Objavljalci

Authors

Arhiv

Za Škofica in Sovo finale v Arcu previsok cilj

SiOL, Sportal - STA: Po petkovem ženskem finalu v težavnostnem plezanju na svetovnem prvenstvu v športnem plezanju so danes na sporedu še odločilni boji v moški konkurenci.

Nastope v Arcu sta v spodnjem delu polfinala končala najstarejši in najmlajši član slovenske reprezentance v Italiji, 32-letni Matej Sova na 22. in 17-letni Domen Škofic na 26. mestu.

Najboljši dosežek moške ekipe na članskih svetovnih prvenstvih v težavnosti je tako še vedno 17. mesto Klemna Bečana izpred dveh let na Kitajskem.

Doktor farmacije Sova je s prvim polfinalom na SP, v katerem je ubranil 22. mesto iz kvalifikacij, vpisal dosežek kariere. "Že na začetku leta sem se odločil, da bo to moja zadnja sezona, ne glede na rezultate. Priprav sem se lotil zelo resno, saj sem želel v Arcu narediti dober rezultat in se posloviti na vrhuncu. Moj cilj je bil vsekakor finale," je dejal Sova, ki je največji uspeh, sedmo mesto v svetovnem pokalu, vpisal leta 2004 v Kranju, v naravni skali pa je trikrat splezal smer 9a z rdečo piko.

V Arcu je svojo priložnost dobil tudi še ne polnoletni Radovljičan Škofic, ki si je na svojem debiju na prvem članskem prvenstvu, na katerem je lahko nastopil, že priboril polfinale, v katerem je sicer za tri mesta poslabšal dosežek iz kvalifikacij. "Za mano je dobra izkušnja, poskusil bom nastopiti na čim več tekmah in bo napak v prihodnje čim manj," je dejal Škofic, ki ga letos čaka še mladinsko svetovno prvenstvo v Imstu. Škofic je letos v naravni skali izenačil najboljši rezultat na pogled med Slovenci, 8b+, kar sta doslej dosegla le izkušena plezalca Klemen Bečan in Maja Vidmar.

Drugi štirje Slovenci so nastope končali že v kvalifikacijah. Bečan je zasedel 33. mesto, trije debitanti Urban Primožič, Sergej Epih in svetovni kadetski prvak Jure Raztresen pa so zasedli 45., 53. in 63. mesto. Slovenke so bile včeraj uspešnejše - Mina Markovič je osvojila šesto mesto, Natalija Gros in Vidmarjeva pa sta si razdelili 11. mesto.

V večernem finalu se bo merilo najboljših osem športnih plezalcev. S prvega mesta bo prvi naslov svetovnega prvaka napadal zmagovalec uvodne tekme svetovnega pokala v težavnosti v Chamonixu 20-letni Jakob Schubert, ki si prvi mesto deli z nekdanjim svetovnim prvakom iz leta 2007 Špancem Ramonom Julianom Puigblanquejem. Njegov rojak Patxi Usubiaga Lakunza ne brani svetovnega naslova zaradi poškodbe. Tik za prvima dvema se je uvrstil svetovni podprvak Čeh Adam Ondra, ki se vrha polfinalne smeri ni dotaknil. V finale se je uvrstil tudi ruski 40-letni veteran Jevgenij Ovčinikov.