Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Zavetišče pod Ojstrico

Drobci in ostanki: Kamniti podstavek za bivak sta pred več kot 55. leti gradila Fajgelj in Reya. Vladko je ob tem zapisal, da je bila izgradnja temelja zanj kot VI. stopnja pri plezanju.

Planinski vestnik (1955): Bivak pod Ojstrico - odprt

V nedeljo 28. avgusta 1955 je PD Celje odprlo alpinistični bivak pod severno steno Ojstrice, slabo uro hoda s Klemenškove planine in s Korošice. Bivak stoji med macesni tik pod steno in je lepo viden s poti na Škrbino in na Škarje. Bivak bo izhodišče za plezalne ture v severnem ostenju Ojstrice, v kateri potekajo znane smeri M. M. Debelakove, Režka, Modca, Ogrina, Omerze, Herleta in Vršnika pa tudi povojnih plezalcev, ki so speljali preko severne stene izredno zanimivo prečnico.
PD Celje je bivak sklenilo postaviti že pred tremi leti, vendar se je otvoritev zavlekla. ker je imelo društvo gospodarske težave zaradi investicij.
Načrt za bivak je naredil arhitekt tov. Vlasto Kopač, vendar pri notranji opremi tesarski mojster Žagar iz Loke pri Mozirju ni upošteval v celoti njegove zamisli. Delno je opremi prispevala Tovarna emajlirane posode v Celju, ki je dala kuhinjsko posodo, na roke je šla tudi Kovinarska šola v Celju, sicer pa je vse stroške za bivak nosilo društvo. Znašajo cca 250000.- din. Od domačih alpinistov je za bivak največ prispeval pokojni Vladko Fajgelj, ki je s tovarišem Reyo prenašal material in gradil kamniti podstavek, kar je bila zanj VI. stopnja. (Tako je izjavil na lističu, ki ga je pustil v bivaku, ko je z delom končal.)
Organizacija dela za bivak je bila v rokah gospodarja Planinskega doma v Logarski dolini prof. Rotarja.
K otvoritvi se je zbralo kakih 30 alpinistov iz raznih krajev Slovenije, nekaj odbornikov PD Celje in arhitekt Vlasto Kopač. Predsednik PD Celje tov. Tine Orel je goste pozdravil in v kratkih besedah očrtal pomen bivaka in proglasil »Bivak pod Ojstrico« za odprt.

Foto: Načrt Vlasta Kopača za Celjski  bivak pod Ojstrico - iz arhiva Franceta Malešiča 

Ostanki zavetišča          21. 8. 2010

Temelji

Posoda za deževnico (še drži)

Ostali - zrasli so le macesni

Obnova in vzdrževanje gorskih zavetišč je nedvomno velik zalogaj in trdo delo za vsakogar, ki se ga loti. Vsekakor je prav, da se tega početja lotimo dovolj premišljeno, da ostane čim manj odpadkov, ki bi ob morebitni opustitvi, na kakršen koli način, obremenjevali to čudovito okolje. Torej gradimo majhno, enostavno in preprosto, kot že sama beseda in pomen zavetišča to pove, brez nepotrebnih betonskih temeljev. Osnovni gradbeni element naj bo les (pokrit z ustrezno pločevino) in čim manj raznoraznih izolacij, ki potem tvorijo problem.

Občutek, da si nekoč sedel (počival) pod mogočno čarno steno, v imenitnem bivaku, je pa vseeno lep.

Boris Štupar

 

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Zavetišče pod Ojstrico"

Tone Škarja,

Zadnjič sem vprašal Habjana (urednika PV), zakaj ni v članku o bivakih predstavil tudi tega pod Ojstrico, kajti vse druge je. Pa je rekel, da je baje v preveč slabem stanju. No, danes vidim, da je bila njegova odločitev pravilna.

Morda bi nasledniki njegovih graditeljev vsaj pokurili in pospravili teh nekaj ostankov. - Tone

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.