Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Vlasto Kopač, Iverí z Grintovcev

Večer, 26.07.06, Narava, gore in ljudje:

Od pečatnikov za okraševanje trničev do drobnih sirovih hlebcev


Vlasto Kopač, Iveri z Grintovcev


Knjigo zbral in uredil France Malešič. Ljubljana, Planinska zveza Slovenije, 2006. 238 str. (Med gorskimi reševalci, 6)

Avtor nam v knjigi pripoveduje o nekdanjih časih in preprostih ljudeh v naših gorah na južnem delu Kamniško-Savinjskih Alp. Besedilo nam priča o stiskah naših prednikov, njihovi iznajdljivosti, trdoživosti in veselju do življenja, kakršnega nam je kazal avtor sam v vsakem trenutku. Opisuje velike in pomembne stvari ter dogodke, pa tudi drobne, lahko bi si mislili nepomembne podrobnosti, kot so pečatniki za okraševanje trničev, drobnih sirovih hlebcev. Posebnost v knjigi je 1120 krajevnih imen, ki so še vedno vabljiva vzpodbuda s številnimi vprašanji za najrazličnejše strokovnjake.

Vlasto Kopač je bil rojen 3. junija 1913 v Novi vasi pri Žireh. Kot sodelavec našega največjega arhitekta Jožeta Plečnika je risal mnoge njegove načrte, med katerimi so najpomembnejši načrti za ljubljanske Žale. Med vojno je bil glavni ilustrator ilegalnega tiska Osvobodilne fronte. Po vojni pa se je kot sodelavec zavoda za spomeniško varstvo zavzemal za ohranjanje stare pastirske arhitekture na Veliki planini - znamenitega arhitekturnega bisera brez primere. Pred koncem druge svetovne vojne so bile požgane, pozneje pa tudi obnovljene vse pastirske bajte na Veliki planini. Prav Vlasto Kopač pa je dosegel, da niso na Veliki planini zgradili velikega zadružnega doma, da je Preskarjeva bajta edina, ki je obnovljena v prvotni obliki - z ovalno lopo in odprtim ognjiščem ter da je postala kulturni spomenik nacionalnega pomena. Izdelal je tudi urbanistični načrt za tamkajšnje turistično naselje.

Že v mladosti se je zaljubil v gore, postal alpinist in gorski reševalec. Bil je aktivni član mnogih planinski in drugih organizacij. Nekaj posebnega je njegova risba Panoramski pogled z Grintovca. Njegovo delo je tudi načrt za Zavetišče pod Skuto ter spomenik planincem, padlim v boju proti fašizmu in nacizmu v Kamniški Bistrici. Z akademskim kiparjem Marjanom Keršičem - Belačem sta zgradila Iglu na Malih podih. Zaradi velikih zaslug, ki jih je imel pri delu za slovensko planinstvo, je bil leta 1989 izbran za častnega predsednika Planinske zveze Slovenije. Pripravil je več razstav in napisal več člankov v Planinskem vestniku. Za knjigo, ki je izšla po njegovi smrti, je pripravil vse objavljene članke in jih temeljito dopolnil ali celo nanovo napisal. Med besedilom je odtisnjenih 221 različnih avtorjevih ilustracij (21 inicialk, 70 vinjet, 36 risb in 81 fotografij ter 4 barvne priloge).

Ciril Velkovrh


Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.