Išči

ALP

ALP-inizem, -inističen, -inist/ka, -inistinčni (odsek ...) =  torej vse na temo "alpinizem" 
Če nekoga zanima le alpinizem, si lahko za (najbolj) priljubljeno nastavi povezavo:  ALP >  

Alpinizem

Objavljalci

Authors

Arhiv

Akcijsko ALP

Slovenskemu alpinizmu

PZS - Zdenka Mihelič: ... dve nominaciji za Zlati cepin

20. podelitev Zlatega cepina, Piolets d'Or, za najpomembnejši alpinistični vzpon v letu 2011 bo od 21. do 24. marca v Chamonixu in Courmayeuru.

Med šestimi nominiranimi alpinističnimi vzponi za alpinističnega "Oskarja" je žirija ob bok ostalim štirim vzponom s celega sveta postavila kar dva slovenska vzpona: odprave Charakusa 2011 na K7 West (Sanjači zlatih jam) in odprave Kitajska 2011 v Xuelian Nort East (Raz zaupanja); vsi naši alpinisti so so za to prestižno priznanje nominirani prvič.

Za 20. Piolets d'Or je strokovna žirija kar mesec dni razpravljala in študirala alpinistične vzpone z vsega sveta, da bi izbrala najboljših šest. Odločili so se za vzpone, ki najboljše ponazarjajo raziskovalni alpinizem na visoki tehnični ravni v minimalnem slogu ob upoštevanju varovanja okolja.
Šest izbranih s seznama 88 vzponov opravljenih v letu 2011 je zaveza sposobnosti in odločnosti 15 alpinistov, ki so vztrajali v pogosto izredno težkih pogojih v malo znanih predelih: Indijski Karakorum, Xuelian Feng, Kirgizistan, Patagonija, Gangotra-Gharwal, Charakusa ...

<<< Celotna objava na PZS.si >>>

Nominirani alpinisti bodo na podelitvi v Courmayeuru in Chamonixu od 21.–24. marca predstavili svoje vzpone, in le eden izmed teh bo nagrajen z Zlatim cepinom.

Kot je povedal naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, ki je že dvakrat prejel Zlati cepin:, »... izbor je dal težo ideji. Realizirana ideja pa je kot športni dosežek vrhunske kakovosti. Da imamo med šestimi nominacijami kar dva slovenska vzpona, je odličen znak, da je slovenski alpinizem na pravi poti.«

Ob tem Planinska zveza Slovenije ter njeni Komisija za alpinizem in Komisija za odprave v tuja gorstva prvič ustanavljajo slovensko mladinsko alpinistično reprezentanco, katere namen je doseganje vrhunskih vzponov, spodbujanje in izražanje posameznikove plezalske in organizacijske sposobnosti ter izbiranje in uresničevanje lastnih kvalitetnih alpinističnih ciljev (doma, v Alpah in v drugih gorstvih). Ideja je tudi, da bi bili člani reprezentance čim več v stiku z različnimi alpinisti s pomembnejšo alpinistično kilometrino, se od njih učili, prejemali plezalne in ostale izkušnje, ki se plezanja dotikajo bolj posredno. V skupino kandidatov za reprezentanco, ki jo bo vodil alpinist Marko Prezelj, sta bila izbrana tudi Luka Stražar in Nejc Marčič, ki sta tudi med nominiranimi za Zlati cepin 2012.

Zdenka Mihelič


<<< Za Zlati cepin 2011 nominiranih šest vzponov še predstavimo >>>

15.02.2012

 V žiriji za Zlati cepin 2012, ki ji predseduje ameriški alpinist Michael Kennedy so še alpinisti Valeri Babanov (Rusija/Kanada), Alberto Inurrategi (Španija), Ines Papert (Nemčija) in Liu Yong (Kitajska) ter novinar Alessandro Filippini (Italija).
Več o njih: Pioletsdor.com/...=en


Naši dosedanji prejemniki Zlatega cepina
• prvi Zlati cepin na sploh je leta 1992 šel v roke Marku Prezlju in Andreju Štremflju za prvenstveni vzpon po južnem stebru Kangčendzenge (8476 m, leta 1991).
• leta 1997 sta ga prejela Tomaž Humar in Vanja Furlan za novo smer v SZ steni Ama Dablam (6812 m).
• leta 2007 ga je že drugič prejel Marko Prezelj in sicer skupaj z Borisom Lorenčičem za novo smer v stebru Čomolharija (7326 m, leta 2006); 
istega leta je prejel Zlati cepin po presoji občinstva še Pavle Kozjek.

Še več pa je bilo predlaganih/nominiranih: Prezelj in Štremfelj za vzpon leta 1995,
Prezelj za vzpon leta 2001, Humar pa za leti 1999 in 2004.


Slovenske novice - Boštjan Fon: Bo 20. zlati cepin
 spet slovenski

Strokovna žirija, ki ji predseduje ameriški alpinist Michael Kennedy, je kar en mesec razpravljala o alpinističnih vzponih po vsem svetu in naredila izbor šestih nominirancev za 20. izbor najvišjega alpinističnega priznanja zlati cepin, Piolets d'Or. Odločili so se za vzpone, ki najbolje ponazarjajo raziskovalni alpinizem na visoki tehnični ravni v minimalnem slogu, in to ob upoštevanju varovanja okolja. Slovenci smo zagotovo lahko ponosni, saj so šest vzponov izbrali izmed oseminosemdesetih izjemnih dosežkov, med njimi pa sta dva, ki so ju opravili naši alpinisti ...

Kategorije:
Novosti ALP SLO Vse objave

1 komentarjev na članku "Slovenskemu alpinizmu"

Franci Savenc,

Ob objavi (15.02.12, 14:45) je bilo na objavi PZS šele 23 klikov/osvežitev (Gradivo pa nam je Zdenka poslala ob 09:04, ko je bila stran sigurno že predstavljena na PZS.si)

Za objavo komentarja se prijavite ali registrirajte.

  • Število objav: 11454

ALPinizem