Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Poslanstvo Komisije za varstvo gorske narave

pri UO PZS je varovanje in ohranjanje gorske narave

Spremlja vse dejavnosti PZS, ki so kakorkoli povezane z varovanjem gorskega okolja in narave nasploh, skrbi, da se vloga in pomen naravovarstvenega dela v odborih za varstvo gorske narave pri MDO-jih in posredno tudi v odsekih za varstvo narave v PD še okrepi, da bodo članice PZS sproti obveščene o strokovnih, organizacijskih in operativnih ukrepih komisije, predvsem pa, da se bosta z izobraževanjem in usposabljanjem članstva PZS še okrepila pomen in zavest o varovanju narave. Nenazadnje smo varovanje gorske narave planinci zapisali tudi v sam uvod Statuta PZS in Častni kodeks planincev, kjer piše, da vsak planinec z osebnim zgledom in ravnanjem skrbi za ohranjanje gorskega sveta in vedno misli na to, da imajo tudi tisti, ki prihajajo za njim, pravico do pristnega, čistega okolja.

Letos je mednarodno leto planeta Zemlja, zato je Komisija za varstvo gorske narave pripravila več naravovarstvenih akcij v počastitev nekaterih za planince pomembnih okoljskih dni:

Ob mednarodnem Dnevu Zemlje, 22. aprilu smo v Preddvoru pripravili slovesnost, katere so se udeležili številni povabljeni gostje, med njimi tudi sekretar z Ministrstva za okolje in prostor gospod Mladen Berginc, ki je bil tudi slavnostni govornik, planinci, varuhi gorske narave in drugi. Obenem je predsednik PZS, mag. Franc Ekar simbolično odprl Pot Karla in Žige Zoisa.

Za 22. maj – Dan biotske raznovrstnosti smo organizirali vodeno ekskurzijo na Radensko polje pri Grosupljem – krajinski park v ustanavljanju.

Evropski Dan parkov smo počastili z naravovarstveno stojnico na Sviščakih in mimoidoče seznanjali z delom komisije in pomenom varstva gorske narave.

Uradna otvoritev Poti Karla in Žige Zoisa pa bo 14. junija, ko bo organiziran in voden pohod po delu naravovarstvene poti, na katerem bomo s pomočjo strokovnjaka, arheologa spoznali še arheološko najdišče nad Bašljem pri Preddvoru ter prvo etapo poti zaključili na Kališču.
Za to pot smo pripravili tudi vodnik, pri katerem so sodelovali številni strokovnjaki. Pot bo potekala po že obstoječih planinskih poteh, od posestva Brdo, skozi Preddvor do Planinskega doma na Kališču, Bašeljskega sedla in Malega Grintovca, Srednjega vrha in Cajnovce ter prek Javorovega vrha, mimo Planinskega doma Čemšenik, kjer se spusti v naselje Kokra, mimo Suhadolnikove kmetije na Cojzovo kočo na Kokrskem sedlu, se povzpne na Kalški greben, preči vrh Korena, Veliki Zvoh ter se prek Krvavca in Kriške planine spusti do Planinskega doma na Gospinci ter sestopi v naselje Kokra.

Komisija usposablja tudi varuhe gorske narave. Pravkar poteka že šesti tečaj, na katerem je 21 udeležencev iz različnih PD po Sloveniji. Varuhi gorske narave vodijo odseke za varstvo narave v svojih PD in izvajajo različne naravovarstvene akcije, predvsem pa osveščajo planince in druge obiskovalce gora o varstvu narave. Zaključek tokratnega usposabljanja bo v Erjavčevi koči na Vršiču 22. junija 2008.

Za mednarodni Dan gora bomo pripravili okroglo mizo na temo Prepoved vožnje v naravnem okolju.

Rozalija Skobe
Načelnica KVGN

Komisija za varstvo gorske narave  pri UO PZS

 

Uradni list: Zakon o ohranjanju narave

 

KVGN.pzs.si: Varuh gorske narave

  

Zgibanka Varuh gorske narave (PDF, 750 kB)

Kategorije:
Novosti SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Poslanstvo Komisije za varstvo gorske narave"

Tomaž Ogrin,

Zelo lepo in koristno delo. Nekateri, ki žal teh znanj nimamo pa ne osveščamo planincev, ampak se zaganjamo v tiste, ki v gorah in na planinah povzročajo milijonkrat hujšo škodo kot planinci. V tiste, ki kar z bagerji rijejo po gorah in planinah. Enostavno ne moremo mirno gledati, kako nam na veliko uničujejo naravne vrednote. Uničijo planinsko pot, z rožami in živalmi vred (Zelenica, itd. pa po Karavankah). Planinci smo mraveljce proti takim. Planinec, ta prav planinec je že ozaveščen. Državna in občinska birokracija in politiki, ki izdajajo dovoljenja ali tipi, ki rijejo po naravi kar brez dovoljenj, ti so naši naravi najbolj nevarni. Naredite študijo, koliko so doslej uničili planinci, koliko pa tisti drugi. Če ne boste začeli javno nastopati v bran narave ob raznih posegih in jih preprečevati, niste naredili nič. Pa prijetno pot in brez zamere! Preveč uničevalnih barabij sem že videl, pa nič mogel kot posameznik. Trenutno se tepemo za Koseški bajer, ki ni v gorah, je pa ena največjih naravnih vrednot Ljubljane, z vso pestrostjo življenja, v simbiozi z nami. A nerazgledani ne mirujejo. V naslednjih dneh jo hočejo začeti uničevati. Pridite poslušat žabe, opazujte račje mladičke, na obisk prideta laboda, želve se sončijo na otočku in na vejah, ki molijo v vodo. Naredite en krog za duševno rekreacijo in povejte komurkoli, da ga ne pustimo uničiti. Če nas bo veliko, ga rešimo!

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.