem občanu" jasno kažejo, da glede teh zavarovanj v Sloveniji pravzaprav nihče ne ve, kdo pije in kdo plača! Odgovori si med seboj namreč tudi diametralno nasprotujejo, vsak ima pač svojo verzijo, zanj kakopak najugodnejšo.

Termin "velika malomarnost" me zelo spominja na termin "neprilagojena hitrost" v cestnem prometu! Lahko se peljete 10 km/h in v poledenelem ovinku, ki ga cestarji pač niso posuli, zapeljete s ceste in če bo policija to obravnavala, boste kaznovani zaradi neprilagojene hitrosti...!

Na drugi strani pa je govora o brezplačnem reševanju?!

Glede tega "pavšalnega" oz. kolektivnega zavarovanja PZS pa je res že skrajni čas, da se enkrat dajo jasni odgovori pristojnih, kako je s tem sploh urejeno!! Pri teh zavarovanjih se namreč z zavarovalnico sklene zavarovanje za določeno število neimenovanih zavarovancev, običajno na leto (pavšal). Vendar pa zavarovalnica zahteva poimenski spisek udeležencev na aktivnosti, ki je zavarovana na tak način. Če greste na izlet, ki ga organizira PD, ta spisek zavarovalnici pošlje vodnik, ki vodi izlet (oz. bi ga vsaj moral poslati) in udeleženec niti ne ve, da je bilo to narejeno. Če greste pa na izlet v lastni režiji, to pomeni, da morate PZS svojo aktivnost prej najaviti! Vsaj za tujino vem, da je temu tako. Če torej zavarovalnica ob morebitnem odškodninskem primeru zaradi reševanja v tujini, pred vašo aktivnostjo ne bo imela podatka, da ste bili vi v tistem terminu na tistem mestu, ne boste dobili niti tiste borne vsote povrnjene....!

In tu se zastavlja zanimivo vprašanje, zakaj PZS tega nikakor noče nikomur pojasniti oz. imam občutek, da je v njihovem interesu, da se to ne razve preveč. V končni fazi gre denar itak z žepa zavarovalnice! Tako bi bilo zelo zanimivo npr. vedeti, za koliko članov PZS na leto je zavarovan primer reševanja v tujini...?!

Izkušnje vsekakor kažejo, da je zavarovanje, ki naj bi ga imeli sklenjenega kot člani PZS, bolj ali manj le promocijsko sredstvo za privabljanje novih ovčic v čredo, zanašanje na to zavarovanje pa bi jaz označil že kar za hudo lahkomiselnost!


Jani Bele,

Članek, ki je pri meni zopet dvignil pritisk in ki bo verjetno povečal število tistih, ki se bodo bali poklicati na pomoč.

Diskusija, ki se je razvila ob "Kamniškem občanu", je po različnih kanalih prinesla odgovore GRS, PZS in Uprave za zaščito in reševanje. Vendar sem pri teh odgovorih dobil občutek, da nas ima nekdo za bedaka. Vsi nam govorijo, da je reševanje zastonj, naj se ne bojimo poklicati na pomoč, v isti sapi pa slišimo, da nam bo lahko izdan račun za reševanje, če bo nesreča posledica naše lastne malomarnosti.

Glede na bombastičen naslov članka bodo alkoholizirane osebe že tiste, ki jih bo strah računa. Da smo si za začetek na jasnem - sem proti pretiranemu pitju alkohola - kjerkoli. Proti alkoholu v gorah je žuganje najlažje in najodmevnejše - pa čeprav alkohol botruje le slabemu odstotku vzrokov gorskih nesreč. In upam, da ne bo preveč bogokletno, če zapišem, da je za mene manj neodgovoren tisti, ki se zimske nedelje pijan zvrne čez ograjo na Kofcah kot pa najmanj 50 planincev, ki gredo istega dne na Veliki vrh ali Kladivo brez cepina in derez.

"in potem reševalci ugotovijo, da ste bili vinjeni" - reševalci to že lahko ugotovijo oz. zavohajo in to je tudi vse. Vinjenost lahko ugotovi le uradna oseba - policaj.

Kot sem že omenil v eni prejšnjih diskusij, daje zakon možnost izstavitve računa zaradi malomarnosti (neodgovornega dejanja) pri velikem številu nesreč. Kot malomarnost lahko hitro okarakteriziramo slabo psihično in fizično pripravljenost, slabo osebno in tehnično opremljenost, neznanje uporabe opreme itd. itd.

Verjetno je že vsak, ki kaj dosti hodi po gorah, kdaj zašel v kakšno kritično situacijo. In je čez en dan, doma, na toplem, ugotovil, da ga je res "sral" oziroma, da bi bila eventuelna nesreča res posledica neodgovornega dejanja. Za nekatere je neodgovorno dejanje že hoja po stezi v Repov kot, misleč, da greš na Kamniško sedlo. Oprostite cinizmu.

Predsednih PZS je od nekje privlekel podatek, da "imamo zavarovano reševanje do 5.000 evrov". Ne vem, kaj je s tem mislil - plačila za reševanje v naših gorah sigurno ne. Ker nas v nadaljevanju prepričuje, da je reševanje pri nas zastonj.

In še enkrat: dokler niso postavljena točna merila, kaj je neodgovorno ravnanje ( tudi promili), naj se ne izdaja računov in straši ljudi s tem.

Jani Bele

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.