Išči

Arhiv

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Živeti alpsko – sonaravni turizem

Polet, Neprijetna resnica - Anita Drev: Ste kdaj pomisli, kakšen vpliv ima izbira vaših počitnic na zdravje našega planeta? Če počitnikujete v Alpah, morate temu dati še toliko večji poudarek.

Alpe so eden največjih naravnogeografskih prostorov v Evropi in eden najpomembnejših ekosistemov v na svetu. Že več kot 150 let spadajo med najbolj privlačne turistične destinacije. Od zibelke sodobnega turističnega potovanja so se razvile v intenzivno turistično regijo: z več kot 100 milijoni obiskovalcev na leto ustvarijo letno dodatno vrednost iz turizma okoli 50 milijard evrov. Ob želji po nadaljnjem razvoju te panoge, ki je tudi izjemno pomemben vir prihodka prebivalcev tega območja, se vse prevečkrat pozablja, da je na približno 190.000 km2 velikem območju Alpskega loka kar 900 zavarovanih območij, ki obsegajo približno 23 odstotkov alpskega prostora. Za ta območja v Alpah so v primerjavi z drugimi gorskimi območji značilne kulturne krajine, ki segajo v višje predele in jih odlikuje bogata biotska raznovrstnost, Alpe pa so tudi pljuča in eden glavnih vodnih virov za vso Evropo, zato si je nujno prizadevati za ravnanje, ki bo zagotavljalo njihovo ohranjanje.

Začaran krog razvoja Alp kot turistične destinacije?

Turizem močno pripomore k spreminjanju alpske krajine in ima velik vpliv na podnebne spremembe, saj njegove določene oblike proizvedejo več toplogrednih plinov kakor druge. Čezmerna turistična raba je privedla k temu, da je danes turizem v posameznih delih Alp že postal negativen primer za razvoj, ki uničuje okolje in ni trajnosten. Negativni vplivi se tako že kažejo v izginjanju rastlinskih in živalskih vrst oziroma njihovi ogroženosti ter povečanem številu naravnih nesreč. A vseeno je treba biti pri tem pozoren na to, da je samo vsaka deseta izmed skoraj 6000 občin v Alpah intenzivno izkoriščena za turizem, medtem ko ima večina alpskega prostora malointenziven turizem ali ga sploh nima. Po drugi strani se veliko alpskih območij sooča s trendom urbanizacije in z upadanjem števila prebivalstva (problematičen je tudi beg možganov) ter marginalizacijo podeželja. Zato je razvoj turizma izjemnega pomena, da bodo Alpe ohranile prebivalstvo, saj bo le to zagotovilo, da podeželsko okolje in naravna območja ne bodo še naprej izgubljala pomena. Kako torej iz začaranega kroga?

Alpe kot trajnostna turistična destinacija

K sreči ima vsak trend tudi svoj protitrend, ki ga je mogoče zaznati v povečanem povpraševanju po ponudbah sonaravnega turizma. Sonaravne športne in prostočasne dejavnosti v pokrajini, kot so sprehodi, treking, zimsko pohodništvo, kolesarjenje, vožnja z gorskim kolesom (po za to urejenih poteh), planinarjenje, turno smučanje in plezanje, marsikje pripomorejo k razcvetu lokalnega turizma.

Ena najnovejših pobud Stalnega sekretariata Alpske konvencije, katere namen je spodbujanje razvoja Alp kot trajnostne turistične destinacije, je izdaja publikacije Per Alpes, v kateri lahko pohodniki in ljubitelji gora najdete 20 krožnih pohodnih tur za odkrivanje Alp. S takšnimi projekti želi tudi Sekretariat prispevati k uresničevanju protokola AK za področje turizma, katerega cilj je, da se s skupnimi prizadevanji poiščejo metode, ki bodo z omejenimi viri v gorskem prostoru ravnale najbolj gospodarno in brez posledic za prihodnje generacije. Ena izmed oblik turizma, ki tak razvoj omogoča, je ravno pohodništvo.

Publikacija predstavlja vse najbolj poznane alpske ture, kot so Mont Blanc, Matterhorn, Monte Rosa, Veliki Klek (Grossglockner), Triglav in Zugspitze. Opisani so tudi pohodi okoli vrhov ali po gorovjih, ki jih pogosto zasenčijo bolj poznana in pogosteje opisana pogorja. Taka izbira pohodnih tur, s poudarkom na gorskem turizmu, zasleduje cilj, da bi tudi bolj zapostavljene regije našle nove razvojne priložnosti in hkrati ohranile podeželsko okolje dokaj nedotaknjeno. Poleg tega želi publikacija poudariti, da obiska niso vredne le visoke gore zunaj Evrope, temveč da alpski prostor ponuja zelo bogat in raznolik nabor pohodnih poti. Zaradi krajše vožnje, ki jo prinaša tovrstni turizem, se varuje tudi podnebje, posamezniki pa lahko delujemo bolj ekološko ozaveščeno. Za vsako pohodno turo je prav tako vedno izbrano izhodišče, ki je dosegljivo z javnimi prevoznimi sredstvi, kot sta vlak in avtobus.

Tudi ekotek za spodbujanje trajnostnega turizma

Kot smo pisali že v prejšnjih številkah, se bo v nedeljo, 8. avgusta 2010, v Mojstrani na dan Alpske konvencije dogajala vrsta aktivnosti, s katerimi se boste lahko seznanili z naravnimi in kulturnimi znamenitostmi slovenskih Alp ter spoznavali primere dobrih praks trajnostnega razvoja tega območja pri nas. Poleg netekmovalnega teka na 10 kilometrov in pohoda po poteh Triglavskih narodnih pravljic vas v sodelovanju z lokalnimi partnerji vabimo na številne dejavnosti, o katerih si lahko več preberete na spletni strani www.olimpik.si/ekotek, kjer za tek in pohod že zbiramo prijave. Spodbujati želimo tudi uporabo javnega potniškega prometa, zato bo z Jesenic, do koder se lahko pripeljete ali z vlakom ali avtobusom, do Mojstrane organiziran brezplačen avtobusni prevoz. Vabljeni, da se nam pridružite!

Piše Anita Drev

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

ARHIV

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.