Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Mladinski parlament je ful pomemben!

alpMedia: Sarah Schwarz (Innsbruck/A) je bila ena izmed tistih, ki so si izmislili politična pravila igre.

Kot šestnajstletnica je skupaj s svojo šolo organizirala prvi mladinski parlament Alpske konvencije. Prepričana je, da bi morali "pravi" politiki bolj prisluhniti mladim.

Sarah Schwarz je navdušena nad gorami. Ko zapade dovolj snega, osvaja vrhove s smučmi, poleti pa se vozi z gorskim kolesom. "Alpe so enkratne," pravi in se obenem jezi na tiste, ki politiko sicer kritizirajo, sami pa ne storijo ničesar. Domačinka iz Innsbrucka stvari spreminja. Že pri šestnajstih je pripadala skupini dijakov, ki so leta 2006 ustanovili mladinski parlament Alpske konvencije. Leto pozneje je celo vodila generalno skupščino in moderirala razpravo dijakov iz sedmih alpskih držav. Meni, da je "ful" pomembno, da obstaja mladinski parlament o Alpah. "Saj tukaj vendar živimo in probleme občutimo." Ko je sicer govora o politiki, se obravnavajo samo velike teme. "Tukaj pa gre za teme, ki zadevajo nas."
 

Kljub temu pa Sarah Schwarz ne želi v politiko. Navdušujeta jo literatura in film, rada potuje, tu in tam si denar služi kot prodajalka. Bo nekega dne pravnica, novinarka, mogoče vendarle diplomatka? To so predstave samozavestne enaindvajsetletnice o bodočem poklicu. Trenutno študira pravo in prevajalstvo na univerzi v španski Salamanki. Študij medijev je že za njo, živela je na Floridi, zelo si želi potovati v Francijo. Sarah je prepričana, da izmenjava med različnimi kulturami spreminja ljudi in njihov pogled na svet. Za regijo z različnimi jeziki in kulturami, kot so Alpe, je taka izmenjava še posebno pomembna. In prav to se je naučila pri mladinskem parlamentu.
Ko je delovala v okviru mladinskega parlamenta Alpske konvencije, si je Sarah Schwarz izkušnje pridobila tudi z drugimi mladinskimi parlamenti. Kdor jih ne pozna, tudi ne bi takoj razumel, zakaj so bili predpisi glede oblačil tako "pikolovski" in zakaj se je treba zahvaliti, kadar predsedujoči nekomu dodeli besedo. "Z važenjem nima to nikakršne povezave," pojasnjuje študentka. Potrebno je pač posebno vzdušje. Tako kot tudi vsebinske priprave. Ko pripoveduje, kako so se učenci celo v odmorih potegovali za glasove drugih udeležencev, zveni ponosno. To je bilo lobiranje, kot v pravi politiki! "Mladinski parlament," pove Sarah, "ustvarja zavest o političnih procesih."
Pozimi 2006 je Sarah Schwarz prejela vabilo, da na Alpski konferenci predstavi mladinski parlament. V napetem pričakovanju in polna veselja je odpotovala v avstrijski Alpbach. "Prav vsi okoljski ministri nam zares niso prisluhnili," pravi in nenadoma zveni njen glas zelo odraslo. Resolucije mladinskega parlamenta, je prepričana, so vendarle pomemben prispevek. Od leta 2009 obstaja dokument, v katerem mladinski parlament poziva politiko, da pojasni, kaj se je zgodilo s predlogi. Navsezadnje gre za nekaj več kot le za retorično vajo oziroma kulturno ali miselno izmenjavo med mladimi, poudarja Sarah Schwarz. "Prepričani smo, da so naši predlogi zelo pomembni."

Devet šol, sedem držav, ena tema
Pobudo za ustanovitev Mladinskega parlamenta Alpske konvencije (YPAC) sta leta 2006 dala Stalni sekretariat in Akademska gimnazija iz Innsbrucka. Parlament naj bi imel vlogo foruma za vse, ki so stari od 16 do 19 let in želijo razpravljati o vprašanjih, ki se nanašajo na Alpe. Mladi so med drugim napisali resolucije, ki sicer za Alpsko konferenco niso zavezujoče. Mladinski parlament zaseda enkrat letno v eni od občin partnerskih šol - leta 2011 bo na vrsti švicarska občina Herisau. Delovni jezik je angleščina, fantje pa morajo na zasedanjih nositi kravato. >> www.jugendparlament.tsn.at

 07.02.2011

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave
Značke:
informacije

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.