Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Obnova Ribniške koče in usposabljanje vodnikov

Večer, 18.03.2004, Narava, gore in ljudje: Občni zbor Planinskega društva Paloma Sladki Vrh

Občni zbor Planinskega društva Paloma Sladki Vrh


Obnova Ribniške koče in usposabljanje vodnikov


Z uvodnim stavkom "V zadnjih letih je postalo pohodništvo posebna oblika gibanja v naravi" je Franc Perko, ki je predsednik že deveto leto, pozdravil planince na rednem letnem občnem zboru Planinskega društva Paloma Sladki Vrh in nadaljeval: "O tem priča povečanje števila naših članov, ki se je v letu 2003 povzpelo na 303, med njimi je 78 mlajših od 18 let in 17 starejših od 60. V preteklem štiriletnem obdobju smo bili zelo aktivni, med najzahtevnejše aktivnosti spadata obnova Ribniške koče in ureditev apartmajev v bivšem gospodarskem poslopju, v kar smo vložili deset milijonov tolarjev in 2761 ur prostovoljnega dela. Nastali so čudoviti apartmaji, ki jih bomo lahko izkoristili člani ali pa jih bomo oddajali drugim planincem ter tako povrnili vsaj nekaj vloženih sredstev. Denar bomo še kako potrebovali, saj nas letos čaka nujna obnova kuhinje."

Društvo je poleg stalnega usposabljanja članstva za varno gibanje v gorah izšolalo dva planinska vodnika Akategorije, a si želi še kakšnega vodnika Bkategorije za pohode v visokogorje. Niko Drečnik in njegovi markacisti so trasirali in z markacijami označili Šentiljsko pot, za kar so leta 2003 dobili priznanje markacist leta, in izdali vodnik po Šentiljski poti. Od odprtja Šentiljske poti sta minili dve leti, zanimanje zanjo pa narašča - značko za prehojeno pot je dobilo že 260 pohodnikov. Poleg te so trasirali in z markacijami označili tudi pot 660 od Sv. Duha na Ostrem vrhu do Kaple. Organizirali so številne pohode in planinske izlete v visokogorje, med drugim na Snežnik, Golico in v južne bohinjske gore. Ob praznovanju 25-letnice društva so izdali Zbornik o delu društva v obdobju 1976-2001. Na Ribniški koči so organizirali srečanje planincev Podravja.

Društvo, predvsem pa mentorica mladih Marija Mirič, je v letih razvoja posvečalo veliko pozornosti delu z mladimi, ki ne pomeni le vključevanja v planinske krožke in trenutne aktivnosti, ampak tudi skrb za prihodnost planinske dejavnosti. Mladi so se usposabljali v treh planinskih taborih: na koči Loka pod Raduho, pri Triglavskih jezerih in na planini Razor. Pet učencev OŠ Sladki Vrh je po opravljeni planinski šoli dobilo potrdilo. Mladi planinci so s svojo mentorico na Osnovni šoli Sladki Vrh organizirali 15. regijsko tekmovanje Mladina in gore, udeležilo se ga je 34 ekip s 170 udeleženci, in se uvrstili na državno tekmovanje. Ob tej priložnosti so tudi izdali bilten in v njem predstavili kraj, tovarno in planinsko društvo. Sodelovanje z OŠ Šentilj je po nekaj letih le obrodilo sadove; šentiljski osnovnošolci so z mentorico Alenko Paulič ustanovili planinski krožek in vanj vključili 35 učencev.

Zaključek občnega zbora je bil še posebno svečan, saj so najuspešnejšim članom in mladim planincem podelili priznanja. Bronasti znak Planinske zveze Slovenije za starejše planince so prejeli Magda Kravanja, Srečko Korošec, Rudi Maver in Albina Pohar. Mladim planincem so podelili: bronasto značko mladi planinec Andreji Kauran, Katji Leopold in Jerneju Pivcu, srebrno Klemenu Lovrenčiču, Mišelu Miheljaku in Katji Leopold, zlato značko in diplomo mladi planinec pa sta prejela Tina Pivec in Uroš Kristl.

zok

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.