Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Z roko v roki

Večer, Potovanja - Božo Zorko: Sečoveljske soline so zanimive v vseh letnih časih.

Že dolgo vemo, da turizem niso samo hoteli in gostilne. In če poleti poležavanje na plaži ali v bližnji senci mnogim zadostuje, se v drugih delih leta pokaže, koliko je vredno vse, kar kraj lahko ponudi. Dober primer so Sečoveljske soline. Verjamem, da jih večina pozna, vendar so soline mnogo več kot le kraj za pridobivanje soli. Na 650 hektarjih se razteza krajinski park, v večini pa je to mokrišče, kot jih sicer najdemo ob izlivih istrskih potokov in rek v morje. Mokrišča so pravi raj za ptice. V krajinskem parku so jih našteli 272 vrst, od tega jih okoli 90 vrst gnezdi.

Največ obiskovalcev imajo soline spomladi in zgodaj jeseni. Večina jih ostane v bližnjem delu, kjer pridelujejo sol. To je dobro in slabo: če bi se namreč vseh približno 40 tisoč obiskovalcev, kolikor jih naštejejo na leto, sprehajalo po celotnem območju, bi ptice izgubile veliko miru, a ljudje bi znali še bolj ceniti redke ostanke neokrnjene narave.

V zadnjem času se veliko govori o Naturi 2000, ki povezuje ekološko oziroma naravovarstveno najpomembnejša območja v Evropski uniji. Živalske in rastlinske vrste ter življenjska okolja, ki smo jih v Evropi od industrijske revolucije, posebno po drugi svetovni vojni, s hitro rastjo prebivalstva in potrošniškim načinom življenja omejili na vsega nekaj deset odstotkov nekdanjega naravnega okolja, ohranjamo v območjih Natura 2000 zaradi njih samih in tudi zaradi koristi, ki jih imamo od ohranjene narave.

Andrej Sovinc, vodja parka Sečoveljske soline: "Javnost pogosto ne razume ključnih razlik med zavarovanimi območji na nacionalni ravni (sem uvrščamo npr. narodne in krajinske parke in naravne rezervate) in območji Natura 2000. Slednja so, v nasprotju z nacionalno zavarovanimi območji, določena na osnovi zakonodaje Evropske unije in meril, ki temeljijo na številkah: če na nekem območju živi določen odstotek ogrožene vrste ali je tam določen obseg nekega ogroženega življenjskega okolja, je država članica EU po določilih evropske zakonodaje dolžna vzpostaviti območje Natura 2000. A v zameno za to, da država članica EU vzpostavi območja Natura 2000, so ji na voljo nekateri finančni mehanizmi, s katerimi lahko omili posledice morebitnih omejitev rabe ali izvajanja dejavnosti na teh območjih. Večina območij Natura 2000 se sicer lahko vzdržuje v ekološko ugodnem stanju preprosto tako, da se nadaljuje raba, kot je tam potekala že od nekdaj.”

Med finančnimi mehanizmi EU, ki namenjajo sredstva za vzdrževanje območij Natura 2000, je najpomembnejši program Life+. V okviru tega so v Sečoveljskih solinah, krajinskem parku in območju Natura 2000, pridobili sedem milijonov evrov, s katerimi že tretje leto obnavljajo visokomorske in druge nasipe in s tem preprečujejo nenadzorovano poplavljanje območja v času visokih plim ali poplav iz zaledja. Projekt se imenuje Life+ Mansasalt in v okviru tega se je v parku zaposlilo prek dvajset domačinov, predvsem iz gradbene stroke, ki s svojim znanjem in izkušnjami obnavljajo več desetletij zapuščene nasipe.

Andrej Sovinc: "Od oktobra 2010, ko smo pričeli projekt Life+ Mansalt, smo z njegovimi sredstvi trajno obnovili kilometre porušenih kamnitih zidov in še več zemeljskih nasipov. Prvič v zadnjih desetletjih se je zgodilo, da kljub temu da je bila cesta ob vznožju polotoka Seča vsaj pol metra preplavljena z visoko plimo, valovi niso zalili dela solin, imenovanega Lera, in je bila tako preprečena škoda, ki je ob takšnih dogodkih nastajala na naravi in kulturni dediščini. To pomeni, da bodo v prihodnjem letu v območju Natura 2000 solinarji spet lahko pridobivali sol, značilne in redke solinske ptice in slanoljube rastline pa bodo imele bistveno boljše razmere za rast in razvoj.” Portoroški obiskovalci pa sprehajališče, kjer se gleda z velikimi očmi in diha s polnimi pljuči, bi lahko dodali.

Iz Portoroža se je v soline najbolje odpraviti ob obali peš ali s kolesom. Vse od Strunjana do Pirana in naprej do solin je ob obali speljana 13 kilometrov dolga pešpot, primerna tudi za kolesarje. Prav tako si velik del solin lahko ogledate s kolesom, v krajinskem parku pa organizirajo vodene oglede, ki trajajo okoli uro in pol.

Božo Zorko
 

Sečoveljske soline
 
Sečoveljske soline (Božo Zorko)


 

Vecer.si 06.12.2012

Andrej Sovinc
o
Andrej Sovinc

Prihodnjo pomlad bodo v solinah zaživele majhne terme. Gradbena dela so že zaključili, opraviti morajo še obrtniška dela in urediti okolico.

Prihodnjo pomlad bodo v solinah zaživele majhne
terme. Gradbena dela so že zaključili, opraviti morajo
še obrtniška dela in urediti okolico. (Božo Zorko)

 

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.