Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Usoden padec madžarskega planinca

Večer, Potovanja - Carmen Leban: Čeprav je Gorska reševalna zveza Slovenije opozarjala na nevarnosti v gorah in sklicala tiskovno konferenco, so naše gore spet terjale žrtev.

Zaradi neprimerne opreme je v severni steni Batognice v krnskem pogorju zdrsnil madžarski planinec, ki je dobil tako hude poškodbe, da je umrl na kraju nesreče. Skupina osmih Madžarov se je v soboto iz Lepene povzpela do koče pri Krnskih jezerih, kjer so tudi prenočili, naslednji dan pa so štirje izmed njih pot nadaljevali proti vrhu Krna. Po dobri uri hoje po izjemno strmem in poledenelem terenu so spremenili načrt in se usmerili proti Krnski škrbini.

Uporabljali so krplje, ki po mnenju gorskih reševalcev niso bile primerne za dane razmere, nihče izmed njih pa ni imel derez, brez katerih si obiska gora v teh dneh ne smemo privoščiti. Prav tako tudi ne brez cepina, ki ga je imel le tragično preminuli, a je ostal na nahrbtniku. Pri spuščanju proti Krnski škrbini je namreč uporabljal pohodne palice. Po približno 50 metrih spusta je namreč planincu, ki bi 23. decembra dopolnil 50 let, zdrsnilo na poledeneli skali, padel je po strmem prepadnem pobočju in negiben obležal približno 200 metrov nižje.

Izkušeni gorski reševalec Miljko Lesjak, ki je bil s še nekaj alpinisti v času nesreče na območju krnskega pogorja, je turo, ki je bila usodna za Madžara, opravil malo pred tem. Poudaril je, da so bile razmere izrazito zimske in uporaba derez in cepina nujna. Kot pravi, je bila ena izmed krpelj v neposredni bližini ponesrečenca, druga pa tik ob njem, zato gre predvidevati, da se je spuščal s pomočjo krpelj. "V tem primeru so krplje popolnoma neprimerna oprema, saj jih uporabljamo v mehkem in ne poledenelem snegu," pravi Lesjak.

Truplo ponesrečenca in njegova prijatelja so tolminski gorski reševalci v dolino prepeljali s pomočjo helikopterja Slovenske vojske.

Gorski reševalci opozarjajo, da naj se planinci v gore pozimi odpravljajo primerno opremljeni. Razmere se lahko dokaj hitro spremenijo, zato so cepin in dereze sestavni del opreme, ki sodi v nahrbtnik. Tolminski gorski reševalci so letos sodelovali na 75 reševalnih akcijah, na katerih pa za sedem ljudi žal ni bilo več pomoči.

Carmen Leban

 


 

Vecer.si 14.12.2010

 Planinca so v dolino pripeljali s helikopterjem.

 Planinca so v dolino pripeljali s helikopterjem. (Miljko Lesjak/GRS Tolmin)

 

 

 

Kategorije:
Informacije SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.