Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Vzhod - zahod

Jelena Justin: ... Vzhodni in zahodni Strilež.

Vzhod - zahod

Strilež (1372 m) in Viševica (1428 m) – Vzhodni in zahodni Strilež. Greben, ki poteka v tej smeri. Če je Strilež zaradi gostega bukovega gozda manj razgleden, je Viševica z razgledom bolj radodarna. Najlepši razglednik Gorskega kotarja.


Že tretji teden zapored raziskujemo vrhove Gorskega kotarja, za katerega so Rimljani pravili, da je vražji vrt. Zakaj tako poimenovanje, nisem odkrila nikjer, morda zato, ker je teritorij skrivnosten, gozdnat in poln zanimivih naravnih danosti, ki ga odlikujejo in delajo izjemnega. Danes se bomo povzpeli na vzhodni in zahodni Strilež ter na Viševico. Naredili bomo lepo krožno turo, na kateri nam pa nekaj hoje po makadamski cesti ne uide. Tako pač tukaj je!

Izhodišče za naš vzpon je pri Vagabundini kolibi na Ravnah. Čez mejni prehod Jelšane in po avtocesti mimo Reke. Avtocesto zapustimo na izvozu Vrata, kjer nadaljujemo desno v smeri Fužin. Približno 16 kilometrov vozimo v smeri proti Novemu Vinodolskemu, skozi Lič, do planinskega doma Vagabundina koliba. Od doma nadaljujemo po cesti naravnost, okoli 200 metrov, ko nas smerokaz "Strilež, 2.30 ure" usmeri levo na asfaltirano cesto, ki ji skozi naselje vikendov sledimo približno dva kilometra. Na razpotju se pojavi ponoven smerokaz, ki nas usmeri levo na makadamsko pot. Cesta se blago vzpenja in po približno desetih minutah pridemo na novo razpotje, kjer zavijemo levo. Vsa razpotja so odlično označena. Sledi razpotje, kjer zavijemo desno, in tukaj se nam tudi pokaže lep pogled na Strilež. Makadamska pot se kmalu spremeni v planinsko pot, tako, ki je v pravi užitek. Celotna pot je odlično markirana. Steza se začne zmerno vzpenjati in v zadnjem delu postane precej strma, a je lepo speljana, tako da nimamo občutka, da premagujemo strmino. Vzhodni vrh Strileža (1372 m), ima vpisno skrinjico in tudi razgled. Panorama je čudovita: otoki Rab, Krk, Cres, severni del Velebita in v neposredni bližini, tik nad Vagabundino kolibo še Zagradski vrh, vidijo se tudi Bijele in Samarske stijene ter Bjelolasica, ki smo jo že obiskali. Pred nami se razprostre tudi kraj Ravne in Ličko polje. Sledimo grebenu, dosežemo še zahodni vrh Strileža (1382 m), skritega v gostem bukovem gozdu, ki je tukaj res izreden.

V zahodnega Strileža se čez travnato pobočje začnemo spuščati. Tukaj je potrebne nekaj pozornosti, sploh ko je trava višja, saj pot zavija v levo pod Viševico in nas pripelje na razpotje poti, kjer nadaljujemo naravnost, proti vrhu. Zmeren vzpon skozi bukov gozd pridobiva strmino in je najbolj strm tik pod vrhom, ko nas pripelje na razgleden greben ter naprej do samega vrha. Viševica je izjemen razglednik, saj je postavljen v sredino med Velebit, Bjelolasico, Risnjak, Snježnik in Učko. Zeleni amfiteater! Kakšen razgled! Vrh ima vpisno skrinjico in žig.

Z vrha sestopimo do sedla med Striležem in Viševico, potem pa nadaljujemo naravnost v smeri Vagabundine kolibe. Pozorni bodimo na markacije, ampak pot je dobro označena in ni nobenih težav, da bi se izgubili. Ko po makadamski cesti pridemo do glavne ceste, ki je asfaltirana, zavijemo levo in smo v nadaljnjem kilometru pri planinskem domu, kjer imajo odlično hrano, ki je v teh koncih nekaj posebnega.

Nadmorska višina: maks. 1428 m
Višinska razlika: 830 m
Trajanje: 5–6 h
Zahtevnost:  1 / 5

Gorenjski glas, 06.07.2022 11:34
Vzhod–zahod

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.