Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Planinca zdrsnila pod Plemenicami?

Slovenske novice, 03.02.05 – Mirko Kunšič: Ugaša upanje, da bi našli 27-letnega Davida Pokornyja in leto mlajšega Davida Jungmanna živa

Dan v novicah

Planinca zdrsnila pod Plemenicami?

Ugaša upanje, da bi našli 27-letnega Davida Pokornyja in leto mlajšega Davida Jungmanna živa — Na Triglav sta se namenila načrtno, po dveh poteh — Sledi kažejo, da sta se čez Luknjo podala do Tržaške koče na Doliču — Med begom pred slabim vremenom sta zdrsnila pod Plemenicami ali pa ju je pri sestopanju prek južnih pobočij nad Zadnjico odnesel plaz — Mineva teden, odkar sta odšla iz Mojstrane v Vrata — Pogrešane vedno išče policija ob pomoči GRS


Kranj, Vrata, 2. februarja
"Če se bo orkanski veter do popoldneva umiril, nam bodo piloti helikopterja Letalske policijske enote MNZ omogočili danes v sredo še tretji prelet območja, kjer sta izginila oba češka alpnista. Trenutne razmere v visokogorju ne dovoljujejo, da bi se iskanja lotili, tako s primorske kot gorenjske strani, z več gorskimi reševalci in našimi pripadniki Gorske policijske enote. Pobočje pod Plemenicami, nad dolino Zadnjice, je zalito z napihanim snegom. Le-ta ni predelan, zato je nevarnost proženja plazov trenutno velika," pove o iskanju pogrešanih, še ne 27-letnega Davida Pokornya in leto mlajšega Davida Jungmanna policijski inšpektor Robert Kralj, prvi med gorenjskimi pripadniki Gorske policijske enote in gorski reševalec letalec - inštruktor postaje GRS Tržič.

V Pragi so vsi, ki poznajo oba zaljubljenca v gore, zelo zaskrbljeni. Za razplet iskanja se osebno zanima tudi veleposlanik Republike Češke v Ljubljani.

Akcije iskanja so zakonsko v domeni policije, konkretno zadnjo vodi Damjan Lepoša, pomočnik komandirja postaje policije Kranjska Gora. V ponedeljek, ko je izvedel za pogrešana je poklical v pomoč kolege, pripadnike Gorske policijske enote PU Kranj in PU Nova Gorica, ti pa še dodatno gorske reševalce postaj Mojstrana in Bovec.

Vsak s svoje strani so se lotili pregledovanj terena. V začetku doline Vrat parkirana škoda je bila prva potrditev, da se oba Davida nista vrnila z gora. Vpisala sta se v zvezek v zimski sobi v Vratih. Tam sta prespala noč na petek 28. januarja. Oprtala sta si polna nahrbtnika in se odpravila do 3,5 km in 600 višinskim metrov oddaljenega bivaka pod Luknjo. Od tam sta se dopoldne okrog 10 ure po SMS oglasila prijatelju v Pragi.

"Po vsem, kar smo policisti zbrali na terenu kaže, da sta alpinista skrbno načrtovala zimski vzpon na Triglav. Ničesar nista prepustila naključju. Naredila sta si načrt in praktično vedela, koliko kilometrov poti in s tem višinskih metrov morata premagati po etapah, da bosta na vrhu Triglava. Tako je po njunem iz Mojstrane do vrha dobrih 24 km in nekaj več kot 2000 višinskih metrov vzpona. Ugotovili smo, da sta imela tudi razdelano drugo možnost, da bi se iz Aljaževega doma vzpela v petih urah do doma Valentina Staniča in navzgor do Triglavskega doma na Kredarici pa navzdol do Planike in od tam na vrh Triglava. Pri obeh možnostih sta alpinista izračunala, da bi praviloma tako eno ali drugo pot zmogla v dobrih osmih urah. Ko pa smo v ponedeljek popoldne prebrali njuno sporočilo v zimski sobi Tržaške koče na Doliču (2151 m), da se Triglavu v tako slabem vremenu odpovedujeta in da se bosta vrnila nazaj v Vrata, smo lahko nekoliko zožili območje iskanja," dodaja Robert Kralj.

Lani je bil še s sedmimi kolegi GPE, ki so del Posebne policijske enote PU Kranj v osmih iskanjih pogrešanih oseb v gorah. 29 krat so bili v pravih reševanjih, od tega kar 25 krat, ko so kot posamezniki dežurali z GRS in zdravniki na letališču Ljubljana v Letalski enoti policije. 13 krat so bili pripadniki GPE na varovanjih športnih in javnih prireditev v visokogorju, nudili so še veliko asistenc. Skupno so jih klicali lani 77 krat, kar praktično pomeni, da je vsak od njih bil strogo v tej službi GPE polnih 30 dni. Skupaj z ostalimi kolegi iz drugih PU so lani opravili 21 iskanj v gorah in bili v 58 pravih reševanjih, kar je petina vseh reševanj slovenske GRS.

V torek je močan veter preprečil pilotoma helikopterja LPE, da bi pristala z reševalci pod Plemenicami, kjer po dozdaj vedenem obstoja največja verjetnost, da se je obema Davidoma kaj zgodilo.

Skupina njihovih kolegov iz Pu Nova Gorica je skupaj z reševalci postaje GRS Bovec pregledovala del poti iz Zadnjice proti Doliču vse do Skoka in območja kjer je koča TNP. Nad tem območjem je nekdanja vojaška transportna pot zasuta z nanosi snega.

"Veter je raznašal take količine snega, da je v slabi uri zamedel vse sledi iskalcev. So pa nad dolino Korit nad Zadnjico reševalci našli v ledu odtise derez dveh, ki sta bila namenjena navzdol. In na pobočju je bilo nenadoma konec teh "podpisov". Ne vemo pa, ali sta se tod pred slabim vremenom z Doliča umikala oba Čeha," pove Robert Kralj.

Jutri bo minil teden kar sta se Pražana namenila iz Mojstrane v Vrata in navzgor na Triglav. Njun sobotni zapis v zimski sobi Tržaške koče na Doliču: "No Triglav, Yes Aljažev Dom !" je njuna zadnja sled.

Mirko Kunšič


Po podatkih vodje OKC PU Kranj Zdenka Guzzija je na njihovem območju vse od leta 1987 osem pogrešanih oseb. Zadnja, ki je še vedno niso našli je Jeseničanka Ertlova. Lani 20. januarja so njen avto našli na istem parkirišču kot sta ga pustila zdaj pogrešana Čeha. Na poti do zgornjega slapu Peričnik pa domnevno njen dežnik. Za Ertlovo se je izgubila vsakršna sled.
Toni Smolej, načelnik Komisije GRS Slovenija nam je povedal, da je GRS lani pomagala v 300 reševanjih. Z gora so prinesli in pripeljali 20 mrtvih, če pa tem dodajo še ostale nesreče se število mrtvih povzpne na 29, kar je statistično 3 manj kot pred dvema letoma. Pri 95 reševanjih so jim pomagali piloti helikopterjev, v več kot polovici reševanj pa so zraven zdravniki gorski reševalci letalci.

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.