Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Eden mrtev, usoda drugega še neznana

Primorske novice - Neva Blazetič: Popolna neznanka je, kaj se je na Mangrtu dogajalo potem

MANGRT ► Goro bodo spet pregledali

Usoda drugega alpinista neznana

Včeraj zjutraj je helikopter Slovenske vojske z gorskimi reševalci spet poletel nad Mangrt, vendar pogrešanega alpinista niso opazili. Strmine so zasute s snegom.

Enega od mladih alpinistov so našli mrtvega v torek proti večeru, in sicer pri križu na vrhu Mangrta. Pokojnega so v helikopter dvignili v strahotnih vremenskih razmerah.

Tam sta ostala oba nahrbtnika (na fotografiji), ki naj bi ju poskušali s helikopterjem dvigniti danes, ko bodo ponovno pregledali območje. Včerajšnje iskanje ni bilo uspešno. Ugotovili so le, da pogrešanega na vrhu zagotovo ni.

Klasično reševanje do nadaljnjega ni mogoče, saj bi ogrozilo varnost samih
reševalcev. ► 12



MANGRT ► S helikopterjem so včeraj natančno pregledali mangrtski masiv

Eden mrtev, usoda drugega še neznana


Včeraj zjutraj je helikopter Slovenske vojske ob 9. uri skupaj z reševalci ponovno poletel nad Mangrt. Natančno so pregledali ves mangrtski masiv, toda pogrešanega alpinista niso opazili. Jutri bo policijski helikopter poskušal z vrha gore pobrati dva nahrbtnika, ki sta ostala tam, pri tem bodo še enkrat pregledali celotno območje. Klasično reševanje ni mogoče.

"Preiskali smo celoten masiv Mangrta, žal brez uspeha. Na vrhu je trdo in spihano do stare, ledene podlage, zato pogrešanega tam zagotovo ni. Okrog po strminah je vse zasuto s snegom," nam je včeraj po jutranjem preletu helikopterja pojasnil vodja bovških gorskih reševalcev Lado Mrakič. Kot pravi, v torek opažene sledi v snegu niso mogle biti sveže. Po temeljiti analizi so reševalci ugotovili, da so bile to stare sledi v trdi podlagi, ki so jih za seboj pustili planinci pred desetimi dnevi.

Kako naprej? Ker je nevarnost plazov v meter debeli snežni odeji največja, klasično reševanje do nadaljnjega ni mogoče. Ker konec tedna napovedujejo novo pošiljko snega, vzpon na Mangrt še vsaj dva tedna ne bo varen, ocenjujejo reševalci. Že v minulih dneh so se pri poskusih vzpona na goro izpostavljali izjemni nevarnosti. Sama sreča, da se tudi osmim bovškim reševalcem v ponedeljek in devetim bovškim ter 13 tolminskim reševalcem v torek ni zgodilo nič. Pri prodiranju od Mlinča do Mangrtskega sedla in še naprej proti razcepu italijanske in slovenske smeri na Mangrt so morda šli celo čez mejo varnosti, kar dejansko niti ni dopustno. Že pred Časom je bila namreč na državni ravni sprejeta načelna odločitev, da se za vsako ceno ne rešuje. Če gre kaj narobe, so namreč vodje akcij kazensko odgovorni.

Tudi dvigovanje pokojnega v helikopter, ki so ga našli pri križu na vrhu Mangrta v torek pod večer, je potekalo v strahotnih razmerah, med hudimi sunki vetra. Tudi zato so lahko dvignili le mrtvega fanta, oba nahrbtnika pa so pustili.

Popolna neznanka je, kaj se je na Mangrtu dogajalo potem, ko sta alpinista iz Cerknega in Idrije v noči na ponedeljek priplezala na vrh. Kot smo poročali, se jima je zapletlo že v smeri Bija drekerija, ki sta jo v nedeljo nameravala preplezati. Zaplezala sta se pod vrhom in se na vrh prebila s pomočjo navodil Petra Podgornika po telefonu. Tam sta ostala, kljub odločnim nasvetom bovških reševalcev, naj sestopita. Zaman je zdaj ugibati, kaj bi bilo, če bi se odločila drugače. Načelno dejstvo pa ostaja; v pričakovanju slabega vremena je treba nemudoma in za vsako ceno proti dolini, pa četudi tipajoč v temi vsak meter poti.

Mangrt je nevarna gora. Starosta bovških reševalcev Anton Mlekuž je v svoji karieri naštel 14 žrtev v tem masivu in množico nesreč. Pozimi je vzpon vedno alpinistični podvig. Poleti na Mangrt rinejo množice, med katerimi je veliko neizkušenih in mnogo tujcev, saj cesta pripelje do nadmorske višine dva tisoč metrov. Tudi zato je bilo največ žrtev poleti, in to med manj izkušenimi. Vremenske razmere so zelo spremenljive in hitro zahladi.

Nesrečna alpinista sta bila sicer za vzpon po južni steni iz Loške Koritnice ustrezno opremljena. Vendar samo za primer, če bi vse gladko teklo. Kot zdaj ocenjujejo reševalci, nista bila dovolj dobro opremljena za bivakiranje.

NEVA BLAZETIČ

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.