Išči

Objavljalci

Poobjave gradiv z aktualnimi vsebinami, objave naših sodelavcev  ...

Objavljalci

Authors

Arhiv

Za prave gorskokolesarske

FAJN.si - Tadeja Rozman: ... navdušence se sezona nikoli ne konča. Na Primorskem je zima bolj blaga, ...

... pa tudi drugod lahko kolesarimo preko celega leta, le nekaj osnov moramo upoštevati.

Gorsko kolo je trpežna zadeva, za zagrizene gorske kolesarje pa je pravi ljubljenček, ki ga – ob primernem vzdrževanju in pametni glavi – dež, blato, sneg, veter, nizke temperature in posledice teh dejavnikov ne motijo.

Vsekakor pa velja, da je gorsko kolesarjenje v primerjavi s cestnim precej bolj varno in sproščeno, seveda pa je pri obeh zvrsteh na prvem mestu razumno obnašanje kolesarjev. Vsekakor pa so objektivne nevarnosti, ki pretijo na cestah v obliki hitro drvečih avtomobilov, precej večje kot na gorskih poteh. Poleg objektivne nevarnosti, pa moramo biti pozorni še na nekatere druge stvari. ...

Celotna objava na Fajn.si >>>

Izboljšajmo tehniko poleti, pozimi bo težje

Ko se pogoji zaostrijo in pritisnejo zimske razmere, moramo biti na gorskem kolesu precej bolj previdni. Strah je odveč, potrebne so le prave odločitve. Pri zimskem kolesarstvu na nas ne prežijo nevarnosti, kot so snežni plazovi, ker nas debelo zasnežena območja niti ne zanimajo (razen nekaterih izjem). Zato pa pri kolesarskih spustih pozimi precej bolj pogosto prihaja do padcev, kot posledica zdrsa na zaledeneli ali zasneženi površini. A ob primernem tehničnem znanju in ustrezni zaščitni opremi, ti padci največkrat niso nevarni in nimajo velikih posledic.

Vsekakor na gorskem kolesu pozimi velja, da je potrebno najprej izboljšati tehniko vožnje, s tem se bo povečalo naše zavedanje o kolesarjenju. Napačno pa je mišljenje, da bo gorsko kolo z velikim vzmetenjem delalo namesto nas. Nikakor! Kontrolo moramo vedno ohraniti sami, saj nas kolo in njegovo vzmetenje ne bo rešilo, zato je nujno, da vedno ohranimo kontrolo in kolo vodimo mi, ne pa da kolo vodi nas. Če si poleti tak način vožnje včasih še lahko privoščimo, nas bo takšno kolesarjenje pozimi teplo.

Jeseni in pozimi, ko so traili vlažni, moramo biti še posebej pozorni na spolzke korenine in težje odseke ter steze prekrite z mokrim listjem, saj so to potencialni odseki, kjer lahko izgubimo nadzor nad kolesom. Zato je pravilna tehnika gorskega kolesarjenja, ki smo se je naučili v idelanih pogojih, v zahtevnih vlažnih pogojih še pomembnejša. A obstaja tudi obratna tehnika, ki pa je včasih lahko bolj boleča: zahtevni pogoji nas prisilijo v učenje pravilne tehnike, s tem pa bomo napredovali v vseh vremenskih pogojih.

Tehnika in telesna pripravljenost

V gorskem kolesarjenju skozi celo leto, še posebej pa v zahtevnejših zimskih razmerah, veljajo predvsem tri pravila vožnje: pravilen položaj oziroma preža, v kateri smo glede na navpičnico vedno z brado nad balanco (chin over bar). Pogled mora biti usmerjen naprej in ne na problem, ki se je znašel tik pred nami, tretje pravilo pa je kontrola nad zavorami.

Izkušeni gorski kolesarji tudi vedno poudarjajo pomen sproščenosti na gorskem kolesu. Gre za sicer enostavno, a kompleksno gibanje in sproščenosti na kolesu ne moremo dojeti in uporabiti čez noč, potrebni so kilometri in kilometri brcanja in spustov. A vsekakor bi moral vsak kolesar stremeti k temu, da doseže sproščenost na kolesu, tudi takrat, ko naletimo na zahtevne odseke spusta. Takrat ne stisnemo zavor kolikor je možno, temveč moč zaviranja nadziramo, večino dela pa prevzamejo noge. Kot pravijo Angleži: »Hands free, feet heavy!«

Seveda ne smemo pozabiti na dobro fizično pripravljenost. Vožnja s kolesom navzdol je hudo naporno delo, za telo in um! Naš cel sistem je pri kolesarskem spustu v polnem zagonu in vsakršne misli o morebitnem mrazu hitro izpuhtijo, ko telo začne izločati znoj. Da nam je vroče, ko brcamo v klanec proti izhodišču naše zabave, začetku spusta, pa je menda že tako ali tako jasno.

Poskrbimo ne le zase, temveč tudi za kolo

Zimsko kolesarjenje poleg tehnike in fizične pripravljenosti zahteva tudi brezhibno delujoče, vzdrževano in redno servisirano kolo. Po krasnem podaljšanem poletju je čas pred zimskimi kolesarskimi podvigi pravi čas za pregled, čiščenje in morebiten servis gibljivih delov na okvirju ter seveda vzmetenja, ki ga opravimo enkrat letno.

In še priporočilo. Pozimi je mnogo cest soljenih, kar lahko v primeru, da kolesa prevažamo na strehi oziroma kjerkoli zunaj avtomobila, povzroči našim »igračam« nemalo škode. V avtomobilih pa seveda ne želimo umazanije, ki jo v blatnih in mokrih mesecih vanj prinese naše kolo. Za enostavnen in eleganten prenos in prevoz koles in opreme si zato omislimo torbo za kolo, kakršne nastajajo tudi v Sloveniji pod blagovno znamko Edelweiss Ride Support.

Velik vložek, velik užitek

Če potegnemo črto pod vsem napisanem, razberemo, da je ideja in čar zabave na dveh kolesih v zimskih mesecih, v naših glavah, v našem dojemanju, kjer pa se – ironično – poraja tudi največ omejitev. Gorsko kolesarstvo poleti, še bolj pa pozimi, zahteva veliko osebnega vložka, a hkrati nudi nepopisne užitke.

Tadeja Rozman

Kategorije:
Novosti KOL SLO Vse objave

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

OBJAVLJALCI

Objave naših sodelavcev in poobjave (nam dosegljivih) člankov/objav.