Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Zadnji dnevi najstarejše žičnice v Sloveniji

Večer, Potovanja - Jože Jerman: Tudi Kranjska Gora stavi na športni turizem. Obeti za nove terme, ki naj bi jih gradile Terme Olimia.

Projekt zamenjave stare, najstarejše žičnice v Sloveniji, ki so jo zgradili leta 1958 in še danes deluje brez večjih težav, je že nekaj časa narejen, zdaj pa je sprejeta dokončna odločitev. Žičnico Vitranc 2, ki jo bo zamenjala sodobna štirisedežnica, bodo podrli še to jesen. Vlada je pred kratkim izdala uredbo o podelitvi koncesije zanjo, v RTC Žičnice pa so v zaključni fazi pridobivanja vseh potrebnih dovoljenj za gradnjo. S postavitvijo nove žičnice pa ne bodo pridobili samo planinci in pohodniki, ki se z vrha Vitranca odpravljajo naprej na Ciprnik, ampak še bolj smučarji, saj bodo istočasno začeli graditi novo smučarsko progo, ki bo s tremi kilometri in 1570 metri najdaljša v Kranjski Gori. Ob tej dokaj strmi progi pa bodo zgradili tudi tako imenovano obvoznico ali družinsko progo, po kateri bodo lahko smučali slabši smučarji. Ocenjena vrednost vseh del je pet milijonov evrov, kot je dejala Klavdija Gomboc iz RTC Žičnice Kranjska Gora, pa računajo tudi na denarno pomoč strukturnih skladov.

Delno dobre vesti pa prihajajo tudi iz "srca" kranjskogorskega turizma - iz družbe HIT. "Lani smo našteli 234 tisoč prenočitev, to je za osem odstotkov več kot leto poprej," je dejal direktor HIT Alpinee Miran Čurin. "Dohodkov, 13,6 milijona evrov, je bilo za šest odstotkov več kot leto poprej, z zmanjševanjem števila zaposlenih, zmanjšanjem vsote sponzorskega denarja in marketinških stroškov pa nam je uspelo rezultat iz tekočega poslovanja izboljšati za tretjino. Vendar, izguba dveh milijonov evrov nas še vedno pesti. Zaskrbljeni smo tudi zaradi recesije, ki je prizadela tudi kranjskogorski turizem. V začetku leta smo našteli za osem odstotkov manj prenočitev, prihodkov je bilo 5,5 milijona evrov ali za milijon manj od načrtovanih."

Pri HITu Alpinea razmišljajo celo o prodaji nekaterih hotelov, največkrat imajo v mislih hotel Špik v Martuljku, zaradi katerega imajo tudi največjo izgubo, vendar pa niso še nič dorekli, nasprotno, po eni strani razmišljajo, kako bi ga prodali, po drugi strani pa pospešeno o tem, kako bi ga tržili. Od tega, da bi lahko postal prvi hotel za naturiste v Sloveniji, pa do tega, da bi postal čisto športni hotel. Dejstvo je, da tudi Kranjska Gora postaja zanimiva za športnike. Trenutno so na pripravah nogometaši iz Azerbajdžana, to je iz NK Baku, podpisana je pogodba o pripravah košarkarjev slovenske reprezentance, potem pride ruska moška košarkarska reprezentanca pa KK Alba iz Berlina, KK Khimki iz Moskve, rokometaši Cimosa iz Kopra, moška odbojkarska reprezentanca Srbije, NK Inter Baku, NK Rudar Velenje in drugi. Da so se na športni turizem dobro pripravili, priča tudi obnova enega najbolj priljubljenih kranjskogorskih hotelov Kompas, kjer so prenovili nekaj sob, vanje pa so namestili večje, predvsem pa daljše postelje, ki so za košarkarske dolgine nujne.

Toda kljub vsem "lepotnim" posegom ostaja dejstvo, da ima Kranjska Gora vse prekratko turistično leto, in to kljub temu da žičnica Vitranc 1 nenehno vozi gorske kolesarje, predvsem z italijanske strani, da je dobro zasedena tudi poletna sankaška proga, da imajo kar trije hoteli svoje bazene in tako naprej.

"Zadeva je zelo resna," je o nameravani gradnji termalnega centra sredi Kranjske Gore dejal predsednik uprave Zdravko Počivavšek. S tem je obudil dolgoletno željo tistih, ki so pred leti zbrali denar za raziskovalno vrtino, vendar so tik pred začetkom gradnje omagali, saj količina tople vode ni zagotavljala uspeha.

"Naš lastnik, Slovenske železnice, ima v Kranjski Gori kar 6000 kvadratnih metrov zazidljive zemlje na tako rekoč najboljši lokaciji, blizu stare železniške postaje, v kateri je zdaj izredno priljubljeni Železničarski dom. Razmišljali smo o gradnji hotela in ugotovili smo, da je hotelskih sob dovolj. Nakar smo ugotovili," je dejal Zdravko Počivavšek, "da so v Bad Kleinkirchheimu v zadnjem času zgradili kar troje terme in si s tem podaljšali turistično sezono na vse leto, zato smo že pripravili idejni načrt za gradnjo 12.000 kvadratnih metrov velikih term, ki bi imele tri sklope. Prvi bi bil tako imenovani nori del za mladino, drugi bi bil družinski in tretji tako imenovani mirni del. Ker na tem področju ni primernega vrelca tople vode, raziskave so pokazale, da pride iz vrtine, ki so jo pred leti naredili zasebniki, samo liter tople vode na sekundo, bi morali vodo ogrevati, to pa celotno infrastrukturo podraži, zato moramo biti zelo racionalni. Investicija bi morala stati od 10 do 14 milijonov evrov in nič več." Kranjskogorski občinski svetniki so ob prvi obravnavi rekli ja, vendar ni še nič dokončnega, kajti to investicijo bi morali svetniki priznati kot infrastrukturni objekt. S tem pa bi investitor plačali manjši komunalni prispevek od tistih, ki gradijo samo apartmaje. Želijo dobiti del nepovratnega denarja kot vsi drugi in želijo, da Slovenske železnice zemljo prodajo po takšni ceni, da takoj na začetku ne obremenjuje investicije. Pomeni, želijo zemljo poceni, vendar ne zastonj.

Še to. "Idejni projekt bodočih term se popolnoma vklaplja v arhitekturo Kranjske Gore," je dejal Zdravko Počivavšek. "Na to smo še posebej in skrbno pazili."

Jože Jerman

 

Vecer.si  18.08.2011

Kranjska Gora je priljubljena tudi poleti.

Kranjska Gora je priljubljena tudi poleti. (J. Skok, STO)

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Zadnji dnevi najstarejše žičnice v Sloveniji"

Filip Vidmar,

" ... ki bo s tremi kilometri in 1570 metri najdaljša v Kranjski Gori."

Lahko v Večeru objavlja kar vsak šalabajzer in dobi celo plačano?

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.