Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Vetrna energija ali energija v veter?

Večer, 18.03.2004, Narava, gore in ljudje - Vasja Jager:

Kako bodo vetrne elektrarne vplivale na turizem - Peticija neformalne civilne iniciative Kras-Vremščica proti postavitvi

Kako bodo vetrne elektrarne vplivale na turizem


Vetrna energija ali energija v veter?


Peticija neformalne civilne iniciative Kras-Vremščica proti postavitvi vetrnih elektrarn na Krasu - Kot skrajnost so napovedali referendum


Razprava o postavitvi in umeščanju vetrnih elektrarn v prostor se nadaljuje. Na prostorski konferenci v Divači so sodelujoči predstavili predloge, ki se bodo upoštevali pri spremembah in dopolnitvah prostorskih ureditev. V torek, 2. marca, je v prostorih Občine Divača potekala 2. prostorska konferenca, namenjena podajanju predlogov za spremembe in sestavine občinskih planov v zvezi s postavitvijo vetrnih elektrarn na območju Selivca in Vremščice. Predloge so predstavili predstavniki lokalne skupnosti, gospodarstva, interesnih združenj in organizirane javnosti.

Jelka Balaban iz koprske Urbanistike je izpostavila dejstvo, da so bile za tri nize vetrnih turbin na Selivcu in dva niza na Vremščici pridobljene in upoštevane smernice vseh zainteresiranih nosilcev urejanja prostora, pri čemer je večina projekt podprla. Kolikor se je le dalo, so upoštevali usmeritve s področja varstva narave. Ugotovili so, da je postavitev vetrnih elektrarn projekt, ki je sicer zelo zahteven, a je sprejemljiv. Morebitne vplive na okolje, ki bi se lahko pojavljali med gradnjo, bo investitor odpravljal s sprotno sanacijo terena, vegetacije itd., vse v smeri približevanja oziroma ohranjanja prvotnega stanja. Poseg je torej treba obravnavati celovito in upoštevati njegovo okoljsko, socialno in ekonomsko dimenzijo. V tem duhu je projekt tudi pripravljen.

Odzivali so se predvsem okoljevarstveniki. Tako je predstavnik Društva za varstvo okolja Robert Rogič predstavil peticijo neformalne civilne iniciative KrasVremščica proti postavitvi vetrnih elektrarn na Krasu in kot skrajnost napovedal referendum. Zahteval je izvedbo meritev vetra, investitorja je še obtožil nestrokovnosti, neupoštevanja volje občanov Krasa in se ob koncu opravičil za moraliziranje, "čeprav je prav moraliziranje namen", kot je še zaključil.

Poleg Rogiča je investitorju neupoštevanje volje lokalnega prebivalstva očital tudi predstavnik vaške skupnosti Senadole. Vaščani naj bi se na zboru 29. februarja letos izrekli proti postavitvi vetrnih elektrarn in med drugim zahtevali tudi izdelavo študij o vplivu hrupa, ki naj bi ga vetrne elektrarne povzročale.

Predstavnik krajevne skupnosti Senožeče Anton Može, ki je omenjeni sestanek vaške skupnosti tudi vodil, je prisotne in Rogiča opozoril, da so se ljudje v vasi Senadole odločili za postavitev vetrnih elektrarn, nasprotovali pa so postavitvi transformatorske postaje na njivi. Može je še poudaril, da so na svetu krajevne skupnosti, ki vključuje sedem vasi, podrobno preučili postavitev vetrnih elektrarn in se odločili za postavitev. Takšna je soglasna odločitev občanov, ki v postavitvi vetrnih elektrarn vidijo možnost napredka.

Črtomir Pečar, vodja službe za prostorsko načrtovanje v parku Škocjanske jame je postavitev vetrnih elektrarn označil kot nesprejemljivo ne le na območju parka in Krasa, ampak tudi na območju celotne Slovenije. Postavil je tudi vprašanje, kako bodo obstoječe vetrne elektrarne vplivale na turizem, ki se v zadnjih letih na tem območju razvija.

V imenu Društva za okolje, družbo, naravo in zdravje iz Ljubljane je Tomaž Ogrin strokovnjake pozval, naj povedo, kaj vetrne elektrarne pomenijo za energetski razvoj Slovenije. Ministrstvo za okolje je pozval, naj v okviru Nacionalnega energetskega programa (NEP) predstavi tudi strateško različico, ki ne vključuje vetrnih elektrarn, in še dodal, da izgradnja vetrnih elektrarn v NEP ne prispeva nič bistvenega.

Oglasili so se še nekateri predstavniki društev in institucij in podali predloge za najrazličnejše raziskave; za izdelavo študije migracijskih poti za velike sesalce, izdelavo študije o motnjah in škodi za jadralno letenje ter o nevarnosti za jadralce itd.

Rezultati javnomnenjske raziskave o temi so pokazali, da se je v njej zajeta večina lokalnega in tudi slovenskega prebivalstva izrekla v prid izgradnje vetrnih elektrarn in njihove postavitve v bližnjo okolico. Morda pa bo za dokončno rešitev razprave res treba izvesti (še en) referendum, kot je bilo slišati tudi na konferenci.

Vasja Jager

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.